Ratownicy TOPR podsumowali w niedzielę wieczorem bilans weekendu w Tatrach. Łącznie konieczne było osiem interwencji. W górach dalej panują trudne warunki, a ratownicy apelują o rozwagę.
To był pracowity weekend dla ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Chociaż warunki turystyczne nieco się poprawiły, w wyższych partiach gór wciąż jest niebezpiecznie, o czym na własnej skórze przekonało się ośmiu turystów.
Upadek z dużej wysokości
Do groźnego wypadku doszło w sobotę na Przełęczy Zawrat, gdzie turystka wpadła do żlebu. Kobieta miała jednak sporo szczęścia - mimo upadku z wysokości 150 metrów na śnieg i skały, nie doznała żadnych obrażeń. Na pomoc wyruszył ratownik TOPR ze schroniska Murowaniec, który pomógł turystce zejść na Halę Gąsienicową. W tym samym czasie śmigłowiec ratunkowy TOPR został wezwany do poszkodowanego w okolicy Szpiglasowej Przełęczy. Z uwagi na obrażenia turysta nie mógł kontynuować wyprawy, dlatego ośmiu ratowników przetransportowało go na noszach do Morskiego Oka. Podobna akcja została przeprowadzona na szlaku na Kościelec.
O pomoc ratowników TOPR poprosiła także para turystów, która zgubiła szlak we mgle, schodząc ze Starorobociańskiego Wierchu w kierunku Siwego Zwornika. Ratownicy poprowadzili poszkodowanych na właściwą ścieżkę zdalnie, za pomocą aplikacji mobilnej Ratunek.
Trudne warunki turystyczne
Chociaż w Tatrach od soboty nie ma już zagrożenia lawinowego, warunki do uprawiania turystyki górskiej dalej są niekorzystne. W wydanym w niedzielę komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego władze parku ostrzegają przed licznymi niebezpieczeństwami. Szlaki są mokre i śliskie od deszczu, a na leśnych odcinkach występuje błoto i kałuże. W wyższych partiach Tatr widoczność jest ograniczona, co utrudnia orientację w terenie, a od wysokości około 1700 metrów nad poziomem morza zalega śnieg i miejscami występują oblodzenia.
Tatrzańscy ratownicy apelują o rozwagę podczas górskich wycieczek.
- Prosimy o sprawdzanie aktualnych prognoz pogody i warunków turystycznych oraz o umiejętny dobór celów wycieczek stosownie do panujących warunków, posiadanego sprzętu i umiejętności - przypominają.
Źródło: PAP, TPN