Odwołane lekcje, półmetrowe zaspy, kolizje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Intensywne opady śniegu i trudne warunki na drogach. Nagrania Reporterów 24
Intensywne opady śniegu i trudne warunki na drogach. Nagrania Reporterów 24Kontakt 24
wideo 2/5
Intensywne opady śniegu i trudne warunki na drogach. Nagrania Reporterów 24Kontakt 24

Bardzo trudne warunki drogowe występują we wtorek w województwie warmińsko-mazurskim. W gminie Olecko odwołano lekcje, uczniowie nie mogli dotrzeć do placówek. Silny wiatr nawiewa śnieg na jezdnie, przez co tworzą się zaspy, które sięgają nawet pół metra wysokości. Służby apelują do kierowców o zrezygnowanie z podróży, jeżeli jest to możliwe.

Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody warmińsko-mazurskiego poinformowało, że lekcje w gminie Olecko zostały we wtorek odwołane z powodu problemów z dotarciem uczniów do placówek.

"Dla uczniów, którzy dotrą lub już dotarli do szkół są zapewnione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze" - poinformowali urzędnicy wojewody.

Na wschodzie Warmińsko-Mazurskiego, w okolicy Olecka, Giżycka, Gołdapi, Węgorzewa czy Ełku, od kilkunastu godzin przelotnie pada śnieg, a silny wiatr zawiewa go na jezdnie, tworząc wysokie zaspy. Poza tym na drogach krajowych, jak i wojewódzkich, zalega błoto pośniegowe i cienka, zajeżdżona warstwa śniegu Miejscami drogi są bardzo śliskie, mimo że nieustannie pracuje na nich sprzęt do zimowego utrzymania.

Przed południem bez prądu było 69 odbiorców w okolicach Gołdapi.

Policja poinformowała we wtorek rano, że od poniedziałkowego popołudnia do wtorku rano w całym regionie funkcjonariusze otrzymali zgłoszenia o 86 kolizjach drogowych, to jest kilkadziesiąt zdarzeń więcej niż zazwyczaj.

Trudne warunki na drogach

Rano dyżurni służb drogowych informowali, że zarówno na drogach krajowych, jak i wojewódzkich co pewien czas kierowcy, zwłaszcza ciężarówek, nie są w stanie podjechać pod górę, przez to tworzą się korki. Nad ranem pod Nidzicą zdenerwowany warunkami drogowymi kierowca porzucił tira na jezdni, drogowcy musieli prosić policję, by go odnalazła, bo porzucony samochód blokował drogę. Między Orzyszem a Giżyckiem zrobił się zator, bo jeden z samochodów utknął w półmetrowej zaspie.

W nocy z poniedziałku na wtorek w Olecku spadło dziewięć centymetrów śniegu, a w Kętrzynie - cztery centymetry.

Szybko tworzą się zaspy

W całym regionie od godziny 3 pracują wszystkie dostępne zestawy do zimowego utrzymania dróg, ale niewiele to daje z powodu silnego wiatru. Ten zawiewa z pól i przydrożnych rowów śnieg na jezdnie, przez co dochodzi do powstawania zasp. Dyżurni służb drogowych informują, że zaspy są dużych rozmiarów i tworzą się bardzo szybko. Pod Orzyszem wystarczyła jedna godzina bez przejazdu pługu przez drogę krajową, by pojawiły się na niej półmetrowe zaspy.

Z telefonów, które otrzymują dyżurni służb drogowych od kierowców, wnioskują oni, że część lokalnych dróg w regionie jest nieprzejezdnych. Śnieżne zaspy są też na chodnikach.

Trudne warunki na drogach w OstródzieTVN24

Drogowcy apelują, by kierowcy zrezygnowali we wtorek z podróży, jeżeli nie jest ona konieczna, a wszystkim pozostałym doradzają zabranie do auta między innymi łopat, które w razie potrzeby pomogą przy wyciąganiu auta z zaspy.

Trudne warunki na drogach w OstródzieTVN24

We wtorek rano w północnych powiatach woj. warmińsko-mazurskiego obowiązują ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Błoto pośniegowe i ślisko w innych regionach

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informowała rano, że w całej Polsce na sieci dróg krajowych pracuje 1858 jednostek sprzętu do zimowego utrzymania. Jak przekazała GDDKiA, błoto pośniegowe i lokalna śliskość występuje na terenie województwa pomorskiego na dk 20 na odc. Nowa Karczma - Gdańsk, zachodniopomorskiego na dk 11 oraz dk 20 w rejonie Szczecinka, w zachodniej części województwa lubuskiego, dolnośląskiego, północnej części woj. opolskiego, północnej części woj. śląskiego, małopolskiego na dk 94 na odc. Kraków - granica woj. śląskiego, na dk 7 na odc. Kraków - Miechów, świętokrzyskiego na dk 42 na odc. Skarżysko Kamienna - gr. woj. śląskiego, na dk 9 odc. Opatów - gr. woj. mazowieckiego, mazowieckiego we wschodniej części województwa oraz na dk 60 na odc. Płock - Drobin, podlaskiego w północnej i zachodniej części województwa, wielkopolskiego w północnej i wschodniej części województwa oraz warmińsko-mazurskiego.

Autorka/Autor:ps,dd

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zmiana pogody, jaka nas czeka, będzie duża. Od weekendu w wielu miejscach Polski będą się pojawiać opady deszczu i burze. Czeka nas również wyraźne ocieplenie. Termometry wskażą nawet 28 stopni Celsjusza.

Do upału zabraknie niewiele. Uwaga na gwałtowne zjawiska!

Do upału zabraknie niewiele. Uwaga na gwałtowne zjawiska!

Źródło:
tvnmeteo.pl

Strażacy walczą z pożarem lasu w powiecie hajnowskim (Podlaskie). Według szacunków ogień objął około 10 hektarów. W akcji jest policyjny śmigłowiec Black Hawk. Jak poinformowała straż pożarna, spłonął jeden z wozów, nikomu nic się nie stało.

Duży pożar lasu. W akcji Black Hawk, spłonął wóz strażacki

Duży pożar lasu. W akcji Black Hawk, spłonął wóz strażacki

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Na Placu Na Stawach w Krakowie silny wiatr powalił w piątek kilka drzew. Te spadły na samochody. W wielu miejscach kraju obowiązują ostrzeżenia IMGW przed niebezpiecznie szybkimi porywami.

W Krakowie drzewa przewróciły się na samochody

W Krakowie drzewa przewróciły się na samochody

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Zagrożenie pożarowe w lasach na terenie niemal całej Polski jest ekstremalnie wysokie i utrzyma się na wysokim poziomie w nadchodzących dniach - ostrzegają służby. Do mieszkańców części sześciu województw Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert. Tylko w czwartek strażacy gasili 147 pożarów w lasach, a od stycznia odnotowano o 700 pożarów więcej niż w podobnym okresie ubiegłego roku - podała Państwowa Straż Pożarna.

Alert RCB w kilku województwach

Alert RCB w kilku województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP

Pampasowiec grzywiasty wrócił na wolność w Argentynie. Zwierzę zostało znalezione w jednym z argentyńskich miast w grudniu ubiegłego roku, gdzie błąkało się po ulicach. Przyrodnicy wyjaśnili, że ze względu na zmiany klimatyczne i niszczenie siedlisk zwierzęta te są zmuszone do poszukiwania nowych terytoriów.

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

W mieście znaleziono "lisa na szczudłach". Teraz wrócił na wolność

Źródło:
Reuters, ADW

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W piątek w ponad połowie województw spodziewane są silne podmuchy wiatru sięgające 75 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

IMGW ostrzega. Silny wiatr w 11 województwach

IMGW ostrzega. Silny wiatr w 11 województwach

Źródło:
IMGW

Trwa walka z ogniem szalejącym w kanadyjskiej prowincji Alberta. Chociaż w nocy z czwartku na piątek spadł deszcz, który ograniczył rozprzestrzenianie się płomieni, zagrożenie pożarowe wciąż jest wysokie. Strażacy przewidują, że ogień może płonąć przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

"Ten pożar będzie trwał tygodnie, a nawet miesiące"

Źródło:
Reuters, CBC, Fort McMurray Today

W nocy z czwartku na piątek z kosmodromu w Plesiecku wystartowała rakieta Sojuz 2. Z naszego kraju nie było widać momenty startu i towarzyszącej mu charakterystycznej chmury gazów wylotowych, ale wielu osobom udało się zaobserwować deorbitację jednego z członów rakiety.

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Tak wyglądał start Sojuza. "Niezła przygoda i cenna lekcja dla nas wszystkich"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", Kontakt 24

Cztery osoby zginęły w Houston w Teksasie na skutek silnej burzy, która przetoczyła się nad miastem w czwartek. Zjawisku towarzyszył wiatr o huraganowej sile i ulewne opady deszczu. Wiele dzielnic znalazło się pod wodą, a w setkach tysięcy domów wystąpiły przerwy w dostawach prądu.

"Na ulicach zalegają gruzy, szkło i przewody elektryczne"

"Na ulicach zalegają gruzy, szkło i przewody elektryczne"

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

Pogoda na dziś. Piątek 17.05 w niemal całej Polsce upłynie pod znakiem słońca. W niektórych regionach pojawią się opady deszczu i burze. Termometry wskażą nawet 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 17.05. Deszcz i burze w części kraju

Pogoda na dziś - piątek 17.05. Deszcz i burze w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Archeolodzy w niemieckiej Bawarii odkopali szkielet mężczyzny liczący sobie 6800 lat. Przedmioty znalezione w grobie sugerują, że mógł on być ważnym członkiem swojej społeczności.

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

W Niemczech znaleziono szkielet sprzed 6800 lat

Źródło:
Reuters, spiegel.de

W Lombardii na północy Włoch doszło do gwałtownych powodzi. Niektóre rzeki wylały. W czwartek wieczorem w miejscowości Cantù trwały poszukiwania 66-letniego mężczyzny, a w Cambiago zawaliły się dwa mosty - informują lokalne media.

Powódź w Lombardii. Woda porwała mężczyznę

Powódź w Lombardii. Woda porwała mężczyznę

Źródło:
ilgiorno.it, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykrył najodleglejsze jak dotąd połączenie się dwóch galaktyk i ich masywnych czarnych dziur. W chwili tego zdarzenia Wszechświat miał zaledwie 740 milionów lat - poinformowali badacze. To odkrycie może pomóc wyjaśnić, dlaczego supermasywne czarne dziury są tak ogromne.

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Oto najodleglejsza fuzja czarnych dziur, jaką kiedykolwiek zauważyli badacze

Źródło:
PAP, ESA

W indyjskim Mumbaju billboard większy niż powierzchnia basenu olimpijskiego kilka dni temu runął na budynki, przygniótł ludzi. W wyniku tragicznego zdarzenia zginęło 16 osób - podały w czwartek lokalne władze.

Przygniótł ich potężny billboard. Nowy bilans ofiar śmiertelnych

Przygniótł ich potężny billboard. Nowy bilans ofiar śmiertelnych

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Dzisiejsze tempo wzrostu poziomu dwutlenku węgla w atmosferze jest 10 razy szybsze niż w jakimkolwiek innym momencie w ciągu ostatnich 50 tysięcy lat - wynika z analizy gazu uwięzionego w antarktycznym lodzie.

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Zbadano lód antarktyczny. Takiego wzrostu nie było od 50 tysięcy lat

Źródło:
PAP, EurekAlert

Chociaż jest połowa maja, to w wysoko położonych regionach Turcji spadł śnieg. Niespodziewane opady pokrzyżowały plany turystom i spowodowały utrudnienia na drogach - donoszą lokalne media.

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Mija połowa maja, a u nich spadł śnieg

Źródło:
PAP, hurriyetdailynews.com

Chile doświadcza fali chłodu. - Tak intensywnej fali zimna nie mieliśmy od 1950 roku - przekazał Raul Cordero, klimatolog z Uniwersytetu w Santiago.

Takiej fali chłodu nie było tam od ponad 70 lat

Takiej fali chłodu nie było tam od ponad 70 lat

Źródło:
Reuters

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zatwierdziła nazwę "Pazura" dla planetoidy (669588) 2013 AS24. Ciało niebieskie odkryli dwaj Polacy: Michał Kusiak i Michał Żołnowski. Jest to uhonorowanie polskiego aktora. 

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Cezary Pazura krąży między Marsem a Jowiszem

Źródło:
PAP

Trwa akcja poszukiwania kleszczy z rodzaju Hyalomma na terenie Polski. Te małe pajęczaki trafiają do centralnej Europy wraz z migrującymi ptakami. - Czy będą transmitować patogeny, które krążą w naszym środowisku, czy przyniosą nowe patogeny? Tu jest wiele otwartych pytań, wymaga to dalszych badań i obserwacji - powiedziała profesor Joanna Zajkowska.

Biega szybko, jest groźny dla ludzi. Znalazłeś go?

Biega szybko, jest groźny dla ludzi. Znalazłeś go?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Nowak-Chmura M. (2013), Cuber P. (2016)

Tegoroczny maj przyniósł nam ciepło, ale i wyjątkowo skąpe opady. W niektórych częściach kraju od tygodni nie padał większy deszcz, a wilgotność gleby jest niebezpiecznie niska. Czy druga połowa maja przyniesie ulgę ściółce i roślinom? By odpowiedzieć na to pytanie, synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła najnowsze przewidywania modeli meteorologicznych.

Maj zaczął się wyjątkowo sucho. Kiedy wróci deszcz?

Maj zaczął się wyjątkowo sucho. Kiedy wróci deszcz?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ulew, które nawiedziły Indonezję. Jak podały lokalne władze, na skutek powodzi, osuwisk i strumieni zimnej lawy zginęło ponad 60 osób, zaś 25 wciąż nie znaleziono. Do zrujnowanych domów powoli wracają mieszkańcy, pragnący ocalić chociaż część swojego dobytku.

"Nadal odczuwamy strach". Kolejne ofiary śmiertelne fali błota i "zimnej lawy"

"Nadal odczuwamy strach". Kolejne ofiary śmiertelne fali błota i "zimnej lawy"

Źródło:
Reuters, PAP

Kanada walczy z pożarami lasów. We wtorek szczególnie niebezpiecznie było w prowincji Alberta, gdzie ogień zbliżył się do miasta Fort McMurray. Wystarczyły zaledwie trzy godziny, by płomienie spaliły 10 tysięcy hektarów terenów zielonych.

W trzy godziny spłonęło dziesięć tysięcy hektarów

W trzy godziny spłonęło dziesięć tysięcy hektarów

Źródło:
PAP, CNN, Alberta Wildfire

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna po raz kolejny pojawiła się na polskim niebie. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24. Jak wyjaśnili eksperci, warto wieczorami obserwować stację, ponieważ w kolejnych dniach będziemy mieli okazję zaobserwować jej tranzyty na tle Księżyca.

Za nami kolejne przeloty ISS nad Polską

Za nami kolejne przeloty ISS nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, O kosmosie i astronautyce - Adam Hurcewicz, ISS Transit Finder, tvnmeteo.pl

W okolicach chorwackiego miasta Rovinj, położonego nad Adriatykiem, złowiono najbardziej trującą rybę świata Lagocephalus sceleratus - poinformował we wtorek dziennik "Politika".

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Źródło:
PAP, vecernji.hr

Lato w 2023 roku było na półkuli północnej nie tylko najcieplejszym w historii pomiarów, ale też najgorętszym od około dwóch tysięcy lat - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół niemieckich, brytyjskich i czeskich naukowców.

Lato w 2023 roku było najgorętsze w Europie od dwóch tysięcy lat

Lato w 2023 roku było najgorętsze w Europie od dwóch tysięcy lat

Źródło:
PAP, Reuters, Nature.com

Niedźwiedzica, która w ubiegłym roku zabiła 26-letniego biegacza we włoskich Alpach, zostanie przeniesiona do azylu dla zwierząt w Niemczech - poinformowały we wtorek władze prowincji Trydent. Zwierzę miało zostać początkowo uśpione, ale decyzję tę cofnął sąd.

Niedźwiedzica zabiła 26-latka we Włoszech, trafi do azylu w Niemczech

Niedźwiedzica zabiła 26-latka we Włoszech, trafi do azylu w Niemczech

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy opracowali kompletny, trójwymiarowy model niewielkiego wycinka ludzkiego mózgu, pokazujący wszystkie komórki i połączenia między nimi. Z pomocą sztucznej inteligencji udało im się zidentyfikować struktury, które do tej pory pozostawały niewidoczne, jak również kilka tajemniczych rozbieżności.

Mózg w ekstremalnym przybliżeniu. "Kawałek zajmuje tysiące terabajtów"

Mózg w ekstremalnym przybliżeniu. "Kawałek zajmuje tysiące terabajtów"

Źródło:
The Harvard Gazette, Science

Młoda Brytyjka, która uderzyła kilkakrotnie potężnego krokodyla atakującego jej siostrę bliźniaczkę, znalazła się w elitarnym gronie wyróżnionych Medalem Króla za Odwagę.

W obronie siostry pobiła krokodyla, dostanie medal od króla Karola

W obronie siostry pobiła krokodyla, dostanie medal od króla Karola

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Polskie instytucje i firmy będą realizowały eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Badany będzie między innymi wpływ pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne człowieka czy działanie sztucznej inteligencji w mikrograwitacji. Eksperymenty przeprowadzi polski astronauta Sławosz Uznański. 

Kosmiczne kontrakty polskich firm. Przeprowadzą eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kosmiczne kontrakty polskich firm. Przeprowadzą eksperymenty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
PAP

Orki zatopiły jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. Do zdarzenia doszło w niedzielę w pobliżu przylądka Spartel w Maroku. To siódmy taki incydent z udziałem morskich ssaków, do jakiego doszło w okolicy Półwyspu Iberyjskiego w ciągu ostatnich lat.

Orki zatopiły jacht w Cieśninie Gibraltarskiej

Orki zatopiły jacht w Cieśninie Gibraltarskiej

Źródło:
PAP, Europa Sur, Salvamento Maritimo

Czworo turystów zignorowało zakaz wejścia na szlak Perć Akademików na Babią Górę, zamknięty z powodu osuwów skalnych oraz leżącego śniegu w żlebach, i zabłądziło. Pomocy udzielili im goprowcy.

Usłyszeli wołanie o pomoc. "Grupa turystów zignorowała zakaz"

Usłyszeli wołanie o pomoc. "Grupa turystów zignorowała zakaz"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Lato w tym roku może być ekstremalnie ciepłe. - Niewykluczone, że w czerwcu na zachodzie kraju będą upały do 36 stopni Celsjusza - powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

36 stopni i długie fale upałów. Takie może być tegoroczne lato w Polsce

36 stopni i długie fale upałów. Takie może być tegoroczne lato w Polsce

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl