TVN Meteo | Nauka

Ekstremalna pogoda "zbliża do siebie ludzi i patogeny". Ponad 270 chorób zakaźnych może występować częściej

TVN Meteo | Nauka

Autor:
as
Źródło:
ScienceAlert, Nature Climate Change
Smog i zmiany klimatu działają na niekorzyść alergików. Mogą uczulić na pyłek brzozy
Smog i zmiany klimatu działają na niekorzyść alergików. Mogą uczulić na pyłek brzozyFakty TVN
wideo 2/10
Fakty TVNSmog i zmiany klimatu działają na niekorzyść alergików. Mogą uczulić na pyłek brzozy

Najnowsze analizy wskazują, że zmiany klimatyczne mogą stać się przyczyną częstszego występowania chorób zakaźnych. Naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego alarmują, że ekstremalne warunki pogodowe zbliżają do siebie ludzi i patogeny.

Postępujące zmiany klimatyczne stanowią nie tylko bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia, lecz także niosą ze sobą szereg dodatkowych czynników, które mogą okazać się groźne dla ludzkości. W opublikowanym na łamach "Nature Climate Change" artykule naukowcy z Uniwersytetu Hawajskiego zaznaczają, że ekstremalne zjawiska pogodowe są powiązane z częstotliwością wybuchów epidemii chorób zakaźnych.

Od alergii po gorączkę krwotoczną

Badanie zostało przeprowadzone w oparciu o dane historyczne dotyczące wybuchów epidemii 286 chorób zakaźnych. Naukowcom udało się zidentyfikować 3213 powiązania pomiędzy zwiększonymi przypadkami zakażeń a dziesięcioma najpowszechniejszymi zagrożeniami klimatycznymi. Jak wskazały dane, ekstremalne warunki pogodowe miały wpływ na zwiększoną liczbę przypadków aż 277 chorób zakaźnych spośród analizowanych 286.

Wśród chorób zakaźnych, które mogą towarzyszyć nam coraz częściej, naukowcy wymieniają przede wszystkim choroby tropikalne: dengę, zakażenie wirusem Zika, malarię, cholerę lub gorączkę krwotoczną Ebola. Ekstremalne warunki pogodowe nie pozostaną bez wpływu na rozprzestrzenianie się boreliozy, choroby legionistów czy wywoływanej przez tasiemce bąblowicy. Badacze zauważają, że zmiany klimatyczne mogą mieć także bardziej subtelny wpływ na nasze zdrowie - ocieplający się klimat ułatwia rozprzestrzenianie się roślinnych i grzybowych alergenów, zaostrzających choroby układu oddechowego.

Owady są wektorami wielu groźnych choróbShutterstock

Człowiek i patogen bliżej niż zwykle

Dlaczego grozi nam czarny scenariusz? Jak podkreślają badacze, groźne zjawiska pogodowe zbliżają patogeny do ludzi (na przykład poprzez zwiększanie zasięgu geograficznego przenoszących je zwierząt), a także ludzi do patogenów - upały i susze stają się tak nieznośne, że wiele osób zamieszkujących regiony objęte suszą decyduje się na picie brudnej wody. Również rozmarzająca wieczna zmarzlina odsłania dawno zamrożone patogeny.

Autorzy badania przyznają, że zmiany klimatyczne to złożony problem, a ograniczanie ich skutków jest niełatwe. Jako głównego winowajcę wskazują gazy cieplarnianie, nawołując do pilnej potrzeby działań w celu złagodzenia emisji do atmosfery.

Autor:as

Źródło: ScienceAlert, Nature Climate Change

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości