IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem. Żółte alarmy obowiązują w dziewięciu województwach. W kolejnych dniach skwar nie odpuści, pojawią się też burze.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.
Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia - upał
Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem obowiązują w województwach:
- zachodniopomorskim, w powiatach zachodnich i południowych;
- lubuskim;
- wielkopolskim;
- kujawsko-pomorskim, w powiatach południowych i południowo-zachodnich;
- łódzkim, poza powiatami położonymi na wschodzie regionu;
- dolnośląskim;
- opolskim;
- śląskim, poza powiatem żywieckim;
- małopolskim, poza powiatami: tatrzańskim, nowotarskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim.
W regionach tych prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 do 31 stopni Celsjusza. Temperatura minimalna w nocy osiągnie od 14 do 17 st. C.
Ostrzeżenia w większej części Polski wygasną w środę o godz. 20, ale w województwach śląskim, małopolskim i wielkopolskim będą w mocy od środy od godz. 12 do czwartku do godz. 20. Jak zaznaczyli synoptycy, alarmy mogą być kontynuowane.
Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek
W czwartek mogą pojawić się alarmy drugiego stopnia przed burzami w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim (w powiatach południowych) i świętokrzyskim (poza powiatami wschodnimi).
Ostrzeżenia niższego stopnia przed burzami mogą obowiązywać w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, opolskim.
Tego dnia również będzie bardzo gorąco. Alarmy pierwszego stopnia przed upałem mogą pojawić się w województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim (na zachodzie regionu), opolskim (na północy regionu), śląskim (w powiatach północnych), małopolskim (poza powiatami południowymi), dolnośląskim (w powiatach północno-wschodnich).
Prognoza zagrożeń IMGW na piątek
W piątek ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami mogą zostać wydane w województwach małopolskim i podkarpackim. Alarmy niższego stopnia przed tymi niebezpiecznymi zjawiskami mogą obowiązywać w województwach: mazowieckim, lubelskim, łódzkim, świętokrzyskim, śląskim.
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem mogą pojawić się w województwach: mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, łódzkim, śląskim, małopolskim (poza powiatami południowymi), podkarpackim (poza powiatami południowymi). Alarmy pierwszego stopnia mogą zostać wydane w województwach wielkopolskim i opolskim.
Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę
W sobotę alarmy drugiego stopnia przed burzami obowiązywać mogą w województwach śląskim, małopolskim i podkarpackim. Żółte alarmy przed gwałtownymi zjawiskami mogą pojawić się w województwach: zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim, łódzkim, dolnośląskim, opolskim, świętokrzyskim, lubelskim.
Pomarańczowe alarmy przed skwarem mogą pojawić się województwach: mazowieckim, lubelskim, łódzkim, śląskim, mazowieckim (poza powiatami południowymi), podkarpackim (poza powiatami południowymi), świętokrzyskim. Ostrzeżenia niższego stopnia mogą obowiązywać w województwach: warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, w powiatach położonych na południu województw małopolskiego i podkarpackiego.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest prognoza zagrożeń
Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock