"Znaleźliśmy mikroorganizmy w próbce asteroidy"

Źródło:
Science X Network, space.com
Zdjęcia wykonane na asteroidzie Ryugu
Zdjęcia wykonane na asteroidzie Ryugutvnmeteo.pl
wideo 2/6
Zdjęcia wykonane na asteroidzie Ryugutvnmeteo.pl

Mikroorganizmy zostały znalezione na próbce asteroidy Ryugu. Nie pochodzą one jednak spoza Ziemi - kosmiczna skała została skolonizowana przez nasze rodzime bakterie. Do zasiedlenia doszło pomimo szczegółowych procedur bezpieczeństwa, co pokazuje, jak doskonale mikrofauna radzi sobie z adaptacją do nieprzyjaznych środowisk.

W 2020 roku na Ziemi wylądowała kapsuła z próbkami asteroidy (162173) Ryugu. Łącznie na Ziemię trafiło około 5,4 grama kosmicznych kamieni. Odłamek o wymiarach 1 na 0,8 milimetra trafił do badaczy z Wielkiej Brytanii. Niepozorny fragment stał się głównym przedmiotem badania opublikowanego na łamach "Meteoritics & Planetary Science" - na powierzchni kosmicznego obiektu zagnieździły się bowiem... mikroorganizmy.

Niedawni kolonizatorzy

Jak tłumaczyli badacze, od momentu wylądowania na Ziemi próbka badana była z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Kamień trafił do laboratorium w hermetycznie zamkniętym pojemniku, który otwierany był jedynie w sterylnych pomieszczeniach z systemami filtracji o kontrolowanym składzie powietrza. Do kontaktu z próbką wykorzystywane były tylko sterylne narzędzia.

Przed analizą skała została poddana tomografii komputerowej i osadzona w bloku żywicy epoksydowej do skaningowej mikroskopii elektronowej. Na tym etapie badacze zauważyli na powierzchni pręciki i włókna materii organicznej, przypominające nitkowate mikroby. Bliższe badanie pokazało, że nie pochodzą one z przestrzeni pozaziemskiej, ale z Ziemi.

- Znaleźliśmy mikroorganizmy w próbce asteroidy. Pojawiły się na skale, rozprzestrzeniły się, a potem wymarły - powiedział Matthew Genge z Imperial College London, główny autor badania. - Zmiany ich liczebności w czasie pokazały, że rzeczywiście były żywe. Wskazuje to jednak również na to, że dopiero niedawno skolonizowały próbkę i były pochodzenia lądowego.

Asteroida Ryugu na zdjęciu z 2018 rokuJAXA, University of Tokyo & collaborators

Planetarne preferencje

Wyniki wykazały, że ziemska mikrofauna szybko skolonizowała pozaziemski materiał, nawet przy ścisłej kontroli zanieczyszczeń. Naukowcy przekazali, że dla przyszłych misji konieczne będą wzmocnione procedury kontroli zanieczyszczeń, aby zapewnić ich integralność. Innym ważnym czynnikiem jest fakt, że wszystko, co zostało użyte do zebrania materiału pozaziemskiego, pochodzi z planety obfitującej w życie mikrobiologiczne.

Naukowcom udało się zaobserwować, że pozaziemski materiał organiczny może stanowić źródło energii metabolicznej dla organizmów pochodzących z Ziemi. Pokazuje to, że mikroby nie mają ścisłych preferencji planetarnych. Nawet nasze najlepsze wysiłki w celu stworzenia sterylnego środowiska nie wystarczą, aby zapobiec przedostaniu się życia w inne środowiska, co mogło już wprowadzić pozaziemskie mikroby na Księżyc i Marsa.

Autorka/Autor:as/dd

Źródło: Science X Network, space.com

Źródło zdjęcia głównego: JAXA, University of Tokyo & collaborators

Pozostałe wiadomości

Niż Telse wpływa na pogodę w Polsce. Nadchodzący czas przyniesie klasyczną, jesienno-zimową aurę z opadami i napływem chłodnego powietrza. Jak prognozują synoptycy tvnmeteo.pl, w górach może dosypać naprawdę sporo śniegu.

Ten "ślimak" przyniesie nawet 30 centymetrów śniegu

Ten "ślimak" przyniesie nawet 30 centymetrów śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bolid przeciął niebo we wtorek rano w okolicach Kołbieli (woj. mazowieckie). Efektowna, jasna kula światła została uchwycona przez kamerkę samochodową Reportera24. Zjawisko można zobaczyć na nagraniu.

Jasny punkt na niebie nad Mazowszem. Wiemy, czym był

Jasny punkt na niebie nad Mazowszem. Wiemy, czym był

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach, Skytinel

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed obfitymi opadami śniegu w powiatach podgórskich. Miejscami dosypie go nawet 25 centymetrów. Obowiązują też alarmy przed oblodzeniem i silnym wiatrem.

Trzy rodzaje zagrożeń. W tych regionach pogoda mocno się pogorszy

Trzy rodzaje zagrożeń. W tych regionach pogoda mocno się pogorszy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niż Telse sprawi, że w najbliższych dniach pojawią się w Polsce opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Później stery w pogodzie przejmie wyż i spodziewane są przymrozki.

Niż Telse przyniesie zimowe opady. W części kraju spadnie śnieg

Niż Telse przyniesie zimowe opady. W części kraju spadnie śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rok 2024 był w Belgii rekordowy pod względem opadów deszczu. Od 1 stycznia spadło w kraju 1088,8 litra na metr kwadratowy - poinformował Królewski Instytut Meteorologiczny. W czwartek sąsiednią Holandię nawiedziła szósta w tym roku burza.

"Ten rok był bardzo mokry". Rekord pobity na miesiąc przed końcem roku

"Ten rok był bardzo mokry". Rekord pobity na miesiąc przed końcem roku

Źródło:
ENEX, brusselstimes.com, dutchnews.nl

Opady śniegu sparaliżowały Koreę Południową. W środę w okolicach stolicy kraju, Seulu, miejscami spadło nawet 47 centymetrów. Atak zimy spowodował także niebezpieczny karambol z udziałem ponad 50 samochodów, w którym rannych zostało 11 osób.

Ponad 50 aut zderzyło się na czarnym lodzie

Ponad 50 aut zderzyło się na czarnym lodzie

Źródło:
CNN, The Korea Herald

Co najmniej 27 osób zginęło na skutek ulew, jakie nawiedziły Sumatrę. Powodzie i lawiny błotne uwięziły wiele ludzi w pojazdach, na miejscu wciąż trwają poszukiwania zaginionych. Niebezpieczna aura wzmocniona została przez zjawisko La Nina.

Pojazdy i domy pod zwałami błota. "Skupiamy się na poszukiwaniu zaginionych"

Pojazdy i domy pod zwałami błota. "Skupiamy się na poszukiwaniu zaginionych"

Źródło:
PAP. Reuters

Pogoda na dziś. W czwartek 28.11 w całym kraju wystąpią opady deszczu, ale miejscami jest szansa na przejaśnienia. Warunki biometeo będą niekorzystne.

Pogoda na dziś - czwartek, 28.11. Będzie chłodno, przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - czwartek, 28.11. Będzie chłodno, przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Orki żyjące w wodach północno-zachodniego Pacyfiku znowu zaczęły nosić "kapelusze" z martwych łososi. Jak donoszą naukowcy, ten makabryczny trend wrócił po 37 latach.

Po prawie 40 latach powróciła makabryczna moda

Po prawie 40 latach powróciła makabryczna moda

Źródło:
livescience.com

Czeska policja poinformowała w środę, że droga krajowa numer 10, łącząca miasta Tanvald z Harrachovem i dalej biegnąca do granicy z Polską, będzie zamknięta dla samochodów powyżej 3,5 tony. Ograniczenia związane są z prognozowanymi intensywnymi opadami śniegu.

Mocno sypnie śniegiem. Droga z Tanvaldu do Harrachova zostanie zamknięta

Mocno sypnie śniegiem. Droga z Tanvaldu do Harrachova zostanie zamknięta

Źródło:
PAP

Powodzie, które były następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziły w ostatnich dniach część Sri Lanki. W wyniku żywiołu zginęła jedna osoba, a osiem jest poszukiwanych.

Osiem osób, w tym sześcioro dzieci, zaginęło w powodzi

Osiem osób, w tym sześcioro dzieci, zaginęło w powodzi

Źródło:
Reuters, Associated Press

Astronomowie po raz pierwszy z bliska przyjrzeli się umierającej gwieździe spoza naszej galaktyki. Chodzi o WOH G64, którą dzieli od nas 160 tysięcy lat świetlnych. Jak podkreślają naukowcy, to "rzadka okazja bycia świadkiem gwiezdnej ewolucji w czasie rzeczywistym".

Umierający "gwiezdny Behemot" podejrzany z bliska. Niezwykłe zdjęcie

Umierający "gwiezdny Behemot" podejrzany z bliska. Niezwykłe zdjęcie

Źródło:
ESO

Pismo alfabetyczne może być o pół tysiąclecia starsze, niż sądzono - twierdzą naukowcy, który odkryli gliniane cylindry na terenie Syrii. Wydaje się, że są na nich wyryte jedne z najstarszych alfabetycznych zapisów wykonanych w historii ludzkości.

"Historia pochodzenia alfabetu może być zupełnie inna"

"Historia pochodzenia alfabetu może być zupełnie inna"

Źródło:
PAP, jhu.edu

Stolica Bośni i Hercegowiny jest obecnie najbardziej zanieczyszczonym miastem stołecznym świata - wynika z rankingu firmy IQAir opublikowanego we wtorek i środę. Mieszkańcom zalecono, aby unikać przebywania na zewnątrz.

Najbardziej zanieczyszczona stolica świata. Leży w Europie

Źródło:
PAP, IQAir

Powalone przez wiatr ogromne drzewo runęło na dom i wpadło do środka w Kingston w stanie Waszyngton. Budynek został zniszczony. Na szczęście nikogo nie było wtedy w środku - informują amerykańskie media.

Drzewo przecięło dom na pół

Drzewo przecięło dom na pół

Źródło:
CNN, KING 5 News

Burze śnieżne przetoczyły się przez Turcję. W wyniku gwałtownego pogorszenia pogody zmarły dwie osoby, na śmierć zamarzło kilkaset owiec. Opady doprowadziły do paraliżu na drogach, wielu kierowców utknęło w zaspach i wymagało pomocy służb.

Uderzenie śnieżycy. Paraliż na drogach, zwierzęta zamarzły na śmierć

Uderzenie śnieżycy. Paraliż na drogach, zwierzęta zamarzły na śmierć

Źródło:
PAP, Duvar

W jednej z dzielnic położonych w pobliżu miasta Honolulu na Hawajach z niewiadomego powodu umierają dzikie ptaki. Władze amerykańskiego stanu mają zbadać zwłoki padłych zwierząt, aby ustalić przyczynę ich śmierci.

Tajemnicza śmierć ptaków. "Coś tu jest nie tak"

Tajemnicza śmierć ptaków. "Coś tu jest nie tak"

Źródło:
Hawaii News Now, tvnmeteo.pl

Smugi opadowe pojawiły się we wtorek nad Białymstokiem. Widok ten, zwany też zjawiskiem virga, uchwycił na zdjęciach Reporter24 pan Szymon. - Przypomina włókna wystające z chmury - skomentował autor fotografii.

"Włókna wystające z chmury". Coś takiego nie pojawia się często

"Włókna wystające z chmury". Coś takiego nie pojawia się często

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Silnik na paliwo stałe, który ma napędzać małą rakietę Epsilon S, stanął we wtorek w płomieniach podczas testu w centrum kosmicznym Tanegashima w Japonii - poinformowała agencja kosmiczna JAXA. Policja i straż pożarna podały, że nie było ofiar w ludziach.

Płomienie i kłęby dymu. Eksplozja w centrum kosmicznym

Płomienie i kłęby dymu. Eksplozja w centrum kosmicznym

Źródło:
PAP

Orki pojawiły się w wąskiej zatoce False Creek położonej w sercu Vancouver. Cztery osobniki zostały uchwycone na nagraniu z promu. Te morskie ssaki rzadko wpływają do tych wód.

Grupa orek pojawiła się w sercu Vancouver

Grupa orek pojawiła się w sercu Vancouver

Źródło:
Reuters

Naukowcy zaobserwowali u kaberu etiopskiego, zwanego też szakalem, nieznane wcześniej u drapieżników zachowanie: spożywanie nektaru kwiatów. W ten sposób zwierzęta te mogą pełnić funkcję zapylaczy - piszą badacze na łamach "Ecology".

Szakale jako zapylacze? Lubią jeść nektar

Szakale jako zapylacze? Lubią jeść nektar

Źródło:
sciencedaily.com

Fala kolejnych ulew i śniegu dotarła do zachodnich Stanów Zjednoczonych. Władze ostrzegają, że obfite opady mogą spowodować bardzo trudne warunki na jezdniach przed przypadającym na czwartek Świętem Dziękczynienia. Władze poinformowały, że niektóre drogi mogą zostać zamknięte.

Kolejna rzeka atmosferyczna. Ryzyko gwałtownych powodzi

Kolejna rzeka atmosferyczna. Ryzyko gwałtownych powodzi

Źródło:
Reuters, CBS News, tvnmeteo.pl

Kilkanaście osób nie żyje po tym, jak w indonezyjskiej prowincji Sumatra Północna doszło do gwałtownych powodzi i osuwisk. Trwają poszukiwania siedmiu zaginionych.

15 osób zginęło, szukają zaginionych. "Deszcz wciąż pada"

15 osób zginęło, szukają zaginionych. "Deszcz wciąż pada"

Źródło:
Reuters

Duże stado grindwali utknęło przy plaży na nowozelandzkiej Wyspie Północnej. Mieszkańcy dołączyli do pomocy zwierzętom. Czterech z nich nie udało się uratować.

Kilkadziesiąt grindwali utknęło na brzegu. Mieszkańcy ruszyli na pomoc

Kilkadziesiąt grindwali utknęło na brzegu. Mieszkańcy ruszyli na pomoc

Źródło:
ABC News

W argentyńskim parku zoologicznym przyszedł na świat samiec pudu. Zdaniem opiekunów jego narodziny dają naukowcom możliwość zbadania i zebrania danych na temat tego niewielkiego i zagadkowego zwierzęcia.

To maleństwo jest jednym z najbardziej zagadkowych zwierząt na świecie

To maleństwo jest jednym z najbardziej zagadkowych zwierząt na świecie

Źródło:
Reuters

Po poniedziałkowym ociepleniu i stopnieniu warstwy śniegu, od wtorku w Tatrach nie ma już zagrożenia lawinowego - poinformowali ratownicy TOPR. Warunki turystyczne są jednak bardzo trudne z uwagi na oblodzenia. Lodem pokryta jest również popularna droga do Morskiego Oka.

Lód na szlakach. Zagrożenie lawinami minęło, ale jest niebezpiecznie

Lód na szlakach. Zagrożenie lawinami minęło, ale jest niebezpiecznie

Źródło:
PAP

Zbliża się start europejskiej misji Proba-3, w której po raz pierwszy zostaną wykorzystane dwa satelity poruszające się w precyzyjnej formacji. - Tandem pozwoli na przetestowanie precyzyjnego sterowania grupami satelitów i umożliwi dokładne badanie Słońca - powiedział ekspert Tomasz Barciński z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Polska ma znaczący udział w misji.

Pierwsza taka misja. "Niezwykle trudne zadanie"

Pierwsza taka misja. "Niezwykle trudne zadanie"

Źródło:
PAP

Poniedziałek przyniósł gwałtowną aurę we Francji. W Lyonie wiało z prędkością 125 kilometrów na godzinę. Porywisty wiatr zniszczył dach stacji benzynowej położonej w okolicach tego miasta.

Silny wiatr zniszczył dach stacji benzynowej 

Silny wiatr zniszczył dach stacji benzynowej 

Źródło:
ENEX, meteofrance.fr, radioisa.com, lemonde.fr