Rosnąca temperatura na Ziemi sprawia, że w dużej części Ameryki Północnej wiosna zaczyna się szybciej. Ma to wpływ na wiele gatunków ptaków, bo składają jaja wcześniej - ustalili naukowcy. Ich zdaniem stanowi to kolejny dowód na to, że globalne ocieplenie zmienia zwyczaje dzikich zwierząt.
Spośród 72 gatunków ptaków badanych w okolicach Chicago mniej więcej jedna trzecia składa jaja około 25 dni wcześniej niż sto lat temu, donoszą naukowcy w pracy opublikowanej w piątek w periodyku "Journal of Animal Ecology". Wśród ptaków, których to dotyczy, są takie gatunki jak: gołąb karoliński, pustułka amerykańska i krogulec czarnołbisty.
Naukowcy jak dotąd nie znaleźli żadnych wyraźnych cech wspólnych występujących u tych gatunków, które mogłyby wyjaśnić, dlaczego ptaki zmieniają swoje zwyczaje.
Jednak "większość ptaków, które badaliśmy, żywi się owadami, a na sezonowe zachowania owadów ma wpływ również klimat" - przekazał główny autor publikacji John Bates z Muzeum Historii Naturalnej w Chicago. - To, jak zmiany klimatyczne i sezonowe zakłócenia wpływają na cykle życia zwierząt i roślin, jest pytaniem, które coraz częściej zaprząta nasze umysły - dodał Bates.
Zaledwie kilka stopni odchylenia temperatury od średniej wieloletniej może mieć duży wpływ na to, kiedy pojawiają się owady, a także na to, kiedy drzewa wypuszczają liście, kwitną kwiaty i, jak wynika z nowych badań, kiedy ptaki wykluwają się z jaj.
Naukowcy uważają, że zmiany te mogą być jedną z wielu przyczyn gwałtownego spadku populacji ptaków. Od lat 70. ubiegłego wieku USA i Kanada straciły około jednej trzeciej populacji, czyli około trzech miliardów ptaków, jak wynika z badania opublikowanego w 2019 roku w czasopiśmie "Science".
Jak zbadano ptaki
Bates i jego koledzy przeanalizowali ponad 1500 danych dotyczących skorupek jaj przechowywanych w Muzeum Historii Naturalnej w Chicago. Wiele z nich pochodziło z okresu od 1872 do 1920 roku, kiedy zbieranie jaj było formą rozrywki. Entuzjaści jaj z epoki wiktoriańskiej zostawiali szczegółowe, napisane odręcznie etykiety, na których wypisywali takie informacje, jak gatunek ptaka i data zbioru. Następnie naukowcy porównali te zapiski z ponad trzema tysiącami współczesnych zapisków.
Odkrycia te odzwierciedlają podobne wyniki badań przeprowadzonych w ostatnich dziesięcioleciach w Wielkiej Brytanii. W nich również stwierdzono, że składanie jaj przez ptaki odbywa się wcześniej, ponieważ zmienia się przebieg sezonu wegetacyjnego.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock