Zaćmienie Słońca 2022, najgłębsze zaćmienie widoczne z naszego kraju od ponad siedmiu lat. Tak to wyglądało

Aktualizacja:
Autor:
as/dd,rzw
Źródło:
PAP, timeanddate.com, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl
Zaćmienie Słońca 2022 widziane z Torunia
Zaćmienie Słońca 2022 widziane z ToruniaTVN24
wideo 2/4
TVN24Zaćmienie Słońca 2022 widziane z Torunia

Częściowe zaćmienie Słońca miało miejsce we wtorek 25 października. Mimo zachmurzonego nieba, zjawisko było widoczne w wielu miejscach Polski. Nie zmieniła się jasność nieba, natomiast można było dostrzec wyraźne, głębokie przesłonięcie tarczy słonecznej przez Księżyc. Okazję do obserwacji mieli też mieszkańcy innych, nie tylko europejskich krajów.

Zaćmienia Słońca należą do najsłynniejszych zjawisk astronomicznych, chętnie oglądanych nie tylko przez miłośników astronomii. W Polsce mogliśmy obserwować je we wtorek 25 października.

Jeśli udało Ci się zaobserwować i uwiecznić zaćmienie Słońca, podziel się zdjęciami lub nagraniami za pośrednictwem Kontakt 24.

Sukces obserwacji zależał, oczywiście, od pogody. Prognozy nie były optymistyczne. Jak przewidywała Emilia Szewczak z IMGW, w większości kraju chmury miały zakryć niebo. Okazało się jednak, że aura okazała się w wielu miejscach przychylna dla obserwatorów, nawet mimo zachmurzenia. Dowodem na to są liczne materiały, jakie przysyłacie nam na Kontakt 24.

Częściowe zaćmienie Słońca w WarszawieMariusz Nowik

Zaćmienie Słońca w Polsce

Zgodnie z zapowiedziami, zaćmienie trwało w Polsce od około godziny 11.15 do około 13.30, a jego maksimum wystąpiło między 12.15 a 12.30. To, kiedy dokładnie zaczęło się zjawisko, zależało od miejsca. Stopień zakrycia tarczy słonecznej również nie był taki sam w całym kraju: spodziewano się, że w momencie maksimum w Suwałkach zostanie zasłonięte 46 procent tarczy słonecznej, a w Jeleniej Górze - 32 procent.

Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej wyjaśniał wcześniej, że co prawda podczas zaćmienia nie zmieni się jasność dnia - ciemność zapada jedynie podczas zaćmień całkowitych, kiedy Księżyc przesłania całą tarczę słoneczną - jednak będzie to zaćmienie dosyć głębokie i warte obserwacji. I tak się właśnie stało.

Zaćmienie Słońca w Warszawie (ulica Karowa)Beata Biel

Zaćmienie Słońca na świecie

Miłośnicy astronomii z wielu krajów dzielą się swoimi zdjęciami w mediach społecznościowych. Tak było w Londynie.

Efektowne zaćmienie Słońca było widoczne także w niemieckim Kevelaer.

W Umeå w Szwecji, obserwatorzy eksperymentowali z metodami pośredniej obserwacji zjawiska, na przykład poprzez... oczka durszlaka,

Jak obserwować zaćmienie Słońca?

Do obserwacji trzeba się było odpowiednio przygotować, ponieważ bezpośrednie patrzenie na Słońce może spowodować poważne uszkodzenie wzroku.

- Możliwości jest kilka. Pierwszą, trochę z innej epoki, jest szkiełko spawalnicze, które wykorzystywane jest do ochrony wzroku spawaczy. Nasi dziadkowie stosowali też okopcone nad świecą szkiełko - tłumaczył Przemysław Rudź. - Inną, zdecydowanie polecaną, bezpieczną i wygodną, jest zakupienie specjalnych okularów zaćmieniowych, które dostępne są w każdym astronomicznym sklepie internetowym.

Dodał, że okulary tego typu są wykonane z folii mylarowej, która odcina dostęp ponad 99 procent światła słonecznego do oczu.

Zaćmienie Słońca, Warszawa WilanówAgnieszka Stradecka

Jak doradził w rozmowie w TVN24 popularyzator astronomii Jerzy Rafalski, funkcję ochronną może pełnić także zwykły koc ratunkowy wykonany z folii termicznej. Materiał ten wystarczy złożyć dwu- lub czterokrotnie i obserwować przez niego zjawisko.

Zaćmienie SłońcaPAP/NASA

Obserwacje astronomiczne w Polsce i na świecie

Zaćmienie Słońca zachodzi podczas nowiu Księżyca, czyli fazy, w której właściwie go nie widzimy. Jedyną możliwością obserwacji nowiu jest moment zaćmienia Słońca, kiedy nieoświetlona i niewidoczna z Ziemi tarcza Księżyca zakrywa tarczę słoneczną. Istnieje kilka rodzajów zaćmień - całkowite, obrączkowe i częściowe.

Dzisiejsze zaćmienie rozpoczyna atrakcyjny sezon dla miłośników astronomii na całym świecie. Już na początku listopada, mieszkańcy Ameryki Północnej i Australii będą mogli zaobserwować całkowite zaćmienie Księżyca. W kwietniu 2023 roku część Australii i Indonezji zostanie natomiast objęta zasięgiem całkowitego zaćmienia Słońca.

Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne w Polsce zdarzy się 7 października 2135 roku, ale już w 2026 roku będziemy mieli okazję zaobserwowania go w północnej Hiszpanii.

Już się ich nie boimy, ale...

Rafalski opowiadał, że chociaż zaćmienia nie mają bezpośredniego wpływu na nasze samopoczucie, są one ważne dla historyków. W kronikach zapisywano ważne wydarzenia, które zbiegały się w czasie z zaćmieniami Słońca lub Księżyca - astronomowie, poprzez precyzyjne wyliczenie daty zjawiska, mogą pomóc w dokładnym określeniu ich daty.

Jak dodał Rafalski, z zaćmieniami wiążą się również legendy i podania, niektóre bardzo stare. W starożytnych Chinach wierzono, że częściowe zaćmienie Słońca spowodowane jest przez pożerającego tarczę słoneczną smoka. Gdy takie zjawisko zostało zaobserwowane, zwyczaj nakazywał jak najgłośniejsze hałasowanie - w ten sposób mistyczne stworzenie było "przepędzane" zanim połknęło całe światło.

Jerzy Rafalski o obserwacji zaćmienia
Jerzy Rafalski o obserwacji zaćmieniaTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:as/dd,rzw

Źródło: PAP, timeanddate.com, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Beata Biel

Pozostałe wiadomości