Nawet tysiąc genów pochodzących od mikroorganizmów i roślin zostało znalezionych w genomie owadów. Naukowcy wyjaśnili, że jest to związane ze zjawiskiem zwanym horyzontalnym transferem, które miało kluczowe znaczenie dla ewolucji tej gromady zwierząt.
Ponad tysiąc genów od mikroorganizmów i roślin zlokalizowano w genomie owadów. Mogły one przedostać się tam setki milionów lat temu za sprawą horyzontalnego transferu - piszą naukowcy na łamach magazynu naukowego "Cell".
Kluczowe w ewolucji
Naukowcy na razie zlokalizowali ponad 1400 genów u 218 gatunków owadów, w tym u motyli i ciem. Geny pochodzą od bakterii, wirusów, grzybów i roślin.
Te geny mogły być kluczowe w ewolucji owadów, umożliwiając im wykształcenie korzystnych przystosowań, na przykład w zakresie reprodukcji, odżywiania, wzrostu i adaptacji do zmian środowiska.
Zjawisko badają od niedawna
Horyzontalny transfer genów to zjawisko powszechne u mikroorganizmów. Naukowcy od niedawna badają to zjawisko również u owadów i roślin.
- Dotychczasowe badania wykazywały, że taki transfer może mieć znaczenie w przypadku bioróżnorodności owadów, nikt jednak nie wiedział, jak dużą rolę odgrywa - opisał główny autor artykułu, Xing-Xing Shen z Uniwersytetu Zhejiang w Hangzhou (Chiny).
Odkryto między innymi, że pewna grupa ciem i motyli pozyskała geny od bakterii z rodzaju Listeria. Musiało się to stać przed setkami milionów lat, jako że wspólny przodek tych ciem i motyli żył 300 mln lat temu.
Źródło: PAP, cell.com