Trudne warunki w Tatrach. W weekend ratownicy TOPR pomogli ośmiu osobom

Autor:
as/kg
Źródło:
PAP, TPN
Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Ratownicy TOPR podsumowali w niedzielę wieczorem bilans weekendu w Tatrach. Łącznie konieczne było osiem interwencji. W górach dalej panują trudne warunki, a ratownicy apelują o rozwagę.

To był pracowity weekend dla ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Chociaż warunki turystyczne nieco się poprawiły, w wyższych partiach gór wciąż jest niebezpiecznie, o czym na własnej skórze przekonało się ośmiu turystów.

Upadek z dużej wysokości

Do groźnego wypadku doszło w sobotę na Przełęczy Zawrat, gdzie turystka wpadła do żlebu. Kobieta miała jednak sporo szczęścia - mimo upadku z wysokości 150 metrów na śnieg i skały, nie doznała żadnych obrażeń. Na pomoc wyruszył ratownik TOPR ze schroniska Murowaniec, który pomógł turystce zejść na Halę Gąsienicową. W tym samym czasie śmigłowiec ratunkowy TOPR został wezwany do poszkodowanego w okolicy Szpiglasowej Przełęczy. Z uwagi na obrażenia turysta nie mógł kontynuować wyprawy, dlatego ośmiu ratowników przetransportowało go na noszach do Morskiego Oka. Podobna akcja została przeprowadzona na szlaku na Kościelec.

O pomoc ratowników TOPR poprosiła także para turystów, która zgubiła szlak we mgle, schodząc ze Starorobociańskiego Wierchu w kierunku Siwego Zwornika. Ratownicy poprowadzili poszkodowanych na właściwą ścieżkę zdalnie, za pomocą aplikacji mobilnej Ratunek.

Trudne warunki turystyczne

Chociaż w Tatrach od soboty nie ma już zagrożenia lawinowego, warunki do uprawiania turystyki górskiej dalej są niekorzystne. W wydanym w niedzielę komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego władze parku ostrzegają przed licznymi niebezpieczeństwami. Szlaki są mokre i śliskie od deszczu, a na leśnych odcinkach występuje błoto i kałuże. W wyższych partiach Tatr widoczność jest ograniczona, co utrudnia orientację w terenie, a od wysokości około 1700 metrów nad poziomem morza zalega śnieg i miejscami występują oblodzenia.

Tatrzańscy ratownicy apelują o rozwagę podczas górskich wycieczek.

- Prosimy o sprawdzanie aktualnych prognoz pogody i warunków turystycznych oraz o umiejętny dobór celów wycieczek stosownie do panujących warunków, posiadanego sprzętu i umiejętności - przypominają.

Autor:as/kg

Źródło: PAP, TPN

Pozostałe wiadomości