Gdy liście opadają z drzew, a temperatura rośnie, to znak, że z pogodą dzieje się coś dziwnego. Na naszych oczach postępują zmiany klimatu. - Jest słonecznie i ciepło, jak na tę porę roku - powiedziała spacerująca po Zakopanem mama z dzieckiem.
We wtorek 31.10 na południu Polski termometry w ciągu dnia pokazały 20 stopni Celsjusza. Z mapy opublikowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej o godzinie 16 wynikało, że na Podkarpaciu było prawie 18 st. C.
- Bardzo dobrze się z tym czuje, zdecydowanie lepiej chodzi się w bluzie niż w jakiś kurtkach, które są ciężkie - mówił zapytany o ciepłą aurę pewien spacerowicz.
Nawet w górach było bardzo ciepło. - O tej porze roku bardzo często były mrozy, a teraz ich nie ma. Prognozy wskazują, że cały listopad, w ciągu dnia przynajmniej, będzie na plusie w całym Zakopanem - powiedział Jarosław Rabiasz z Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Troszkę to jest podejrzane, że co roku jest ten śnieg, a w tym roku takie ocieplenie - powiedział mężczyzna z Zakopanego. - To jest zmiana klimatu, powolna, ale nieubłagana - dodał inny.
Ciepły październik. Jaki będzie listopad?
Październik średnio w całej Polsce był cieplejszy od normy z ostatnich 30 lat o dwa stopnie. Jednak były takie miejsca, na przykład w okolicach Bielska-Białej, gdzie ta wartość to aż 3,5 stopnia. To naprawdę dużo. Listopad też zapowiada się cieplejszy niż zwykle.
- Czasami o tej porze roku, właśnie na początku listopada, bywało tak, że padał śnieg, padał śnieg z deszczem, były chociaż nocne przymrozki. Tym razem nic takiego nie będzie. Nawet nocami temperatura będzie dodatnia i wyniesie 5-6 stopni. Co więcej w piątek trzeciego listopada będzie 17-18 stopni - powiedział Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.
Taka nietypowa aura się utrzyma, bo ciepło oddaje wyjątkowo nagrzany w tym roku Ocean Atlantycki, który ma bezpośredni wpływ na pogodę w Europie. - Zgodnie z tym, co wyliczali latem naukowcy, ten nietypowy, niezwykle ciepły Atlantyk teraz produkuje nam niezwykle ciepłą jesień. Tej energii, tego ciepła w Atlantyku zgromadzonego latem, wystarczy na bardzo długo. Synoptycy mówią, że przed nami może być kilka tygodni dynamicznej i ciepłej jesieni - dodał Wasilewski.
- Klimatolodzy z Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej zwracają uwagę na to, że w Polsce i Europie centralnej zanikają przejściowe pory roku. Już za kilkadziesiąt lat najprawdopodobniej będą tylko dwie pory roku - ciepła i wilgotna oraz chłodna i bardziej sucha - mówił Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW.
Zmiany klimatu i ekstremalne zjawiska
Klimat zmienia się na naszych oczach, a mimo to ludzkość pędzi nadal w stronę katastrofy klimatycznej. Czołowego zderzenia z globalnym ociepleniem świat, jaki znamy, nie przeżyje. - Udajemy, że możemy zaciągać ten dług w stosunku do klimatu czy przyrody w nieskończoność, a ten dług musimy zacząć powoli spłacać - zauważyła Katarzyna Wiekiera ze organizacji "Rodzice dla Klimatu".
Gazy cieplarniane odpowiadają za gwałtowne i niszczące zjawiska atmosferyczne - ekstremalnie wysokie temperatury, susze, podnoszący się poziom mórz i oceanów, brak żywności i miliony uchodźców klimatycznych. To już się dzieje, a to przecież nie wszystko.
- Te intensywniejsze burze pojawiają się coraz częściej, w związku z tym nasze ulice coraz częściej zmieniają się w rwące potoki - powiedział Szymon Bujalski, dziennikarz klimatyczny. - Tu i teraz w rzece nie ma wody, ludzie umierają z powodu zanieczyszczenia powietrza, dzieci chorują i nie chodzą do szkoły. To są rzeczy, które dzieją się tu i teraz, a nie za jakiś czas - podkreśliła Wiekiera.
Zobacz materiał magazynu Polska i Świat.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24