Jeśli nie powstrzymamy globalnego ocieplenia, nawet 30 procent siedlisk żab i ropuch wyschnie do końca XXI wieku - alarmują naukowcy. Jak wynika z najnowszych badań płazy bezogonowe są jedną z najbardziej narażonych na zmiany klimatyczne grup zwierząt.
Obecnie średnia globalna temperatura Ziemi jest wyższa względem początku epoki przemysłowej o 1,3 stopnia Celsjusza. Wiele modeli wskazuje, że do końca XXI wieku ten wzrost może sięgnąć, aż 2,7 st. C, co nie pozostanie bez wpływu na nasz klimat i ekosystem.
Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie "Nature Climate Change" zwracają uwagę na zagrożenia dla płazów bezogonowych. Zdaniem autorów niepowstrzymany proces globalnego ocieplenia może doprowadzić do utraty od 7 do nawet 30 procent naturalnych siedlisk żab i ropuch w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.
Wysychanie wody
Płazy są gatunkami, które nie potrafią przeżyć bez wody, a to jej zasoby, są najbardziej zagrożone przez globalne ocieplenie. Aby ropuchy i żaby mogły normalnie funkcjonować, ich skóra musi być wilgotna. Dzięki temu zachodzi na niej wymiana gazowa. Takie samo musi też być środowisko, w którym przebywają.
Grupa naukowców odpowiedzialna za badania postanowiła zmapować tereny, na których niedobory wody zwiększą ryzyko wyginięcia gatunków płazów bezogonowych w ciągu najbliższych 60–80 lat. Są to głównie obszary południowej Afryki i Australii, Ameryki Północnej i Południowej oraz Europy.
Alarmujące wnioski
W scenariuszu wysokiej emisji gazów cieplarnianych i wzrostu średniej globalnej temperatury na poziomie 2-4 st. C do 2100 roku, od 7 do 30 procent naturalnych siedlisk płazów bezogonowych będzie zbyt suchych, by zapewnić im przetrwanie. Ponadto od 15 do 36 procent tych terenów doświadczy powtarzających się epizodów susz związanych z upałami. To może sprawiać, że z biegiem lat ubywać będzie miejsc, w których żaby i ropuchy będą mogły bezpiecznie się rozwijać.
Poprzednie badanie opublikowane w "Nature" wykazało, że zmiana klimatu doprowadziła już do umieszczenia niemal 40 procent gatunków płazów na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).
Źródło: Phys.org, Cosmos
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock