NASA przywróciła łączność z Voyagerem 2. "W końcu mogę zadzwonić do domu"
Po dwóch tygodniach starań kontrolerom lotu z agencji kosmicznej NASA udało się przywrócić łączność z sondą Voyager 2. Po wysłaniu sygnału naukowcy musieli czekać 37 godzin na odpowiedź, ale tym razem przyniosła ona oczekiwany efekt. Według komunikatu powiodła się naprawa błędu, który spowodował przerwę w łączności. Voyager 2 znajduje się teraz ponad 19 miliardów kilometrów od Ziemi.
Sonda Voyager 2 przestała komunikować się z Ziemią dwa tygodnie temu, po tym, jak kontrolerzy lotu wysłali jej pomyłkowo złe polecenie, które spowodowało, że antena sondy odwróciła się od naszej planety.
W środę należąca do NASA Sieć Dalekiej Łączności Kosmicznej (Deep Space Network) wysłała do sondy nowe polecenie zmiany położenia anteny. Polecenie wysłano znajdującym się w Australii najsilniejszym dostępnym przekaźnikiem połączonym z olbrzymią wklęsłą anteną.
Naukowcy wysłali wygnał w kosmos. Po 37 godzinach nadeszła odpowiedź
Aby nawiązać łączność z Ziemią antena liczącej 46 lat sondy musiała zmienić położenie o zaledwie 2 proc. Sygnał wysłany z Ziemi potrzebował ok. 18 godzin aby dotrzeć do Voyagera 2. Kolejne ponad 18 godzin trzeba było czekać na ewentualną odpowiedź. Sonda bowiem znajduje się w odległości ponad 19 miliardów km od Ziemi w przestrzeni międzygwiezdnej.
Tym razem, po dwóch tygodniach wcześniejszych starań, próba powiodła się. W piątek mieszczące się w Kalifornii Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) NASA poinformowało, że sonda zaczęła ponownie przesyłać dane.
Na innym twitterowym profilu NASA, związanym z misjami Voyagerów, zamieszczono utrzymany w żartobliwym tonie post.
"Czy teraz mnie słyszycie? Ostatniej nocy przywróciłem pełną komunikację z Ziemią dzięki szybkiemu myśleniu i dużej współpracy. Działam normalnie i pozostaję na oczekiwanej trajektorii. Tak się cieszę, że w końcu mogę zadzwonić do domu" - napisano. I podpisano "-V2"
Misja Voyager 2
Voyager 2 podróżuje w przestrzeni kosmicznej od 1977. Misja początkowo miała na celu zbadanie zewnętrznego Układu Słonecznego, ale sonda nie przestała funkcjonować po opuszczeniu naszego Układu, kiedy znalazła się w przestrzeni międzygwiezdnej.
Bliźniacza sonda Voyager 1 jest obecnie najbardziej oddalonym, stworzonym przez człowieka obiektem w przestrzeni. Dzieli ją od Ziemi ok. 24 mld km.
Autorka/Autor:akr//rzw
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Pogoda na Boże Narodzenie. Na razie możemy pożegnać się z wiosennymi temperaturami, jakie zapanowały w Polsce, ponieważ kolejne dni przyniosą spore ochłodzenie. W weekend miejscami popada śnieg - lokalnie może dosypać go naprawdę sporo. Czy jednak białe krajobrazy mają szansę utrzymać się do Wigilii?
Nadciągają opady śniegu. Czy pozostaną z nami do świąt? Pogoda na Boże Narodzenie
Zimowa stolica Polski to w czwartek rano najcieplejsze miasto w całym naszym kraju. Między Zakopanem a położonym kilka kilometrów dalej Poroninem jest ponad 10 stopni różnicy. We "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Tomasz Wasilewski wyjaśnił, z czego wynika taka temperatura w Tatrach.
"Pożeracz śniegu" odmienił pogodę w Zakopanem
Do 16 wzrosła liczba ofiar potężnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło we wtorek Vanuatu na Oceanie Spokojnym. Na miejscu katastrofy nadal trwa akcja poszukiwawcza, ale z każdą godziną maleją szanse na odnalezienie ocalałych. Nad pogrążonym w chaosie krajem unosi się kolejne widmo kataklizmu. Znad Morza Koralowego w kierunku wyspy nadciąga układ niskiego ciśnienia, który w kolejnych dniach może przekształcić się w cyklon.
Widmo kolejnego kataklizmu w Vanuatu
Widok kalifornijskich wiewiórek ziemnych polujących na norniki i zjadających je wprawił w zdumienie grupę amerykańskich naukowców. Dotychczas drapieżne zachowania tych zwierząt były odnotowywane sporadycznie, bo główne składniki ich diety to orzechy, nasiona i zboża. Nietypowe zachowanie zauważono w trakcie badań na przełomie czerwca i lipca tego roku.
"Te badania radykalnie zmieniają nasze postrzeganie wiewiórek"
Pogoda na południu kraju oraz nad morzem może być niebezpieczna. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który może rozpędzać się do 80 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia wydano na terenie sześciu województw.
Silny wiatr. Ostrzeżenia IMGW dla kolejnych regionów
Wysoka temperatura w grudniu sprzyja aktywności kleszczy, dlatego ten niebezpieczny pajęczak może znaleźć się na choince, którą przyniesiemy do domu. Warto przejrzeć swoje zwierzęta, aby sprawdzić czy nie złapały kleszcza, przebywając w pobliżu świątecznego drzewka.
Razem z choinką możemy przynieść do domu nieproszonego gościa. To ryzyko wzrosło
W nadchodzących dniach pogoda w Polsce kształtowana będzie przez wiry niżowe - najpierw rządy sprawować będzie Anka, a później Caroline. Po ciepłych dniach, z temperaturą sięgającą nawet 15 stopni Celsjusza, nastąpi ochłodzenie. W weekend popada deszcz ze śniegiem i mokry śnieg.
Czeka nas drastyczne ochłodzenie. W prognozie widać też śnieg
58-letni myśliwy zmarł po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź. Zwierzę zostało zastrzelone przez innego mężczyznę. Departament Zasobów Dzikiej Przyrody Wirginii "nie wnosi obecnie żadnych oskarżeń w związku z tym incydentem".
Myśliwy nie żyje po tym, jak z drzewa spadł na niego niedźwiedź
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej sprawdzili, jak zmienia się stężenie dioksyn w pyle zawieszonym PM10 w stolicy Małopolski w zależności od pory roku. Okazało się, że zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej rakotwórczych związków niż latem. To pierwszy w kraju monitoring dioksyn na taką skalę.
Naukowcy: zimą mieszkańcy Krakowa wdychają więcej szkodliwych dioksyn
Bilans ofiar śmiertelnych cyklonu Chido wzrósł na Majotcie do 31 osób, a w Mozambiku do 45. Dziesiątki tysięcy ludzi wciąż nie mają dostępu do wody. Naukowcy obawiają się wybuchu epidemii chorób zakaźnych.
"Ten cyklon był jak walec, wszystko miażdżył". Rośnie bilans ofiar śmiertelnych żywiołu
Prognoza pogody na święta Bożego Narodzenia. Do Wigilii został tydzień, a w ferworze przygotowań wielu z nas zadaje sobie pytanie - czy w święta zawita do nas śnieg? Zapytaliśmy o to synoptyka tvnmeteo.pl Damiana Zdonka.
Czy jest szansa na białe święta? Najnowsza prognoza na Boże Narodzenie
Astronauci Butch Wilmore i Suni Williams pozostaną w kosmosie co najmniej do marca 2025 roku - poinformowała NASA. To kolejny raz, kiedy amerykańska agencja przekłada datę ich powrotu do domu. Z zakładanych ośmiu dni misja potrwa ponad dziewięć miesięcy.
Mieli spędzić w kosmosie osiem dni. NASA znów przedłużyła ich pobyt
W Tatrach zmalało niebezpieczeństwo powstawania lawin. W środę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe obniżyło stopień zagrożenia z drugiego na pierwszy. Ratownicy podkreślają jednak, że warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór są nadal niebezpieczne.
W Tatrach lawinowa "jedynka", ale nadal jest niebezpiecznie
Dziewięć godzin - tyle trwał kosmiczny spacer dwóch chińskich astronautów w ramach misji Shenzhou-19. Tym samym pobity został 23-letni rekord należący do Amerykanów, którzy poza statkiem przebywali w kosmosie o cztery minuty krócej.
"Spacerowali" dziewięć godzin. I pobili rekord
Po raz drugi w ciągu dziewięciu miesięcy rakieta Kairos japońskiej firmy Space One uległa samozniszczeniu. Nagrania z najnowszej, środowej próby pokazują, jak rakieta zmagała się z trudnościami z utrzymaniem trajektorii lotu. Poprzednim razem maszyna eksplodowała kilka sekund po starcie.
Samozniszczenie po trzech minutach od startu
Kilka tysięcy ton ropy naftowej od kilku dni jest wyrzucane na brzeg w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Czarnym. W niedzielę w wyniku sztormu zatonęły tam dwa rosyjskie tankowce. Lokalne władze informują o negatywnym wpływie rozlanego paliwa na ekosystem. Przedstawiciele Greenpeace ostrzegają przed "jedną z największych katastrof na Morzu Czarnym spowodowanych przez człowieka".
Niebezpieczne zdarzenia w polskich górach. W poniedziałek w Tatrach dwóch turystów spadło z wysokości około 400 metrów z lawiną, próbując zdobyć Rysy. Tego samego dnia goprowcy uratowali mężczyznę, którego częściowo przysypała lawina w rejonie Babiej Góry. Wszyscy mieli dużo szczęścia, żaden z turystów nie doznał poważnych obrażeń.
Lawiny w Tatrach i Beskidach. Turyści spadli z 400 metrów
Niezidentyfikowana wcześniej choroba, na którą zmarło niedawno ponad 140 osób w Demokratycznej Republice Konga, to ciężka postać malarii - poinformowało we wtorek tamtejsze ministerstwo zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dostarczyła już leki na tę chorobę.
"Zagadka w końcu rozwiązana". Wiadomo, co zabiło ponad 140 osób
Co najmniej sześć osób zginęło, a 50 zostało rannych w wyniku silnego trzęsienia ziemi w Vanuatu, państwie wyspiarskim w Oceanii. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relację Polaka z miejsca katastrofy.
"Najgwałtowniejsze trzęsienie, jakiego doświadczyłem"
Silna wichura doprowadziła do zawalenia się kilkudziesięciometrowej dekoracji świątecznej w mieście Marica w Brazylii. W momencie tragedii znajdowali się na niej pracownicy, którzy po otrzymaniu ostrzeżeń przed niebezpieczną pogodą przerwali prace montażowe. Władze miasta poinformowały o jednej ofierze śmiertelnej i dwóch osobach rannych, ogłoszono dwudniową żałobę.
Pływająca choinka runęła pod naporem wiatru. Jedna osoba nie żyje
Przed nami początek astronomicznej zimy, a wraz z nim najkrótszy dzień w roku. Słońce nad Warszawą wzejdzie wtedy na niespełna osiem godzin. Kiedy przypada ten dzień?
Gwałtowne śnieżyce zaskoczyły wielu kierowców w górach Sierra Nevada w północnej Kalifornii. Parkingi na stacjach benzynowych wzdłuż autostrady międzystanowej 80 stały się w sobotę szczególnie popularnym miejscem.
"Nagle przyszła zamieć. Utknęliśmy i nikt nie wiedział, co zrobić"
Start prywatnej rakiety Kairos 2 japońskiej firmy Space One został przełożony - po raz drugi w ciągu 24 godzin. Misja początkowo miała ruszyć w sobotę przed południem, następnie jej początek przesunięto na niedzielę. Jak wyjaśnili przedstawiciele firmy, problem stanowiły trudne warunki pogodowe panujące w miejscu startu.
Pogoda wygrała z pionierską misją po raz drugi
A23a, największa na świecie góra lodowa, przez wiele miesięcy kręciła się w miejscu w rejonie Oceanu Południowego. Naukowcy z British Antarctic Survey poinformowali, że gigantyczna bryła lodu uwolniła się z uwięzi i zaczęła wędrować dalej.
Największa góra lodowa świata wyrwała się z uwięzi
Sześć pangazów, jedne z największych i najrzadszych ryb słodkowodnych, zaobserwowano w wodach rzeki Mekong. Zwierzęta zaplątały się w rybackie sieci, ale zostały wypuszczone na wolność. Gatunek ten należy do kategorii krytycznie zagrożonych wyginięciem - w ciągu ostatnich dekad jego liczebność zmniejszyła się o 80 procent.
W rybackie sieci zaplątały się jedne z najrzadszych ryb świata
Rok 2025 zapowiada się jako jeden z najgorętszych w południowej Afryce, gdzie lada dzień rozpocznie się lato. W RPA meteorologów niepokoją późnowiosenne fale gorąca, które od tygodni nawiedzają większość kraju. ONZ ostrzegł, że upalne warunki stanowią poważne zagrożenie dla i tak słabego bezpieczeństwa żywnościowego na kontynencie.