3800 lat temu w Chile doszło do ogromnego tsunami - pokazują najnowsze analizy. Zjawisko było spowodowane bardzo silnym trzęsieniem ziemi na Oceanie Spokojnym i wywołało fale o wysokości do 20 metrów. Ślady po zjawisku do dzisiaj są widoczne między innymi na pustyni Atakama.
Około 3800 lat temu w zachodnie wybrzeże Ameryki Południowej uderzyły sięgające 20 metrów fale tsunami - wynika z badania antropologów i geologów z Universidad de Chile w Santiago. Według raportu, do kataklizmu doprowadziło trzęsienie ziemi na Pacyfiku o magnitudzie około 9,5.
Dowody z pustyni Atakama
Studium, które opublikowano w naukowym piśmie "Science Advances", wykazało, że tsunami uderzyło między innymi w rejonie położonej w Chile pustyni Atakama. Naukowcy zaznaczyli, że wysokość fal oceanicznych, które wdarły się w głąb lądu, sięgała od 15 do 20 metrów.
Zespół kierowany przez Diego Salazara i Gabriela Eastona z wydziałów antropologii i geologii chilijskiej uczelni odnalazł na pustyni Atakama ślady terenu i osadów, dowodzące, że około 3800 lat temu doszło tam do gwałtownego podniesienia się poziomu fal oceanicznych. Potwierdzono, że wysokie fale, wdzierając się w głąb pustyni, zostawiły w jej wyższych partiach muszle, skorupiaki oraz ślady innych morskich organizmów.
Wpływ na mieszkańców
Autorzy badania twierdzą, że kataklizm miał ogromne konsekwencje dla zamieszkującej okolice zdarzenia populacji. Ich zdaniem żyjący tam ludzie, w obawie przed kolejnymi zagrożeniami, przesiedlili się tysiąc kilometrów w głąb lądu. Znaleziono dowody na to, że przenieśli nawet cmentarze.
Badacze stwierdzili, że po tym zdarzeniu ludzie przez bardzo długi czas nie wracali w zaatakowane przez fale oceanu regiony. Nie sposób jednak stwierdzić, jak długo przetrwała w tych społecznościach pamięć o ogromnym tsunami, ponieważ nie znały pisma, w każdym razie nie pozostały po nich żadne świadectwa pisane.
Wybrzeże Chile leży w okolicy styku płyt tektonicznych. Ponieważ jedna jest regularnie spychana na drugą, w obszarze tym często dochodzi do silnych trzęsień ziemi. To właśnie zachowaniu płyt tektonicznych przypisuje się powstanie Andów i wzmożoną aktywność wulkaniczną w tej części świata.
Źródło: PAP, phys.org
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock