Alert RCB. "Zostań w domu, jeśli możesz"

Autor:
ps
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl, PAP
Warunki biometeo w niedzielę
Warunki biometeo w niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/23
Pogoda na dziś

Alert RCB został wysłany w poniedziałek rano do mieszkańców części Pomorza oraz Warmii i Mazur. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem, zawiejami i zamieciami śnieżnymi oraz bardzo trudnymi warunkami na drogach.

"Uwaga! Dziś (12.12) silny wiatr, zawieje i zamiecie śnieżne. Bardzo trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz" - SMS o takiej treści został wysłany do mieszkańców części północnych powiatów w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim.

W związku z prognozowanym silny wiatrem, którego porywy mogą dochodzić do 80 km/h, został uruchomiony sms-owy system ostrzegania o zagrożeniu. Wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

RCB ostrzegło również przed możliwymi przerwami w dostawie prądu.

IMGW ostrzega

Dla powiatów objętych alertem RCB Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Pogodowe alerty w poniedziałek obowiązują także w innych regionach.

Czytaj więcej: Strefa opadów kroczy przez Polskę. Alerty IMGW drugiego stopnia

Jak dbać zimą o samochód PAP

Czym jest alert RCB

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Autor:ps

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl, PAP

Pozostałe wiadomości