W Mikoszewie w województwie pomorskim znajduje się najmłodsza plaża w Polsce. Nowy fragment wybrzeża powstał w lutym 2025 roku, ale jak pokazują zdjęcia satelitarne z lat 2017-2025, zmiany linii brzegowej to następstwo wieloletniego procesu nanoszenia osadów. Piaszczysty skrawek od razu zyskał sporą popularność.
Na początku lutego 2025 roku fala naniesionych przez Bałtyk osadów wydłużyła linię brzegową Polski o około 100 metrów, tworząc piaszczysty cypel - nową plażę - w Mikoszewie na Pomorzu Gdańskim. Dzięki malowniczym widokom na morze plaża szybko stała się popularną atrakcją turystyczną.
Cypel w Mikoszewie. Ważny punkt przyrodniczy
Jak wyjaśnił serwis Copernicus, w ostatnich latach prądy morskie stopniowo osadzały piasek wzdłuż linii brzegowej blisko ujścia Wisły. Proces ten doskonale widać na zdjęciach z satelity Copernicus Sentinel-2, wykonanych w dniach 24 marca 2017 roku, 23 marca 2020 r. i 22 marca 2025 r. Pokazują one postępujące przekształcanie tego nadmorskiego krajobrazu i osadzanie się piasku. Na najnowszym zdjęciu doskonale widoczny jest nowo utworzony pas białej plaży. Możemy na nim dostrzec także malutki cypel, prawie łączący ląd z położoną u wybrzeży Bałtyku piaszczystą wyspą.
Nowy skrawek Polski szybko wzbudził zainteresowanie internautów. Zmiany linii brzegowej w Mikoszewie nie uszły także uwadze Poczty Polskiej, która nadała kod pocztowy 82-103 niewielkiemu cyplowi. Przyrodnicy proszą turystów o rozwagę podczas wycieczek na najmłodszą plażę Polski - okolice Mikoszewa są bowiem ważnym siedliskiem ptaków, a zbyt intensywny ruch może zakłócać ich spokój.
Czytaj dalej: "Nowy kawałek Polski". Zyskał kod pocztowy
Źródło: Copernicus.eu, tvn24.pl, Radio Gdańsk
Źródło zdjęcia głównego: Unia Europejska, Copernicus Sentinel-2