Zespół naukowców odkrył głęboko ukrytą wodę w stanie ciekłym w wiecznie zamarzniętym Jeziorze Enigma na Antarktydzie. Dotąd sądzono, że ten naturalny zbiornik jest całkowicie skuty lodem.
Jezioro Enigma znajduje się na wschodzie Antarktydy w regionie zwanym Ziemią Wiktorii. To górzysty i pagórkowaty teren, pokryty sporą ilością dolin rzecznych. W latach 2019-2020 grupa naukowców w ramach włoskiej ekspedycji wybrała się tam, by przewiercić się przez grubą warstwę lodu Enigmy.
Dostępne wtedy dane wskazywały na to, że zbiornik jest całkowicie zamarznięty, jednak w trakcie prac doszło do niemałego zaskoczenia.
"Odkryto i pobrano próbki ogromnej masy niezamarzniętej, warstwowej, oligotroficznej (ubogiej w składniki odżywcze - red.) wody pokrytej warstwą lodu o grubości sięgającej 11 metrów" - opisują badacze.
Ustalono, że woda w stanie ciekłym w jeziorze może sięgać głębokości 12 metrów i pochodzić z pobliskiego Lodowca Amorficznego. Szczegóły opisano na początku grudnia w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Nature".
Ekosystem odizolowany od reszty świata
Zdumieni swoim odkryciem naukowcy natychmiast przystąpili do zbadania pierwiastków i drobnoustrojów znajdujących się w wodzie. W tym celu wykorzystano między innymi metodę sekwencjonowania RNA.
"Jezioro Enigma jest siedliskiem zróżnicowanego filogenetycznie (pod względem drogi rozwojowej - red.) i bogatego w biomasę ekosystemu mikrobiologicznego, co wyróżnia je spośród stale pokrytych lodem jezior Antarktydy" - czytamy w artykule.
Głęboko pod powierzchnią Enigmy znajdują się między innymi mikroskopijne bakterie należących do supertypu Patescibacteria, których nie zauważono w trakcie badań innych terenów Antarktydy.
"Stale pokryte lodem ekosystemy słodkowodne są aktywnymi miejscami bioróżnorodności na polarnych pustyniach Antarktydy, zapewniając całoroczną oazę dla życia mikrobiologicznego" - dodają naukowcy.
Eksperci sądzą, że głęboko skryty ekosystem zawiera również pozostałości starożytnych mikroorganizmów żyjących zanim Enigma pokryła się kilkunastometrową warstwą lodu. Ich wiek może sięgać wielu milionów lat.
Źródło: Cosmos Magazine, Nature
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock