Rekordową liczbę hibernujących nietoperzy, bo aż 1063, naliczono w tym roku w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej. Na zimowiska dla nich wyremontowano stare piwniczki i bunkry. Zwierzęta te są objęte w Polsce całoroczną, ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek.
Inwentaryzacje zimujących nietoperzy prowadzone są w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej (woj. warmińsko-mazurskie) od ponad 20 lat. Sprawdzane są wtedy poniemieckie schrony i piwniczki, które wcześniej zostały przystosowane na miejsca hibernacji tych ssaków. - W tym roku naliczyliśmy 1063 nietoperze. To wzrost w stosunku do ubiegłego roku, kiedy stwierdziliśmy 992 nietoperze - poinformował w piątek Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.
Czynna ochrona nietoperzy
Park krajobrazowy od wielu lat zajmuje się czynną ochroną nietoperzy. Dlatego wyremontowano i dostosowano do potrzeb tych zwierząt kilkadziesiąt obiektów. Liczba zimujących nietoperzy systematycznie rośnie: w 2005 r. naliczono tam jedynie 45, a w 2023 r. już 879 osobników. Podczas corocznych inwentaryzacji stwierdzano nietoperze kilku gatunków: mopek zachodni (Barbastella barbastellus), mroczek pozłocisty (Cnephaeus nilssonii), nocek rudy (Myotis daubentonii), nocek Natterera (Myotis nattereri), gacek brunatny (Plecotus auritus) i nocek Brandta (Myotis brandtii).
Zimują one głównie w niewielkich ziemiankach pozostałych po przedwojennych gospodarstwach, a także w schronach dawnej kwatery głównej dowódcy Luftwaffe Hermanna Goeringa w lesie Kumiecie koło Gołdapi. Pracownicy parku wstawili w piwniczkach drewniane drzwi i zabezpieczyli okna, a pod stropami zamontowali deski i cegły dziurawki, służące nietoperzom za zimowe kryjówki. Dzięki takim zabezpieczeniom w pomieszczeniach nie ma przeciągów, panuje odpowiednia wilgotność oraz niska, ale stabilna temperatura. Hibernujący nietoperz znacznie obniża temperaturę ciała, co spowalnia jego procesy życiowe. Korzysta wtedy z podskórnych zapasów tłuszczu. Nietoperze są objęte w Polsce całoroczną, ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek.
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej położony jest między Gołdapią a Żytkiejmami w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem królewieckim.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock