Poziom wody w polskich rzekach wzrasta po opadach deszczu i na skutek roztopów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego i drugiego stopnia. Na Dolnym Śląsku w kilkunastu miejscach są przekroczone stany alarmowe, a w poniedziałek w powiecie kłodzkim został ogłoszony alarm przeciwpowodziowy.
We wtorek na 14 wodowskazach na Dolnym Śląsku przekroczone są stany alarmowe, w tym między innymi na Ścinawce i Bystrzycy Dusznickiej w Kotlinie Kłodzkiej, na Nysie Łużyckiej w powiecie zgorzeleckim, na Kwisie w Leśnej i w Nowogrodźcu, na rzece Ślęza czy na Widawie w Krzyżanowicach. W 20 miejscach natomiast odnotowano przekroczenia stanów ostrzegawczych. W powiecie kłodzkim obowiązuje ogłoszony w nocy z niedzieli na poniedziałek alarm przeciwpowodziowy.
Wezbrania wód w rzekach spowodowały utrzymujące się od kilku dni opady deszczu oraz roztopy w Sudetach.
W poniedziałek po południu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informował, że stan alarmowy został przekroczony w sumie na 25 stacjach, a przekroczenie stanów ostrzegawczych odnotowano w 69 miejscach. "Sytuacja hydrologiczna nadal jest dynamiczna!" - napisano we wpisie w mediach społecznościowych.
Blisko stanów alarmowych
Ostrzeżenie drugiego stopnia przed dalszym wzrostem poziomu wody na rzece Bug (woj. lubelskie) wydało we wtorek Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Krakowie. Poziom wody na rzece w Dorohusku przekroczył już stan ostrzegawczy o 46 centymetrów.
Z danych Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że poziom wody na Bugu w Dorohusku wynosi 336 cm i przekroczył stan ostrzegawczy o 46 cm. Brakuje 93 cm do osiągnięcia stanu alarmowego. Natomiast poziom wody na Krznie w Malowej Górze sięga 315 cm, a do przekroczenia stanu alarmowego zostało 25 cm.
We wtorek i środę na Oławie od Zborowic do ujścia Odry spodziewane są wezbrania poziomu rzeki powyżej stanów ostrzegawczych, a nawet alarmowych - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu. Według przewidywań hydrologów, na obszarze Oławy możliwe są wahania stanów wody powyżej stanów ostrzegawczych, w Oławie niewykluczone jest osiągnięcie lub niewielkie przekroczenie stanu alarmowego.
Alerty IMGW trzeciego stopnia
Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia, o wezbraniu z przekroczeniem stanów alarmowych, obowiązują w województwach: lubuskim (zlewnie: Czerna Wielka, Nysa Łużycka od Zgorzelca do ujścia, Bóbr od Bobrzycy do ujścia), dolnośląskim (zlewnie: Czerna Wielka, Kwisa od Zb. Leśna do Nowogrodźca, Kaczawa od Dunina, Barycz bez Orli i Polskiego Rowu, Widawa, Ślęza od Borowa do ujścia, Ślęza górna do Borowa), wielkopolskim (zlewnia Orli, Widawa od Namysłowa do ujścia do Odry) i opolskim (zlewnia Widawy).
Alerty IMGW drugiego stopnia
W związku z wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych alerty drugiego stopnia w południowej i południowo-zachodniej części kraju dotyczą województw: lubuskiego (zlewnia Obry), wielkopolskiego (zlewnie: Kanał Mosiński, Barycz bez Orli i Polskiego Rowu, Swędrnia), dolnośląskiego (zlewnie: Oława od Zborowic do ujścia, Oława górna do Zborowic, Nysa Kłodzka ze Ścinawką), opolskiego (zlewnie: Oława od Zborowic do ujścia, Stobrawa, Prosna górna), łódzkiego (zlewnie: Swędrnia, Łużyca, Grabia, Prosna górna), świętokrzyskiego (zlewnie: Pilica do Zb. Sulejów, Nida do ujścia Czarnej Nidy, Wierna Rzeka, Bobrza, Czarna Nida, Czarna wraz ze zb. Chańcza, Łagowianka, Koprzywianka) i mazowieckiego (zlewnia Liwca).
Pomarańczowe alerty wydano również w woj. zachodniopomorskim, gdzie dotyczą one Zalewu Szczecińskiego oraz Parsęty od Radewi do ujścia, a także w woj. pomorskim, gdzie dotyczą Wybrzeża Wschodniego i morskich wód wewnętrznych RP oraz zlewni: Słupia od Skotawy do ujścia, Łeba od Lęborka do ujścia, Łeba od źródła do Lęborka, Reda, a także woj. warmińsko-mazurskim, gdzie dotyczą zlewni Baudy i Pasłęki od Wałszy do ujścia.
Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia
Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock