Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna wydała prognozę anomalii temperatury i opadów na lato dla Europy. Z najnowszych wyliczeń wynika, że nie wszystkie miesiące mają przynieść wysokie temperatury, których się obawiamy, a momentami może być nawet chłodniej niż zazwyczaj. O tym, co jeszcze mogą przynieść kolejne tygodnie, opowiada prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.
Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) opublikowała aktualizację prognozy anomalii temperatury i opadów na lato. Wynika z niej, że w porównaniu ze średnią z lat 1991-2020 czerwiec na terenie prawie całego kraju będzie bliski normie pod względem temperatury. Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl, wyjaśnił, że poprzednia prognoza przewidywała anomalię dodatnią - miało być cieplej niż zwykle.
- Być może związane jest to z tym, że ustaliła się obecnie nad Europą klasyczna, zgodna z naszym klimatem, zachodnia cyrkulacja powietrza - tłumaczył. - Taki napływ powietrza zwykle oznacza umiarkowaną temperaturę. W odróżnieniu od na przykład cyrkulacji południowej, która sprowadza do nas afrykański żar, cyrkulację zachodnią charakteryzują bardziej umiarkowane masy powietrza płynące znad Atlantyku - zaznaczał.
Pogoda na wakacje 2024
Wartości jakiego rzędu powinniśmy się spodziewać? Według danych z lat 1991-2020 w czerwcu średnia temperatura powietrza w Warszawie wynosiła od 17,1 do 18,3 stopni Celsjusza. W Krakowie wartości te wahają się w granicach 17,2-18,2 st. C, zaś w Gdańsku - od 15,2 do 16,3 st. C.
Wasilewski dodał, że amerykańską prognozę potwierdzają przewidywania IMGW. Według nich przyszły tydzień będzie w Polsce chłodniejszy od tego konkretnego okresu w czerwcu. Średnia temperatura w kolejnych tygodniach tego miesiąca ma mieć niewielkie odchylenie dodatnie lub ujemne, bez ekstremów. W ogólnym podsumowaniu całego czerwca może to oznaczać, że będzie on przeciętny, a więc w normie.
Pogoda na lato 2024
Jak prezentuje się prognoza na kolejne miesiące? W lipcu na terenie całego kraju prognozowane jest niewielkie, bo sięgające 0,5-1 stopni Celsjusza, odchylenie na plus. Zazwyczaj w Warszawie średnia temperatura powietrza wynosi wtedy 19,2-20,3 st. C, w Krakowie - 19,2-19,9 st. C, zaś w Gdańsku - 17,8-18,8 st. C. W sierpniu na południowym wschodzie oraz na dużym obszarze zachodniej Polski ciepło może się pogłębić, a średnia temperatura wynieść do 1,5 st. C powyżej normy. Wrzesień ma przynieść powrót normalnych wartości na terenie całego kraju - średnio od 13,3 do 14,8 st. C w Warszawie, 13 do 14,7 st. C w Krakowie i 14,3 do 15,1 st. C w Gdańsku.
Pod względem opadów atmosferycznych, czerwiec zapowiada się wyraźnie bardziej deszczowo niż zazwyczaj - w przeważającej części kraju w ciągu miesiąca może spaść nawet 30 litrów na metr kwadratowy więcej niż zazwyczaj. W lipcu trend ten utrzyma się jedynie na północnym wschodzie, a anomalia nie przekroczy 10 lm/mkw. Od tego miesiąca w części kraju zacznie się również okres suchszej niż zazwyczaj pogody. Opady niższe o 5-10 l/mkw. są prognozowane w różnych regionach kraju aż do września.
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: IMGW/NOAA/Shutterstock