W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.
W piątek Komenda Główna Straży Pożarnej przekazała, że strażacy walczyli tego dnia z wieloma pożarami, w tym trzema szczególnie rozległymi - w powiecie chojnickim (woj. pomorskie), kieleckim (woj. świętokrzyskie) i hajnowskim (woj. podlaskie). Wszystkie pożary udało się opanować i dogasić do godzin wieczornych, jednak walka z żywiołem okazała się niełatwa - szczególnie na Podlasiu, gdzie spłonął pojazd gaśniczy.
Czytaj dalej: Las w ogniu, spłonął wóz strażacki
W weekend sytuacja w polskich lasach pozostanie niebezpieczna. Zgodnie z prognozą przygotowaną przez Centrum Modelowania Matematycznego IMGW, w sobotę po południu na przeważającym obszarze kraju wystąpi ekstremalnie i bardzo wysokie zagrożenie pożarowe. Najgroźniejsza sytuacja spodziewana jest na północy i w centrum Polski, gdzie opady deszczu mogą być skąpe i przelotne.
W niedzielę w części kraju wciąż spodziewane jest ekstremalne zagrożenie pożarowe, ale w większości regionów spadnie ono do bardzo wysokiego i wysokiego stopnia.
Alert RCB
W związku z zagrożeniem pożarowym, występującym w lasach w piątek i sobotę, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do osób przebywających na terenie części sześciu województw: podlaskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego.
"Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia - dzwoń na 112" - zaapelowano.
Ogień może rozprzestrzeniać się błyskawicznie
Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa informowało w piątek o dużym zagrożeniu pożarowym. "Przewidywane na najbliższe dni wysokie temperatury i brak opadów sprawią, że zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie. Zapowiadane załamanie pogody i związany z tym wzrost prędkości wiatru mogą spowodować, że ogień będzie się rozprzestrzeniał błyskawicznie, jak miało to miejsce podczas największych współczesnych pożarów lasu w roku 1992, kiedy przy takiej pogodzie powstały cztery pożary, każdy o powierzchni znacznie przekraczającej tysiąc hektarów" - czytamy. Instytut zaapelował o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych, gdyż to od nas tak naprawdę zależy, czy dojdzie do powstania pożaru. Zwrócono uwagę, że w związku panującą pogodą mogą zostać wprowadzone w niektórych rejonach kraju okresowe zakazy wstępu do lasu.
Ściółka w lesie jest bardzo sucha oraz podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Większość stacji pomiarowych Instytutu Badawczego Leśnictwa wskazuje, że ściółka sosnowa ma wilgotność poniżej 10 procent, co oznacza ekstremalną podatność na zapalenie.
Jak wyjaśnił IBL, 99 proc. wszystkich pożarów powstaje z powodu nieumyślnego bądź, co gorsze, ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia.
Apel o rozwagę
Rzecznik PSP apelował do wszystkich przebywających w lasach o przestrzegania podstawowych zasad. Przypomniał, że w lasach i na terenach śródleśnych, na łąkach, torfowiskach i wrzosowiskach, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych oraz palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi. - W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu - zaznaczył.
Widzisz pożar? Zareaguj
W takich dniach warto zachować szczególną ostrożność podczas przebywania w lasach. W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie skontaktować się z numerem alarmowym Państwowej Straży Pożarnej 998 lub z numerem alarmowym 112.
Źródło: IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP
Źródło zdjęcia głównego: KP PSP w Chojnicach/CMM IMGW