Gołoledź i oblodzenia mogą pojawić się na drogach południowej Polski najbliższej nocy. Szczególnie groźnie ma być na obszarach podgórskich. IMGW wydał alerty dla części Dolnego Śląska. Synoptycy ostrzegają też przed roztopami. W ciągu kolejnych dni, na skutek wzrostu temperatury, zalegający śnieg będzie topnieć.
Gołoledź po opadach marznącego deszczu spowodowała we wtorek mnóstwo problemów w polskich miastach. Niektóre drogi i chodnika zamieniły się w lodowiska. Dojazd do pracy i szkoły był prawdziwym wyzwaniem między innymi w Białymstoku. Ślizgawica dla wielu zakończyła się złamaniami, zwichnięciami i stłuczeniami. Do tragicznego zdarzenia doszło w Warszawie, gdzie zmarł 38-latek, który poślizgnął się na oblodzonym chodniku. a także we Włocławku, gdzie w podobnych okolicznościach zmarł 66-letni mężczyzna.
Strefa marznących opadów odeszła poza granice Polski, ale nie wszędzie jest i będzie bezpiecznie w ciągu najbliższych godzin.
Jak informuje synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek, w nocy ślisko będzie na południu kraju, zwłaszcza na obszarach podgórskich i górskich, gdzie istnieje ryzyko opadów marznących powodujących gołoledź. Ponadto na południu, wschodzie i częściowo w centrum kraju, przy spadkach temperatury powietrza poniżej zera stopni Celsjusza, możliwe są lokalne oblodzenia na wilgotnych i mokrych nawierzchniach dróg i chodnikach. - To, co w ciągu dnia było wodą, kałużą, będzie zamarzać - podkreślił synoptyk.
Alerty IMGW - opady marznące
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we wtorek po południu ogłosił ostrzeżenia przed słabymi opadami marznącego deszczu lub mżawki dla części województwa dolnośląskiego. Zostały one wydane dla powiatów: karkonoskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych i kłodzkiego.
Alerty będą ważne tam od godziny 22 we wtorek do godz. 7 w środę.
Alerty IMGW - roztopy
IMGW we wtorek godz. 14 poinformował o "postępującej odwilży w całym kraju". Według danych z godziny 13 prawie wszystkie stacje synoptyczne w Polsce wskazały dodatnie wartości temperatury. Najwyższą, 6,4 stopnia Celsjusza, zmierzono w Szczecinie.
Synoptycy IMGW już we wtorek wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z odwilżą na południowym zachodzie kraju. Alerty zostały ogłoszone dla województw:
- dolnośląskiego, dla powiatów: lubańskiego, lwóweckiego, karkonoskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, świdnickiego, dzierżoniowskiego, kłodzkiego, ząbkowickiego, strzelińskiego;
- opolskiego, dla powiatów: nyskiego, brzeskiego, opolskiego, Opole, strzeleckiego, krapkowickiego, prudnickiego, głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, raciborskiego.
Prognozowany jest tam wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej - napisano w komunikacie. Temperatura minimalna wyniesie od 0 do 3 stopni Celsjusza, a maksymalnie termometry pokażą od 4 do 7 st. C, lokalnie do 9 st. C. Średnia prędkość wiatru osiągnie od 15 do 30 kilometrów na godzinę, od czwartku od 30 do 45 km/h, w porywach do 60 km/h, w piątek do 70 km/h, przeważnie z kierunku południowo-zachodniego.
Ostrzeżenia zaczną obowiązywać o godzinie 9 w środę i stracą ważność o godz. 19 w piątek.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: meteo