Pogoda na jutro - piątek 03.11. Będzie porywiście wiać i obficie padać

Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na noc 4/5.03
Pogoda na noc 4/5.03tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Pogoda na jutro. Piątek 03.11 będzie deszczowy i wietrzny w całym kraju. Najsilniej, w porywach przekraczając prędkość 100 kilometrów na godzinę, będzie wiać w górach. Termometry pokażą od 11 do 16 stopni Celsjusza.

W ciągu najbliższej doby Polska będzie zasięgu rozległego, głębokiego niżu Ciaran z centrum nad Morzem Północnym, ze strefą pofalowanego, chłodnego frontu atmosferycznego, przemieszczającego się już od godzin wieczornych znad zachodnich regionów w głąb kraju - informuje synoptyk tvnnmeteo.pl Damian Zdonek.

Jak wyjaśnia, "z uwagi na fakt, że centrum cyklonu znajdować się będzie około tysiąca kilometrów od naszego kraju, to zjawiska mu towarzyszące nie będą tak gwałtowne i niebezpieczne, jak to miało miejsce w nocy ze środy na czwartek i w czwartek u wybrzeży Francji", gdzie porywy wiatru osiągały prędkość 160 kilometrów na godzinę, ulewom towarzyszyły burze z opadami gradu.

Pogoda na noc z czwartku na piątek 02/03.11

W nocy będzie pochmurno z opadami deszczu rzędu 2-10 litrów na metr kwadratowy na zachodzie kraju. Częściowo w centrum również popada, ale słabiej, do 1-2 l/mkw. Dość pogodnie będzie jedynie we wschodnich regionach.

Temperatura minimalna wyniesie od 4-5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 11-12 st. C na Śląsku. Wiatr z kierunku południowo-wschodniego będzie umiarkowany, w porywach dość silny, osiągając 40-60 kilometrów na godzinę, jednak miejscami na południowych krańcach Polski może rozpędzać się do wyższych prędkości, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl

Pogoda na piątek 03.11

Dzień zapowiada się pochmurno z opadami deszczu o sumie 5-15 l/mkw. w całym kraju. W drugiej części dnia możliwe są rozpogodzenia na krańcach zachodnich oraz nad ranem na północnym wschodzie Polski.

Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 11-12 st. C na północy i zachodzie do 15-16 st. C na południu i wschodzie. Wiatr w większości kraju będzie umiarkowany i dość silny, porywisty, osiągający do 50-70 km/h, tylko w górach bardzo silny, rozwijając w porywach prędkość powyżej 100 km/h. Powieje z kierunku południowo-wschodniego, od zachodu skręcając na zachodni.

Prognoza pogody na piątek
Prognoza pogody na piątektvnmeteo.pl

Warunki biometeo

Wilgotność powietrza w piątek znajdzie się na poziomie 70-90 procent. Mieszkańcy wszystkich regionów odczują komfort termiczny. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Warunki biometeo w piątek
Warunki biometeo w piątektvnmeteo.pl

Pogoda na noc - Warszawa

W nocy w Warszawie zachmurzenie będzie duże, wzrastające do całkowitego. Nad ranem możliwe są słabe opady deszczu. Temperatura minimalna wyniesie 9-10 st. C Wiatr będzie umiarkowany, w porywach dość silny, południowo-wschodni. Ciśnienie spada, o północy barometry wskażą 983 hektopaskale.

Pogoda na jutro - Warszawa

Piątek w Warszawie zapowiada się pochmurno z opadami deszczu, zwłaszcza w drugiej części dnia. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 13-14 st. C. Powieje umiarkowany i dość silny, porywisty, południowo-wschodni wiatr. Ciśnienie w południe spadnie do 977 hPa.

Pogoda na noc - Trójmiasto

Na noc dla Gdyni, Sopotu i Gdańska prognozowane jest duże zachmurzenie, wzrastające do całkowitego, z opadami deszczu w drugiej części nocy. Temperatura spadnie minimalnie do 9-10 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, w porywach dość silny, południowo-wschodni. Ciśnienie spada, o północy osiągnie 992 hPa.

Pogoda na jutro - Trójmiasto

Mieszkańcy Gdańska, Sopotu i Gdyni powinni spodziewać się pochmurnego piątku z opadami deszczu. Termometry pokażą maksymalnie 11-12 st. C. Powieje dość silny, porywisty, południowo-wschodni wiatr. Ciśnienie w południe spadnie do 977 hPa.

Pogoda na noc - Poznań

Nocą w Poznaniu zachmurzenie będzie duże wzrastające do całkowitego, z opadami deszczu w drugiej części nocy. Temperatura minimalna wyniesie 11-12 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, w porywach dość silny, południowo-wschodni. Ciśnienie spada, o północy osiągnie 992 hPa.

Pogoda na jutro - Poznań

Piątek w Poznaniu zapowiada się pochmurno z opadami deszczu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 12-13 st. C. Powieje dość silny, porywisty, południowo-wschodni, po południu umiarkowany wiatr, z zachodu. Ciśnienie w południe spadnie do 977 hPa.

Pogoda na noc - Wrocław

Noc we Wrocławiu przyniesie duże zachmurzenie, które będzie wzrastać do całkowitego. Pojawią się opady deszczu. Temperatura spadnie minimalnie do 12-13 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, w porywach dość silny, południowo-wschodni. Ciśnienie spada, o północy osiągnie 992 hPa.

Pogoda na jutro - Wrocław

Mieszkańcy Wrocławia w piątek powinni spodziewać się pochmurnej aury z opadami deszczu. Termometry pokażą maksymalnie 12-13 st. C. Nad ranem powieje dość silny, porywisty, południowo-wschodni wiatr, który będzie słabnąć w ciągu dnia i skręcać w kierunku zachodnim. Ciśnienie w południe spadnie do 977 hPa.

Pogoda na noc - Kraków

Na noc dla Krakowa prognozowane jest duże zachmurzenie, wzrastające do całkowitego. W drugiej części nocy możliwe są słabe opady deszczu. Temperatura minimalna wyniesie 9-10 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, w porywach dość silny, południowo-wschodni. Ciśnienie spada, o północy osiągnie 983 hPa.

Pogoda na jutro - Kraków

Piątek w Krakowie upłynie pod znakiem pochmurnej aury. Wystąpią opady deszczu. Na termometrach maksymalnie 13-14 st. C. Początkowo powieje umiarkowany i dość silny, porywisty, południowo-wschodni wiatr, który w ciągu dnia będzie słabnąć i skręcać w kierunku zachodnim. Ciśnienie w południe spadnie do 977 hPa.

Autorka/Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Marzec w tym roku może okazać się zdecydowanie mniej wiosenny niż luty. Modele meteorologiczne wskazują, że nad Europę zawitają zatoki chłodu, jednak wciąż nie są zgodne co do tego, z jak dramatycznym spadkiem temperatury będziemy mieli do czynienia. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła, jak rysują się prognozy na kolejne tygodnie.

Powtórki z lutego nie będzie. Fale chłodu w marcu "są nie do uniknięcia"

Powtórki z lutego nie będzie. Fale chłodu w marcu "są nie do uniknięcia"

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. We wtorek wciąż będą towarzyszyły nam intensywne opady deszczu, miejscami sięgające 35 litrów wody na metr kwadratowy. Opublikowano także prognozę zagrożeń na kolejne dni dla całej Polski.

Ranek przyniesie ulewy, a kolejne dni - pogodowe zagrożenia w całym kraju

Ranek przyniesie ulewy, a kolejne dni - pogodowe zagrożenia w całym kraju

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Boliwii borykają się z powodziami, które dotknęły kraj po serii intensywnych opadów i burz. Jak poinformowały władze, żywioł pochłonął życie co najmniej 43 osób, a tysiące mieszkańców kraju pozostały bez dachu nad głową. Meteorolodzy ostrzegają, że ulewy jeszcze się nie zakończyły.

W powodziach i osuwiskach zginęły 43 osoby. "Woda podeszła pod sam sufit"

W powodziach i osuwiskach zginęły 43 osoby. "Woda podeszła pod sam sufit"

Źródło:
Reuters, Pagina 12

Brytyjskim naukowcom udało się rozwiązać zagadkę wieku jednej z największych wydm na świecie, marokańskiej Lala Lallii. Należy ona do wydm gwiaździstych - choć dziś występują one na wielu kontynentach, są prawie nieobecne w zapisie skalnym.

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w piasku

Największe wydmy świata kryją w sobie tajemnicę. Była zapisana w piasku

Źródło:
Reuters, Aberystwyth University

Pogoda na dziś. Wtorek 5.03 przyniesie opady deszczu, a także deszczu ze śniegiem i samego śniegu. W całym kraju odczujemy zimno, a warunki biometeo okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - wtorek, 5.03. Zrobi się zimno, spadnie deszcz i śnieg

Pogoda na dziś - wtorek, 5.03. Zrobi się zimno, spadnie deszcz i śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach w części kraju pojawią się opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Miejscami temperatura maksymalna nie przekroczy 3 stopni Celsjusza.

Czeka nas zimowy epizod. Pogoda na 5 dni

Czeka nas zimowy epizod. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend na jednej z najdłuższych autostrad w stanie Ohio pojawili się nietypowi uczestnicy ruchu drogowego.

Konie biegały po autostradzie. I to pod prąd

Konie biegały po autostradzie. I to pod prąd

Źródło:
Reuters

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

W marcu czasami będzie chłodniej niż w lutym. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Czy ciepło powróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Źródło:
tvnmeteo.pl

Żarłacz biały został wyrzucony na brzeg we wschodniej Australii. Przed wypłynięciem na ląd zwierzę od pewnego czasu krążyło w pobliżu brzegu, widocznie cierpiąc. Jak podejrzewają eksperci, rekin mógł się czymś zatruć lub być chory.

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Rekin wyrzucony na plażę. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

Źródło:
ABC News, The Guardian

Para supermasywnych czarnych dziur o rekordowej masie została zmierzona przez naukowców. Obiekty te znajdują się bardzo blisko siebie, ale do połączenia się w jedność dzielą je miliardy lat świetlnych. Badania sugerują, że może to wynikać właśnie z ich niezwykłej masy.

To najcięższa para czarnych dziur, jaką udało się zmierzyć

To najcięższa para czarnych dziur, jaką udało się zmierzyć

Źródło:
NOIR Lab

Biegacze opanowały stan Utah. Po zimowej burzy, której towarzyszyły silne podmuchy wiatru, ulice dwóch miast wypełniły się roślinami jak z westernu, a miejscami uformowały się trzymetrowe góry charakterystycznych, kulistych kwiatostanów. W usuwaniu roślin pomóc musiały lokalne władze.

"Armagedon biegaczy" na ulicach

"Armagedon biegaczy" na ulicach

Źródło:
Reuters, The Guardian, KMYU

Wulkan La Cumbre wybuchł na wyspach Galapagos w Ekwadorze. W nocy z soboty na niedzielę zaczął on wyrzucać z siebie strumienie żarzącej się lawy. Jak przekazały władze, to największa erupcja z tego stożka, jaką udało się do tej pory zarejestrować.

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Lawa spływała strumieniami do oceanu. Pierwsza tak duża erupcja

Źródło:
Reuters

Ulewy nawiedziły północną Argentynę. W mieście Corrientes nad rzeką Paraną w ciągu zaledwie kilku godzin spadło 300 litrów wody na metr kwadratowy, co spowodowało poważne podtopienia. Jak przekazały władze, była to katastrofa o niespotykanej skali.

Po ulewach pływali po mieście pontonami

Po ulewach pływali po mieście pontonami

Źródło:
Reuters, Meteored.com.ar

Zorza polarna była widoczna zeszłej nocy nad Polską. Szczególnie dobre warunki do obserwacji zjawiska wystąpiły w północnej części kraju. Zdjęcia i nagrania zorzy otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Na polskim niebie pojawiła się barwna łuna

Na polskim niebie pojawiła się barwna łuna

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Zima zawitała do Kalifornii - i to bezpośrednio pod drzwi. Pracownicy ośrodka narciarskiego w górach Sierra Nevada przekonali się o tym na własnej skórze, gdy rano otworzyli drzwi i zobaczyli warstwę śniegu sięgającą niemal górnej framugi. W ciągu doby spadło tam niemal 90 centymetrów śniegu.

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Źródło:
CNN, Sugar Bowl Resort

Rekordowo ciepły luty nie jest zwykłą anomalią, ale skutkiem zmian klimatycznych zachodzących na całym świecie. Profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu tłumaczył, że w walce z globalnym ociepleniem coraz trudniej będzie nam liczyć na oceany - ta naturalna "chłodnica" naszej planety sama staje się coraz cieplejsza. Naukowiec ostrzegł, że skutki zmian klimatycznych odczujemy wszyscy.

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Ciepły luty nie był wyjątkiem, ale nową regułą. "Nie cieszyłbym się z tych zmian"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Lawiny porwały turystów na północy Japonii. Jak przekazali funkcjonariusze policji, w niedzielę doszło do dwóch niepowiązanych ze sobą wypadków. Zginęły dwie osoby.

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Dwie lawiny, dwie ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP, NHK, The Japan News

Strażacy walczą z "potwornym" pożarem, który od prawie tygodnia szaleje w Teksasie. W wyniku żywiołu życie straciły co najmniej dwie osoby. Ogień pochłonął obszar liczący ponad 400 tysięcy hektarów, co czyni go największym pożarem odnotowanym w tym stanie.

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Pożary w Teksasie. Ogień strawił ponad 400 tysięcy hektarów ziem

Źródło:
Reuters, CNN

Wulkan Popocatepetl jest drugą najwyższą górą Meksyku. W sobotę znów dał o sobie znać i wyrzucił w powietrze chmurę dymu i popiołu. Wzbiła się ona na wysokość kilku kilometrów.

Popocatepetl znowu niepokoi

Popocatepetl znowu niepokoi

Źródło:
ENEX, volcanodiscovery.com, gob.mx

Zambia i sąsiednie Zimbabwe zmagają się z niespotykaną od dekad suszą. Wodospady Wiktorii, uznawane za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, po wielu tygodniach suszy, zamiast kaskad wody pokazują turystom skalne ściany. Prezydent Zambii ogłosił stan wyjątkowy.

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Jeden z naturalnych cudów świata wysycha. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters, AP

Za nami miesiąc, który zapisał się w historii meteorologii. Choć w kalendarzu był luty, to pogodowo przenieśliśmy się do kwietnia. Zwłaszcza w ostatnich dniach, kiedy termometry pokazywały blisko 20 stopni Celsjusza.

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Oto wykres, który powinien nas niepokoić

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Śnieżyce nawiedziły Kalifornię. Gwałtowna aura spowodowała, że tysiące domów zostało pozbawionych prądu. Miejscami pokrywa śnieżna może przekraczać trzy metry.

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Tysiące domów bez prądu. Śnieżyce w USA

Źródło:
Reuters, The Guardian

Wiosna w Tatry przyszła wyjątkowo wcześnie. Po rekordowo ciepłym lutym śniegu w dolinach w większości miejsc już próżno szukać. Ten leży w wyższych partiach gór, gdzie obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Śnieg w lutym leżał w Zakopanem zaledwie kilka dni

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Brazylijski stan Acre zmaga się z powodziami. W mieście Brasielia sytuacja nigdy nie była tak trudna. Setki mieszkańców zostało bez dachu nad głową, a tysiące przesiedlono. Skutki żywiołu można zobaczyć na nagraniach z drona.

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

"Wszystko zostało zalane. Niczego nie udało się uratować

Źródło:
Reuters

Do Polski zbliża się ochłodzenie. Zima nie wraca, ale jak podkreślił rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, zapanuje "wczesna wiosna". Po niespotykanie ciepłym lutym pogoda zacznie pasować do kalendarza. Synoptyk przekazał również, jakiej aury możemy spodziewać się w czasie Wielkanocy i na początku kwietnia.

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Jaki będzie marzec i co z pogodą w Wielkanoc? IMGW prognozuje

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Śnieg pokrył w sobotę rano niektóre obszary zachodniej Anglii. Warunki do podróżowania były trudne. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie zimowych opadów w Bristolu.

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

"Taka pogoda dziś przywitała nas w Bristolu"

Źródło:
BBC, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Testy systemu ostrzegania przed tsunami przeprowadzono w piątek w Lizbonie przy Placu Handlowym. Specjaliści podkreślają, że stolica Portugalii jest w znacznym stopniu narażona na trzęsienie ziemi, które może doprowadzić do powstania groźnych fal.

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Lizbona testuje system ostrzegania przed tsunami. "Duże ryzyko trzęsienia ziemi"

Źródło:
PAP

Sycylia zmaga się z poważną suszą. Brak opadów zimą sprawił, że dostęp do słodkiej wody jest mocno ograniczony. Mieszkańcy muszą magazynować deszczówkę.

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Po wodę chodzą do fontanny, wanny napełniają na zapas

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tak ciepłego lutego w Polsce nie było od ponad 100 lat. Już na samym początku miesiąca zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki wiosny. - Właściwie można powiedzieć, że nie tyle wiosna przychodzi wcześniej, co skraca się zima - skomentował rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski. - To już nie będzie to, co kiedyś, gdy temperatura ujemna utrzymywała się kilkanaście czy kilkadziesiąt dni. To już się zmieniło - powiedział.

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Zima się skróciła. "To już nie będzie to, co kiedyś"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl