Minister rolnictwa i rozwoju wsi o suszy w Polsce: symptomy już widzimy, decydujący będzie maj

Autor:
ps
Źródło:
PAP, IBL
"Grill, ognisko w środku lasu, to zdecydowanie zły pomysł"
"Grill, ognisko w środku lasu, to zdecydowanie zły pomysł"TVN24
wideo 2/10
Zagrożenie pożarowe w lasach

Od około trzech tygodni w Polsce panuje bezdeszczowa pogoda. Jak podkreślił w środę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, "pewne symptomy suszy już widzimy". Susza sprzyja powstawaniu pożarów w lasach. Zagrożenie obowiązuje na terenie całej Polski, a w kilku województwach jego stopień Instytut Badawczy Leśnictwa określa jako najwyższy.

Szef resortu rolnictwa pytany w Programie I Polskiego Radia, czy jest groźba suszy w Polsce, wskazał, że w tej chwili występuje przesuszenie gleby na powierzchni. - Wody gruntowe są jeszcze w miarę na przyzwoitym poziomie - na razie nie możemy mówić o suszy głębokiej - stwierdził Henryk Kowalczyk. Wicepremier zwrócił uwagę, że najistotniejsze są ewentualne opady w okresie siewów, czyli w połowie kwietnia i w maju. - Maj to jest głównie decydujący miesiąc - czy susza wywołuje ogromne skutki, czy mniejsze - zwrócił uwagę.

Jak zaznaczył Kowalczyk, "już od około trzech tygodni nie ma deszczu". Przyznał, że nie jest to istotny okres dla wegetacji, ale niestety, "pewne symptomy suszy już widzimy".

Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie 0-7 cm 22 marcaIMGW
Wskaźnik wilgotności gleby w warstwie 7-28 cm 22 marcaIMGW

Zagrożenie pożarowe w Polsce

Jak wynika z mapy zagrożenia pożarowego opublikowanej w środę rano przez Instytut Badawczy Leśnictwa, najwyższy poziom zagrożenia obowiązuje na całym obszarze województw opolskiego i śląskiego, prawie w całym woj. łódzkim i podkarpackim, w północnej połowie woj. lubelskiego oraz częściowo w woj. mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, małopolskim i świętokrzyskim.

W południowo-zachodniej części Pomorza Zachodniego i lokalnie na północnym zachodzie Ziemi Lubuskiej poziom ryzyka wybuchu pożaru jest określany jako mały, a w pozostałych miejscach - średni.

2Zagrożenie pożarowe w polskich lasachIBL

Jak mierzone jest zagrożenie pożarowe

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.

Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

Autor:ps

Źródło: PAP, IBL

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości