Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w poniedziałek
Warunki biometeo w poniedziałektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  • W pierwszej połowie lipca tego roku było w Polsce średnio o dwa stopnie Celsjusza cieplej niż zwykle
  • Fala ciepła się przedłuża, ale za tydzień może znacząco się ochłodzić - wtedy nad morzem temperatura spadnie poniżej 20 st. C.
  • Prognozy dają nadzieję na to, że pogoda wkrótce na dłużej się uspokoi, ale w trzeciej dekadzie lipca możliwe są jeszcze fale deszczu.

W pierwszej połowie lipca mieliśmy w Polsce pogodę typową dla południowej Europy. Temperatura na obszarze naszego kraju przekroczyła wartość 30 stopni Celsjusza w ciągu ośmiu dni, a dziesiątego dnia miesiąca zbliżyła się do 40 st. C na Dolnym Śląsku (we Wrocławiu odnotowano 37 st. C). Napłynęło gorące zwrotnikowe powietrze, znad północnej Afryki, gdzie temperatura dochodzi obecnie nawet do 48 st. C. Na Kasprowym Wierchu 15 lipca odnotowano aż 20 st. C. Jeśli tylko tak wysokim wartościom temperatury popołudniami towarzyszy wilgotność powietrza wynosząca 30-40 procent, to właściwie mamy lato z marzeń. Ale gdy wzrasta zawartość pary wodnej w powietrzu i wilgotność zwiększa się do 60-80 proc., dając impuls do formowania się frontów burzowych, to aura zaczyna przypominać kuchnię wielkiej restauracji w szczycie sezonu, pełną bulgoczących garnków i rozgrzanych patelni.

Do 16 lipca średnia temperatura wyniosła w Warszawie 22,2 st. C, we Wrocławiu - 21,4 st. C, a w Lublinie - 21,9 st. Natomiast w ciągu ostatnich trzydziestu lat wynosiła ona odpowiednio 19,9 st., 19,7 st. oraz 19,3 st. C. Oznacza, że do tej pory jest średnio o dwa stopnie cieplej niż zwykle.

Klin gorącego powietrza znad Afryki widoczny nad Europątropicalridbits.com

Warto zwrócić też uwagę nie tylko na ekstremalne notowania, ale i na długość fali ciepła. Czas ich trwania ze średnio trzech-czterech dni w wieku XX wieku wydłuża się obecnie do siedmiu-dziesięciu. W pierwszej połowie tegorocznego lipca temperatura maksymalna na obszarze całej Polski wzrastała powyżej 25 st. C przez dziesięć dni.

Jak długo potrwają upały?

Fale gorąca zalewają obecnie wiele regionów półkuli północnej, niosąc trudną pogodę. Kraje bałkańskie rozważają wprowadzenie stanu wyjątkowego w obawie o lasy i zagrożenie pożarami nie do opanowania. Kanadyjskie Terytoria Północno-Zachodnie odnotowują temperaturę rzędu 34 st. C, a na Spitsbergenie spodziewany jest w najbliższych dniach upał, dokładnie 30 stopni. To dopiero pokazuje, jak wyjątkowo mocno wnikają w wysokie szerokości geograficzne masy powietrza spod zwrotnika Raka. Na obszarze naszego kraju odchylenie średniej temperatury od normy w dniach od 15 do 21 lipca ma wynieść od 3 do 4 st. C na plus według wyliczeń Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF), z najsilniejszym natężeniem ciepła na południu, w centrum i na południowym wschodzie

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w tygodniu 15-21 lipca 2024ECMWF

Fala ciepła w Europie Środkowej, która w świetle materiałów prognostycznych z początku miesiąca miała odsuwać się około 15-16 lipca znad Polski, ociąga się. Według amerykańskiego modelu GFS, może ona potrwać do 22-23 lipca, z tendencją spadkową temperatury. Później zapanować ma pogoda cyklonalna, związana z napływem mas polarnych powietrza z zachodu, tłoczonych znad oceanu przez atlantyckie wiry powietrza. Powtarzalność tego zjawiska w przebiegu pogody w ciągu roku, co nazywa się piątą falą letniego monsunu europejskiego, wynosi ponad 80 proc. I rzeczywiście, amerykański model kreśli już malowniczą zatokę chłodu, która po 20 lipca rozbudowywać się ma od Grenlandii i Islandii po sam środek kontynentu.

Zatoka chłodu widoczna nad Europą 24 lipcawetter3.de

Ochłodzenie w prognozach

W środę 24 lipca temperatura na wysokości 1,5 kilometra wynieść ma nad Polską od 4 do 12 st. C, podczas gdy w połowie miesiąca wynosiła od 14 do 22 st. C. Spadek temperatury za tydzień o 10 st. C wysoko nad naszymi głowami poskutkuje przy ziemi temperaturą po południu od 17 st. C nad morzem do 27 st. C przy południowo-wschodniej granicy kraju.

Możliwa jest więc konkretna zmiana pogody, a szczególnie warunków termicznych. Prognozowane przez ECMWF na okres od 22 do 28 lipca odchylenie średniej temperatury od normy mogłoby wynieść na zachodzie i północy około 1 st. C na minus. Na pozostałym obszarze może się utrzymać termiczna norma. Przełom lipca i sierpnia również ma cechować pogoda w normie lub będzie nieco chłodniej niż zazwyczaj.

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w tygodniu 22-28 lipca 2024ECMWF

Co z opadami? W trzeciej dekadzie lipca prawdopodobnie utrzymają się one w normie. W związku ze spodziewaną zmianą cyrkulacji powietrza z południowej na zachodnią, liczyć się trzeba z falami deszczu na frontach kroczących znad Atlantyku w kierunku środkowej Europy. Jednak formujące się chmury burzowe już tylko punktowo mogłyby nieść nawałnice, co po silnej fali ciepła jest nieuniknione. Sumy opadów w drugiej połowie lipca mogą wynieść od 20 do 50 litrów na metr kwadratowy, ale w niektórych miejscach na południu kraju nawet do 100 l/mkw. Biorąc pod uwagę, że chmury burzowe rozwiną się nad rozgrzanym terytorium Polski, a każdym regionie możemy spodziewać się miejscami silniejszej burzy.

Prognozowana skumulowanej sumy opadów od 16 do 31 lipcatropicaltidbits.co m

Jest nadzieja na spokój w pogodzie

Jest duża szansa na to, że rozrastające się nad Oceanem Atlantyckim cyklony szerokości umiarkowanych wraz z Wyżem Azorskim przywrócą niedługo lato do porządku, niosąc aurę łagodniejszą, bardziej zrównoważoną. Podczas gdy między 17 a 23 lipca temperatura w Polsce wzrastać może jeszcze do 30 st. C, szczególnie na południu i wschodzie kraju, później ma znacząco się obniżyć.

Teoretycznie kończy się okres tak zwanych deszczy świętojańskich, ulew i całych formacji gwałtownych burz. Po 20 lipca mamy wszelkie prawo oczekiwać dwóch fal chłodniejszego atlantyckiego powietrza, które początkowo wymusi jeszcze piętrzenie się wodnych olbrzymów w atmosferze, ale później nieco wyciszy niebo. Wprawdzie cały nasz klimat chwieje się w posadach w związku z zachodzącą globalną zmianą, to jednak wciąż możemy dopatrzyć się pewnego rytmu i ładu w cyrkulacji powietrza.

Pomimo że fala ciepła w pierwszej połowie lipca mocno rzutuje na prognozę odchylenia temperatury od normy w całym miesiącu (które to według ECMWF może osiągnąć w Polsce ponad 2 st. C), model nie zakłada większego odchylenia, licząc na znaczny spadek temperatury w trzeciej dekadzie. To, wraz z nieco chłodniejszym początkiem lipca, kiedy temperatura utrzymała się poniżej 25 st. C, przygasiłoby termiczne szaleństwo w Polsce, które w tym roku zbliżyło nasz kraj do klimatu Grecji Włoch i Hiszpanii. 

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w lipcu 2024ECMWF

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adam Warżawa/PAP/tropicaltidbits.com

Pozostałe wiadomości

Po dużo chłodniejszym niż zwykle maju w końcu na dłużej zrobi się ciepło. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą nam nadchodzące dni? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed nocnymi przymrozkami. Kolejne godziny mogą przynieść spadek temperatury przy gruncie do -2 stopni Celsjusza. Obowiązuje także prognoza zagrożeń meteorologicznych.

Alarmy IMGW. Będą obowiązywać przez całą noc

Alarmy IMGW. Będą obowiązywać przez całą noc

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na 26-30.05. Nadchodzące dni upłyną nam pod znakiem zachmurzenia, nawet całkowitego. Miejscami popada, a poza tym chwilami będzie nasilał się wiatr.

Pogoda nie będzie nam sprzyjać. Uwaga na wiatr!

Pogoda nie będzie nam sprzyjać. Uwaga na wiatr!

Źródło:
tvnmeteo.pl

Majowy rekord temperatury padł w niedzielę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Sweihan w centrum kraju termometry pokazały 51,6 stopnia Celsjusza. Skwarnie było w stolicy kraju, Abu Zabi, gdzie w piątek temperatura także wzrosła powyżej 50 stopni.

Padł rekord. Termometry pokazały ponad 51 stopni

Padł rekord. Termometry pokazały ponad 51 stopni

Źródło:
AFP, Gulf Today

Malowniczy wschód Księżyca nad Śnieżką został uchwycony przez Reportera24. Jak opowiadał autor zdjęcia, wykonanie takiej fotografii wymaga odpowiednich przygotowań i sporo umiejętności. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Królowa Karkonoszy w doborowym towarzystwie. Zobacz zdjęcie

Królowa Karkonoszy w doborowym towarzystwie. Zobacz zdjęcie

Źródło:
Kontakt24

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 26.05. W nocy w części kraju będzie spokojnie, ale mieszkańcy zachodniej Polski powinni przygotować parasole. W dzień strefa opadów będzie przemieszczała się na wschód, przynosząc przelotny deszcz w kolejnych regionach. Termometry pokażą do 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 26.05. W niektórych regionach noc będzie deszczowa

Pogoda na jutro - poniedziałek 26.05. W niektórych regionach noc będzie deszczowa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Młody daniel samotnie błąkał się w sobotę po ulicach Ustki (woj. pomorskie). Zwierzę poruszało się blisko ruchliwej drogi, co stanowiło zagrożenie dla jego bezpieczeństwa. Ostatecznie młody osobnik trafił do lecznicy weterynaryjnej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Młody daniel błąkał się przy ruchliwej drodze. Pomogli mu spacerowicze

Młody daniel błąkał się przy ruchliwej drodze. Pomogli mu spacerowicze

Źródło:
Kontakt24, Encyklopedia Leśna

Czy mumia może pachnieć? Tak - i to całkiem przyjemnie. Korzystając z szeregu technik laboratoryjnych i własnych nosów, naukowcy wyizolowali substancje zapachowe utrwalone podczas egipskich ceremonii pogrzebowych. Niewykluczone, że w przyszłości będziemy mogli sami doświadczyć tego zapachu.

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Źródło:
Reuters, CNN

W sobotę przez pakistański Pendżab przeszła burza piaskowa, po której nastąpiły ulewy. Kilka osób zginęło. Załamanie pogody przyszło po nękającej prowincję od kilku dni fali upałów.

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Źródło:
Reuters, CNN

Po raz pierwszy w materiale genetycznym komarów żyjących na terenie Wielkiej Brytanii wykryto Wirusa Zachodniego Nilu (WNV), o czym poinformowała w tym tygodniu UK Health Security Agency.

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

Źródło:
Guardian

W sobotę w środkowej Słowacji niedźwiedzica, której towarzyszyły młode, zaatakowała 49-letniego mężczyznę. Trafił on do szpitala. Do ataku doszło na terenie firmy produkującej pokrycia dachowe.

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Źródło:
PAP, noviny.sk

Na terenie kopalni "Bełchatów" odkryto szczątki krokodyla liczące około 17 milionów lat. Pochodzą z epoki miocenu. We wczesnym i środkowym miocenie Europa Środkowa była siedliskiem dwóch różnych rodzajów krokodyli.

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Źródło:
PAP

Błazenki plamiste, niewielkie ryby, które sławę zyskały dzięki filmowi "Gdzie jest Nemo", posiadły niezwykłą zdolność adaptacyjną. Potrafią się kurczyć, gdy temperatura wody podnosi się do niebezpiecznie wysokiego poziomu.

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Źródło:
CNN

Pomimo że mamy koniec maja, śniegu w Tatrach jest coraz więcej. Biało zrobiło się między innymi na Polanie Chochołowskiej, a w wyższe partie gór wróciło zagrożenie lawinowe

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Źródło:
PAP

W sobotę 24 maja - osiem dni wcześniej niż zwykle - monsun pojawił się w Kerali, stanie leżącym na południu Półwyspu Indyjskiego. To jego najwcześniejsze przybycie od 16 lat.

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Źródło:
Reuters

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

Astronautka Ann McClain nagrała z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) film pokazujący burze, które przechodziły nad częścią USA. Przyznała, że była zaskoczona skalą tych zjawisk atmosferycznych.

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Źródło:
Reuters

Mgła morska, inaczej nazywana napływową, pojawiła się w sobotę wcześnie rano nad Bałtykiem w Gdańsku.

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach z południowego zachodu nad Węgry nadciągnęło niestabilne powietrze. Przyniosło silne burze z opadami gradu i ulewy prowadzące do powodzi błyskawicznych.

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Źródło:
ENEX

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grecja przygotowuje się do nadchodzącego sezonu pożarowego. Jak podały władze, liczba specjalistycznych dronów ma zostać podwojona. - Warunki będą w tym roku szczególnie trudne - powiedział Ioannis Kefalogiannis, minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej.

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Źródło:
PAP

Pasożyt powodujący malarię może stać się "niewidzialny" dla układu odpornościowego nawet przez wiele lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów z nowojorskiej akademii medycznej Weill Cornell Medicine, w regionach, w których malaria jest endemiczna, dorośli mogą być bezobjawowymi nosicielami pasożytów.

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Źródło:
Weill Cornell Medicine

Polak spadł we włoskich Górach Sybillińskich podczas lotu na paralotni. Do wypadku doszło w czwartek wieczorem. Jak podali strażacy, akcja ratunkowa była trudna - mężczyzna został uwięziony na niedostępnym terenie, a dookoła panowały niemal zimowe warunki pogodowe.

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Źródło:
Corriere Adriatico, RAI News

Ulewy spowodowały zejście serii osuwisk w południowych Chinach. W prowincji Kuejczou masy błota i gruzu porwały ze sobą budynki - cztery osoby zginęły, a 17 jest poszukiwanych. Do poważnego zdarzenia doszło także w sąsiednim regionie, gdzie osuwisko uszkodziło 10 domów.

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Źródło:
Reuters, Xinhua

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku powodzi, które nawiedziły australijski stan Nowa Południowa Walia - przekazały w piątek lokalne władze. Szacuje się, że kataklizm odciął od świata około 50 tysięcy osób.

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polkę otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia przyznawany przez NASA. Ujęcie powstało na Hawajach. Jak tłumaczyła autorka kadru Marzena Rogozińska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart pracy.

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

Źródło:
PAP

Pustoszące Stany Zjednoczone tornada biją rekordy - 2025 rok już teraz przyniósł najwięcej zgłoszeń tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazują, że cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczególnie wyróżniają się na tym tle. Eksperci przewidują, że nadchodzący sezon może dorównać najbardziej ekstremalnym latom w historii.

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

Źródło:
PAP

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24