Istotne zmiany w pogodzie. Czegoś takiego nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl
Tomasz Wasilewski o pogodzie
Tomasz Wasilewski o pogodzieTVN24
wideo 2/3
Tomasz Wasilewski o pogodzieTVN24

W prognozach na kolejne dni widać większe opady, jakich dawno nie prognozowano, które mają szansę nieco poprawić sytuację hydrologiczną w części kraju. - Będą to na ogół opady deszczu, jedynie w obszarach górskich spodziewane są opady mieszane, a wysoko w górach intensywne opady śniegu - przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński. W weekend termometry pokażą maksymalnie 7 stopni Celsjusza.

Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia, w dalszym ciągu w łagodnym, ciepłym i wilgotnym powietrzu polarnym. - Jest to rozciągająca się południkowo stosunkowo wąska, ale długa bruzda niskiego ciśnienia, ciągnąca się od Morza Barentsa, przez Skandynawię, Polskę, po zachodnie Bałkany i Włochy. W tej strefie rozpościera się pofalowany front chłodny, na którym tworzą się wtórne ośrodki niżowe. Najistotniejszym z nich będzie ten, którego obszarem źródłowym jest Zatoka Genueńska - poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński. Dodał, że taki niż ma bardzo duże zasoby wilgoci i od jego przyszłej trajektorii zależy, gdzie wystąpią intensywne opady.

Wszystko wskazuje na to, że ten niż o rodowodzie genueńskim przemieszczał się będzie w kolejnych dniach przez Adriatyk, Bośnię i Serbię, później przez środkowe Węgry i Karpaty Wschodnie, po Ukrainę i Białoruś. - Będzie on sukcesywnie tracił na aktywności - dodał synoptyk tvnmeteo.pl.

W Polsce zaznaczy się wyraźna strefa opadowa od czwartkowego wieczoru i nocy z czwartku na piątek od Małopolski i Śląska. Następnie w piątek będzie ona ciągnąć się przez województwo świętokrzyskie, mazowieckie i dalej przez warmińsko-mazurskie i obszary przyległe, stopniowo tracąc na aktywności.

Opady "będą zauważalne i istotne"

W czwartek najwięcej opadów spodziewanych jest późnym wieczorem i w pierwszej części nocy w województwach południowych i południowo-wschodnich. W ciągu doby może spaść tam do 10-15 litrów na metr kwadratowy. W górach prognozowane są obfite opady śniegu. W piątek może spaść do 5-7 l/mkw. na wschodzie i częściowo w centrum, w sobotę do 2-5 l/mkw. na północnym wschodzie.

- Będą to na ogół opady deszczu, jedynie w obszarach górskich spodziewane są opady mieszane, a wysoko w górach możliwe są intensywne opady śniegu - przekazał Tomasz Wakszyński. Dodał, że na nizinach śnieg z deszczem może pojawić się przejściowo, ale nie będzie to związane z przyrostem pokrywy śnieżnej, dalej będą to "mokre" opady.

Do soboty lokalnie sumy akumulacyjne mogą przekroczyć 20-30 l/mkw., czego w prognozach dawno nie widziano. - Nie jest to jakoś bardzo dużo, jednak biorąc pod uwagę ostatnie ilości opadów, suszę hydrologiczną, to będą to zauważalne i istotne opady - podkreślił synoptyk tvnmeteo.pl.

Prognozowane opady w kolejnych dniach
Prognozowane opady w kolejnych dniachVentusky.com

Pogoda na czwartek i piątek

Czwartek zapowiada się pochmurny. Na ogół spodziewane są słabe opady deszczu z dużymi przerwami do 1-2 l/mkw. Umiarkowane opady prognozowane są na północnym wschodzie Polski - do 2-5 l/mkw., intensywniejsze opady od godzin wieczornych możliwe są głównie na Śląsku i w Małopolsce, rzędu 10-15 l/mkw. W górach dosypie mocno śniegu. Termometry pokażą maksymalnie od 5-6 stopni Celsjusza na Podlasiu, przez 8 st. C w centrum kraju, do 10-11 st. C, lokalnie 12 st. C na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu. Powieje południowo-zachodni wiatr, lokalnie zmienny, słaby i umiarkowany.

Piątek przyniesie całkowite zachmurzenie z opadami deszczu o charakterze ciągłym z niewielkimi przerwami na wschodzie o natężeniu 2-5 l/mkw., lokalnie do 5-7 l/mkw. Przejściowo na krańcach wschodnich możliwe są opady deszczu ze śniegiem, a w górach samego śniegu. Na zachodzie zachmurzenie okaże się duże i tam może słabo i przelotnie popadać deszcz do 1 l/mkw. Temperatura maksymalna wyniesie od 5 st. C na Suwalszczyźnie, przez 6-7 st. C w centrum kraju, do 9 st. C na Śląsku i w Małopolsce. Wiatr zachodni i północno-zachodni, będzie wiał słabo i umiarkowanie.

Pogoda na weekend

Sobota upłynie pod znakiem dużego zachmurzenia z przejaśnieniami i rozpogodzeniami w drugiej części dnia na zachodzie i południu kraju. Okresowo możliwe są przelotne opady deszczu do 1 l/mkw. W centrum i na północnym wschodzie będzie pochmurno i wystąpią opady o charakterze ciągłym z przerwami, głównie deszczu, przejściowo deszczu ze śniegiem o natężeniu 2-5 l/mkw. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 4 st. C na Suwalszczyźnie, przez 5 st. C w centrum kraju, do 7 st. C na południowym wschodzie. Powieje głównie północno-zachodni, słaby i umiarkowany wiatr.

Niedziela zapowiada się pochmurnie z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Okresowo w centrum i na wschodzie kraju popada słaby, przelotny deszcz do 1 l/mkw. Na zachodzie Polski padać nie powinno. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 5-6 st. C na Podlasiu i w centrum kraju do 7 st. C na pozostałym obszarze. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach rozpędzi się do 45-55 kilometrów na godzinę.

Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniachVentusky.com

Pogoda na poniedziałek

W poniedziałek będzie dość pogodnie. Na wschodzie i w centrum prognozowane jest duże zachmurzenie, natomiast na zachodzie - umiarkowane. Termometry wskażą maksymalnie od 6-7 st. C na Podlasiu i w centrum kraju do 8-9 st. C na pozostałym obszarze. Powieje zachodni, dość silny wiatr, okresami silny, w porywach osiągnie prędkość do 50-65 km/h.

Autorka/Autor:anw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: mubi/AdobeStock

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed upałami. Miejscami termometry mogą pokazać nawet 32 stopnie Celsjusza. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Będzie tak gorąco, że IMGW wydał alarmy. Tu zapanuje upał

Będzie tak gorąco, że IMGW wydał alarmy. Tu zapanuje upał

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Niedziela 15.06 przyniesie słoneczną aurę niemal przez cały dzień. Aura zacznie się psuć wieczorem - w części kraju mogą pojawić się burze. Zrobi się upalnie. Termometry pokażą lokalnie ponad 30 stopni.

Pogoda na dziś - niedziela, 15.06. Pamiętajmy o wodzie i kremach z filtrem

Pogoda na dziś - niedziela, 15.06. Pamiętajmy o wodzie i kremach z filtrem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Start misji Axiom-4 z Polakiem Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) może odbyć się nie wcześniej niż w czwartek 19 czerwca - wynika z sobotniego wspólnego oświadczenia amerykańskiej agencji kosmicznej NASA oraz firm Axiom Space i SpaceX.

Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA

Kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos? Jest komunikat NASA

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Czego spodziewać się w pogodzie w Boże Ciało oraz długi, czerwcowy weekend? W prognozach na ten czas widać dużo słońca. Jeśli pojawią się opady, to tylko lokalnie. Zadowoleni będą ci, którzy nie lubią upału. Sprawdź, co nas czeka.

Najnowsza prognoza na Boże Ciało i długi weekend

Najnowsza prognoza na Boże Ciało i długi weekend

Źródło:
tvnmeteo.pl

Koniec weekendu w części kraju zapowiada się z temperaturą przekraczającą 30 stopni Celsjusza. Jak długo zostanie z nami upalna aura? Kolejne dni przyniosą spadek wartości na termometrach, ale wystąpi ryzyko burz.

Ponad 30 stopni już wkrótce, ale na horyzoncie widać zmianę

Ponad 30 stopni już wkrótce, ale na horyzoncie widać zmianę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Upalna aura dotarła do Włoch. W sześciu miastach, między innymi w Rzymie, w sobotę w mocy jest najwyższy stopień alertu przed upałem, wydany przez ministerstwo zdrowia. W niedzielę miast, w których obowiązuje to ostrzeżenie będzie jeszcze więcej.

40 stopni i więcej. Czerwone alarmy dla kolejnych miast

40 stopni i więcej. Czerwone alarmy dla kolejnych miast

Źródło:
PAP

W Turcji naukowcy potwierdzili występowanie nowego, inwazyjnego gatunku kleszcza. Na Haemaphysalis longicornis natrafiono po raz pierwszy w Stambule, ale jego naturalnym miejscem występowania jest Azja Wschodnia. Badacze są zaniepokojeni, ponieważ pajęczak może być odpowiedzialny za przenoszenie 30 różnych chorób.

Inwazyjny gatunek kleszcza. Naukowcy potwierdzają

Inwazyjny gatunek kleszcza. Naukowcy potwierdzają

Źródło:
Daily Sabah

Maleńki wodny płaz z Meksyku może skrywać wielką tajemnicę dotyczącą zdolności do odrastania kończyn. Naukowcy odkryli właśnie, że kluczową rolę w tym procesie odgrywa znany z leczenia trądziku kwas retinowy. Czy aksolotl w przyszłości pomoże ludziom odzyskiwać utracone części ciała?

Sprawili, że świeciły w ciemności. Tak poznali ich sekret

Sprawili, że świeciły w ciemności. Tak poznali ich sekret

Źródło:
CNN

Gwałtowne powodzie, które nawiedziły miasto San Antonio w Teksasie, pochłonęły co najmniej 11 ofiar śmiertelnych. Kilka osób uznaje się za zaginione. Służby ratunkowe prowadzą intensywne poszukiwania. Władze ostrzegają, że bilans ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć.

"Rozmawiałam z nim przez telefon, kiedy to się działo". Powodzie zabiły 11 osób

"Rozmawiałam z nim przez telefon, kiedy to się działo". Powodzie zabiły 11 osób

Źródło:
PAP, BBC

Choć nietoperze żyją zaskakująco długo jak na swoje niewielkie rozmiary, niemal nie zapadają na nowotwory. Naukowcy z University of Rochester doszli do tego, dlaczego się tak dzieje. To odkrycie może mieć ogromne znaczenie dla rozwoju nowych terapii onkologicznych u ludzi.

Dlaczego nietoperze nie chorują na raka

Dlaczego nietoperze nie chorują na raka

Źródło:
PAP

Międzynarodowy zespół naukowców dokonał interesującego odkrycia na temat bakterii. Okazuje się, że gdy są głodne, mogą zabijać i zjadać swoich "pobratymców". Odkrycie opisano w magazynie "Science".

Co zjadają głodne bakterie. Zaskakujące odkrycie

Co zjadają głodne bakterie. Zaskakujące odkrycie

Źródło:
phys.org

Tajfun Wutip dotarł w piątek do południowych Chin. Przyniósł wichury i obfite opady deszczu. Przed uderzeniem żywiołu władze prewencyjnie ewakuowały kilkanaście tysięcy mieszkańców.

Ewakuacje, nie kursują pociągi, zamknięte szkoły. Wutip uderzył

Ewakuacje, nie kursują pociągi, zamknięte szkoły. Wutip uderzył

Źródło:
Reuters, Xinhua, Anadolu Agency

Dziewięciolatka z USA niemal straciła rękę w wyniku ataku rekina na Florydzie. Dziewczynka została przetransportowana śmigłowcem do szpitala, gdzie przeszła "długą operację". Jej krewni opowiedzieli o dramatycznych wydarzeniach w rozmowie z mediami.

Rekin zaatakował 9-latkę

Rekin zaatakował 9-latkę

Źródło:
ABC News, CNN

W amerykańskim stanie Oregon szaleją pożary lasów. Władze zdecydowały o ewakuacji mieszkańców i zamknięciu odcinków autostrad. Niewykluczone, że pożar zaprószył człowiek.

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Pożary lasów nie dają się opanować. Ewakuacje i przygotowanie do kolejnych

Źródło:
CNN, KOIN.com

Wilczyca zmarła na skutek zadławienia się foliową torebką z resztkami jedzenia. Zwłoki zwierzęcia zostały znalezione w lasach Nadleśnictwa Kobiór w województwie śląskim. Przyrodnicy apelują o niepozostawianie odpadów w lasach - stanowią one śmiertelne zagrożenie dla ich mieszkańców.

Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy

Wilczyca konała w męczarniach. Połknęła woreczek foliowy

Źródło:
RDLP Katowice, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"

Denga to zakaźna choroba tropikalna, roznoszona przez komary. Naukowcy stale próbują walczyć z jej rozprzestrzenianiem się, opracowując nowe metody, które pozwolą ostrzegać ludność przed zagrożeniem.

"Kiedy słyszę komary, czuję przerażenie"

"Kiedy słyszę komary, czuję przerażenie"

Źródło:
Reuters

W środę późnym popołudniem Madryt nawiedziła potężna burza gradowa. Zaskoczyła mieszkańców i sparaliżowała ruch w wielu częściach miasta. Grad wielkości piłek golfowych pozostawił po sobie duże zniszczeń. Na ulicach stolicy zrobiło się biało.

Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie

Grad jak piłki golfowe, połamane drzewa. Chaos w Madrycie

Źródło:
El Mundo, Europa Press

Elon Musk nawołuje do deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Prezes SpaceX wyraził w piątek obawy, że starzejąca się infrastruktura stacji wiąże się z ryzykiem dla astronautów. Jak dodał, do opuszczenia ISS powinno dojść w ciągu dwóch lat.

Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Elon Musk "rekomenduje" deorbitację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
Reuters, AP, SpaceNews, x.com

Tornada przeszły w czwartek przez Teksas. W hrabstwie Wharton potwierdzono wystąpienie dwóch trąb powietrznych, a silny wiatr zdewastował wiele domów. Tornada pojawiły się także w innych częściach stanu.

Wiało z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Podmuchy zmiotły domy

Wiało z prędkością 160 kilometrów na godzinę. Podmuchy zmiotły domy

Źródło:
CNN, myhighplains.com

Część Republiki Południowej Afryki nawiedziły katastrofalne powodzie, wywołane przejściem zimnego frontu. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w czwartek do 78. Władze podkreślają, że może być ich jednak jeszcze więcej.

"Kiedy wody opadną, zostanie znalezionych więcej ludzi"

"Kiedy wody opadną, zostanie znalezionych więcej ludzi"

Źródło:
Reuters, SABC

30-latek został zraniony przez bizona w Parku Narodowym Yellowstone we wtorek. Pracownicy podali, że zwiedzający podeszli zbyt blisko do grupy zwierząt, tym samym narażając się na atak. To drugie takie zdarzenie tej wiosny. W maju ofiarą bizona padł 47-latek.

"Są nieprzewidywalne, biegają trzy razy szybciej niż ludzie". Kolejny atak

"Są nieprzewidywalne, biegają trzy razy szybciej niż ludzie". Kolejny atak

Źródło:
The Independent, The Guardian

Zwłoki pływacza szarego zostały wyrzucone na brzeg w rejonie San Francisco. Naukowcy przekazali, że to 18 podobny przypadek od początku roku - to najwyższa liczba, jaką zanotowano od wielu lat. Eksperci nie są pewni, co spowodowało nagły wzrost zgonów zwierząt.

W tym miejscu zginęło 18 waleni. Badacze nie wiedzą, dlaczego

W tym miejscu zginęło 18 waleni. Badacze nie wiedzą, dlaczego

Źródło:
The Charlotte Observer, Cal Academy

Truskawkowy Księżyc zalśnił na niebie. Ta pełnia była wyjątkowo efektowna - nasz naturalny satelita pojawił się nisko nad horyzontem, przez co wydawał się szczególnie okazały. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt24.

Za nami wyjątkowa pełnia. Na kolejną taką trochę poczekamy

Za nami wyjątkowa pełnia. Na kolejną taką trochę poczekamy

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24, tvn24.pl

W Grecji po podmorskim trzęsieniu ziemi w rejonie góry Athos uszkodzone zostały co najmniej trzy klasztory - poinformowało ministerstwo kultury. Wstrząsy odnotowano w ubiegły weekend.

Trzy klasztory uszkodzone po trzęsieniu ziemi

Trzy klasztory uszkodzone po trzęsieniu ziemi

Źródło:
PAP, AFP