Rok 2024 najprawdopodobniej będzie najcieplejszy w historii pomiarów. Potwierdzają to dane z pierwszych 11 miesięcy opublikowane przez europejskie centrum Copernicus. Eksperci ostrzegają, że może być to pierwszy rok, w którym globalna temperatura przekroczy granicę 1,5 stopnia Celsjusza powyżej wartości sprzed epoki przemysłowej.
W piątek europejska agencja Copernicus Climate Change Service (C3S) poinformowała, że średnia światowa temperatura powietrza w listopadzie wyniosła 14,1 stopni Celsjusza - o 0,73 st. C powyżej średniej z lat 1991-2020 i o 1,62 st. C więcej niż wartość z czasów preindustrialnych. Oznacza to, że ubiegły miesiąc był drugim najcieplejszym w historii - wyższe temperatury na świecie panowały jedynie w listopadzie 2023.
Listopad okazał się szczególnie ciepły w północnej i południowo-wschodniej Europie. Poza Starym Kontynentem wartości powyżej średniej zanotowano we wschodniej Kanadzie, środkowych i wschodnich Stanach Zjednoczonych, większości Meksyku, Maroku, północno-zachodniej Afryce, Chinach, Pakistanie, większości Syberii i Australii.
Granica bliska przekroczenia
Wysokie wartości zmierzone w listopadzie potwierdzają jeszcze jeden niepokojący fakt - rok 2024 niemal na pewno będzie najcieplejszym rokiem na świecie od początku prowadzenia pomiarów. Może być to również pierwszy rok, w którym anomalia temperatury w stosunku do okresu przedindustrialnego przekroczy 1,5 st. C. Naukowcy z C3S wskazali, że wartość może sięgnąć nawet 1,55 st. C.
- Nie oznacza to, że porozumienie paryskie zostało naruszone, ale pokazuje, że ambitne działania na rzecz klimatu są pilniejsze niż kiedykolwiek wcześniej - przekazała Samantha Burgess, dyrektor C3S.
Dla porównania - w 2023 r. temperatura była o 1,48 C wyższa od średniej sprzed epoki przemysłowej.
Na początku tego roku przewidywano, że w drugiej połowie 2024 roku utworzy się zjawisko La Nina, które obniża temperaturę na świecie. Anomalia jednak się nie utworzyła, a naukowcy z C3S dodali, że niemal rekordowe średnie globalne temperatury utrzymają się w pierwszych miesiącach 2025 roku.
Źródło: Reuters, Copernicus
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock