Jaka pogoda będzie we wrześniu? IMGW zaktualizował swoją prognozę

Autor:
kw
Źródło:
IMGW
Warunki biometeo w poniedziałek
Warunki biometeo w poniedziałektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

IMGW wydał aktualizację swojej długoterminowej prognozy pogody na wrzesień. Jak wskazują synoptycy, obecnie kształtujące się warunki będą inne, niż wskazywały wcześniejsze przewidywania. Sprawdź, jakiej aury możemy spodziewać się pierwszego miesiąca jesieni.

W czwartek 1 września rozpoczęła się jesień meteorologiczna. Dni stają się już coraz krótsze, temperatura zaczyna spadać, miejscami na drzewach można zobaczyć już żółte liście. Za trzy tygodnie będziemy mogli mówić także o nadejściu jesieni astronomicznej i kalendarzowej.

>>> Czytaj dalej: Powitaliśmy pierwszą z jesieni

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego postanowili zaktualizować swoją długoterminową prognozę pogody na pierwszy miesiąc jesieni. Jakiej temperatury i opadów możemy spodziewać się we wrześniu?

IMGW przewiduje prognozę na wrzesień 2022

Według najnowszych danych, przytaczanych przez synoptyków IMGW-PIB, średnia miesięczna temperatura powietrza będzie kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Tymczasem poprzednio synoptycy przewidywali, że wrzesień będzie cieplejszy, niż wskazuje norma.

Co z opadami? W tym przypadku synoptycy podtrzymują swoje prognozy. Suma opadów w ciągu tego miesiąca będzie zbliżona do normy wieloletniej.

Prognoza temperatury i opadu we wrześniu 2022IMGW
Prognoza temperatury i opadu we wrześniu 2022IMGW

Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" i "w normie"

W IMGW-PIB, średnia miesięczna temperatura i suma opadów dla danego miesiąca jest prognozowana się w odniesieniu do tak zwanej normy wieloletniej. Obecnie brany jest pod uwagę okres 1991-2010.

Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza temperaturę/opady w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych - "powyżej normy".

Jeżeli mamy do czynienia z klasą "powyżej normy", możemy spodziewać się, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020. Jeśli prognoza mówi o wartościach "poniżej normy", dany miesiąc będzie chłodniejszy lub suchszy, natomiast "w normie" - podobny do średnich 10 miesięcy z okresu porównawczego.

Synoptycy IMGW uczulają, że prognoza średniej temperatury powietrza "powyżej normy" nie oznacza, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną wynoszącą ponad 25 st. C, a prognoza "poniżej normy" - że czekają nas tylko dni z temperaturą minimalną poniżej 5 st. C - w rzeczywistości prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 25 st. C, a prognoza "powyżej normy" - dni z temperaturą minimalną poniżej 5 st. C.

Eksperci zauważają, że należy pamiętać, iż prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.

Także prognoza sumy opadów "powyżej normy" nie oznacza, że zdarzać się będą wyłącznie intensywne opady deszczu i burze, a prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Mogą pojawiać się rozbieżności

Jak podkreśla w swoim komunikacie IMGW, pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłości. Rozbieżności wynikają zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych.

"Z tak dużym wyprzedzeniem nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody. Należy pamiętać o tym, że prognoza jest orientacyjna, a jej charakter jest eksperymentalny oraz że dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" - informuje IMGW.

Autor:kw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości