Właśnie skończył się drugi suborbitalny lot kosmiczny organizowany przez firmę Virgin Galactic. Uczestnicy misji mogli na własnej skórze odczuć, czym jest stan nieważkości, a także zobaczyć fragment krzywizny naszej planety.
Misja Galactic-02 wystartowała po godzinie 17.20 czasu polskiego. Zakończyła się lądowaniem około godziny 17.40. To już drugi raz, kiedy firma Virgin Galactic, należąca do brytyjskiego biznesmena Richarda Bransona, zdecydowała się przeprowadzić komercyjny suborbitalny lot kosmiczny na pokładzie samolotu VSS Unity.
Misja nie zakładała zdobycia orbity, ale jej uczestnicy byli w stanie zobaczyć krzywiznę Ziemi na tle kosmosu. Doświadczyli także stanu nieważkości.
>>> Czytaj dalej: Matka z córką polecą razem w kosmos. Wygrały los na loterii
Drugi taki lot
Start nastąpił ze Spaceport America w Nowym Meksyku. Samolot transportowy o nazwie VMS Eve wyniósł VSS Unity na wysokość około 15 kilometrów. Dopiero potem w drugim samolocie zapalił się silnik rakietowy, dzięki któremu można było wzbić się w przestrzeń suborbitalną.
Pierwszy tego typu komercyjny lot Virgin Galactic - Galactic-01 - odbył się pod koniec czerwca. Jak podano, samolot wzniósł się na wysokość 85 kilometrów, a od startu VMS Eve do lądowania VSS Unity minęło około 1,5 godziny.
Kto poleciał?
Na pokładzie samolotu znajdowało się troje pasażerów komercyjnych. Pierwszy - Jon Goodwin - to były olimpijczyk w dziedzinie kajakarstwa, cierpiący na chorobę Parkinsona. Dołączyły do niego Keisha Schahaff i Anastasia Mayers. Pierwsza z kobiet wygrała bilet na lot dzięki loterii i postanowiła zabrać swoją córkę. 18-letnia Mayers była jedną z najmłodszych osób w historii, które znalazły się w przestrzeni suborbitalnej.
W skład wchodziła także Beth Moses, pierwsza kobieta, która leciała na pokładzie samolotu kosmicznego VSS Unity firmy Virgin Galactic i główna instruktorka komercyjnych astronautów. W VSS Unity znaleźli się także CJ Sturckow i Kelly Latimer, którzy wcześniej zdobyli doświadczenie w agencji kosmicznej NASA.
Źródło: space.com, Vrgin Galactic
Źródło zdjęcia głównego: Virgin Galactic/Twitter