Alert RCB wciąż w mocy. "Zachowaj ostrożność i nie używaj otwartego ognia w lesie"

Aktualizacja:
Autor:
kw,anw
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl
Bardzo sucha ściółka w lasach
Bardzo sucha ściółka w lasachTVN24
wideo 2/5
TVN24Zagrożenie pożarowe

Alert RCB wysłano w poniedziałek do osób przebywających na terenie części trzech województw. Pozostaje on w mocy. Eksperci ostrzegają, że miejscami panuje duże zagrożenie pożarowe. "Zachowaj ostrożność i nie używaj otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie" - napisano w rozesłanych wiadomościach SMS.

W województwie zachodniopomorskim występuje najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Leśnicy mówią, że ściółka jest w niektórych miejscach bardzo sucha. Jak przekazał reporter TVN24 Bartosz Bartkowiak, "miejscami wilgotność ściółki wynosi zaledwie kilka procent".

- Jest mała wilgotność powietrza, a wysoka temperatura. To powoduje, że las jest bardzo podatny na pożary. A nie oszukujmy się, to człowiek jest główną przyczyną powstawania pożarów lasów - powiedziała Marcelina Gosiewska z Nadleśnictwa Trzebież.

Bardzo sucha ściółka w lasach
Zagrożenie pożaroweTVN24

Alert RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w poniedziałek wysłało alert do odbiorców przebywających na terenie województw: mazowieckiego (powiatów: makowskiego, ostrołęckiego i przasnyskiego), wielkopolskiego (powiatów: kolskiego, konińskiego, pleszewskiego i tureckiego) i kujawsko-pomorskiego (powiatów: bydgoskiego, mogileńskiego, nakielskiego i żnińskiego).

"UWAGA! Dziś i jutro (5/6.06) występuje duże zagrożenie pożarowe lasów. Zachowaj ostrożność i nie używaj otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie" - napisano w rozesłanych wiadomościach SMS.

Eksperci zaapelowali, by nie używać ognia w lesie i jego sąsiedztwie oraz zachowywać szczególną ostrożność.

Czym jest alert RCB

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Sposoby gaszenia pożarów lasuMaciej Zieliński/PAP

Autor:kw,anw

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: vivoo/AdobeStock, RCB

Pozostałe wiadomości