Europejskie rafy ostrygowe zostały zniszczone

Źródło:
University of Exeter, University of Portmouth
Ogromny koralowiec u wybrzeży Wysp Salomona
Ogromny koralowiec u wybrzeży Wysp SalomonaReuters/TVN24
wideo 2/9
Rafa koralowa

Naturalne siedliska ostryg w Europie zostały zniszczone. Badacze z Wielkiej Brytanii przeanalizowali obecny stan raf ostrygowych - niegdyś bogatych i rozległych ekosystemów - i doszli do tych niepokojących wniosków. Jak wyjaśnili, siedliska da się odbudować, jednak to wyzwanie na skalę międzynarodową.

Europejskie rafy ostrygowe były niegdyś bogatym ekosystemem, rozciągającym się na obszarze 17 tysięcy kilometrów kwadratowych - miały zatem większą powierzchnię niż województwo małopolskie. Stanowiły schronienie dla zróżnicowanej społeczności ryb, krabów i rozgwiazd, a w ich sąsiedztwie chętnie bytowały ptaki. Przez niektórych nazywane były "rafami koralowymi Europy".

Jak wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma "Conservation Letters", to ogromne siedlisko, rozciągające się od Skandynawii po Morze Śródziemne, zostało zniszczone na skutek działań człowieka.

Wymarły ekosystem

Korzystając z wytycznych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), badacze z Wielkiej Brytanii przeanalizowali stan przybrzeżnych raf ostrygowych w Europie. Wykorzystali do tego dane historyczne z ostatnich 150 lat, opisujące zasięg i bogactwo ekosystemu - znajdowały się one w raportach gospodarczych, mapach morskich czy piśmiennictwie naukowym. Naukowcy wzięli również pod uwagę liczebność ostryg jadalnych (Ostrea edulis), czyli gatunku, który tworzy rafy poprzez przyczepianie się do struktur na dnie morskim oraz do siebie nawzajem.

Jak się okazało, według kryteriów IUCN rafy ostrygowe zaliczają się do ekosystemów "zniszczonych" - termin ten stanowi bezpośredni odpowiednik kategorii "wymarłych" wśród pojedynczych gatunków. Jest to spowodowane spadkiem liczebności ostryg. Na skutek nadmiernej eksploatacji coraz bardziej zanieczyszczonych wód przybrzeżnych i chorób populacja gatunku drastycznie zmalała.

- Trudno sobie wyobrazić bogaty i zróżnicowany ekosystem dna morskiego, jaki opisano w dokumentach historycznych, w dzisiejszych zdegradowanych europejskich morzach - powiedziała Ruth Thurstan z Uniwersytetu w Exeter, współautorka artykułu.

W Europie większość populacji ostryg występuje w zagęszczeniu mniejszym niż jeden osobnik na metr kwadratowy. Z wyjątkiem kilku miejsc, takich jak Norwegia i Szwecja, mięczaki te żyją głównie w izolacji lub w małych kępach. Tam, gdzie pojawiają się w skupiskach, zajmują powierzchnię mniejszą niż 0,1 ha.

Potrzeba odbudowy

Chociaż obecny stan siedliska jest poważny, naukowcy podkreślają, że ich odkrycie powinno zachęcić lokalne władze do podejmowania działań na rzecz odbudowy ekosystemu. Rafy ostrygowe mogą bowiem pomóc nam w walce z wieloma problemami środowiska.

- Załamanie się raf ostrygowych oznacza, że północno-wschodni Atlantyk utracił ogromny filtr. Ostrygi doskonale oczyszczają wodę morską i usuwają z niej nadmiar składników odżywczych - wyjaśniła Joanne Preston z Uniwersytetu w Portsmouth, współautorka badania. - Jeszcze bardziej znacząca jest jednak utrata bioróżnorodności na rafach - dodała.

Naukowcy wyjaśnili, że odbudowa raf ostrygowych może przynieść wiele korzyści, w tym pobudzenie lokalnych gospodarek. Jak dodała główna autorka badania, Philine zu Ermgassen z Uniwersytetu w Edynburgu, aby zapewnić odbudowywanym ekosystemom szansę przetrwania, projekty renowacji powinny być prowadzone na dużą, najlepiej międzynarodową skalę.

Autorka/Autor:as

Źródło: University of Exeter, University of Portmouth

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Drastycznie zmalało ryzyko na to, że w 2032 roku asteroida 2024 YR4 znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Najnowsze wyliczenia sugerują, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi zaledwie 0,28 procent. Wcześniej według NASA ten współczynnik wynosił 3,1 proc.

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Źródło:
NASA, PAP

W piątek niebo będzie na ogół pochmurne. W niektórych miejscach spadnie deszcz lub deszcz ze śniegiem. O ile na Dolnym Śląsku spodziewamy się nawet 7 stopni Celsjusza, o tyle na Podlasiu będzie mroźno.

Pogoda na dziś - piątek, 21.02. Miejscami spadnie deszcz ze śniegiem

Pogoda na dziś - piątek, 21.02. Miejscami spadnie deszcz ze śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym mrozem oraz opadami marznącymi. Żółte alarmy obowiązują w dziewięciu województwach. Sprawdź szczegóły.

Silny mróz i opady marznące. Ostrzeżenia IMGW w dziewięciu województwach

Silny mróz i opady marznące. Ostrzeżenia IMGW w dziewięciu województwach

Źródło:
IMGW

Z powodu utrzymującej się fali upałów władze Sao Paulo na południu Brazylii wprowadziły specjalne środki mające na celu ograniczenie skutków wysokiej temperatury. W mieście rozstawiono specjalne stanowiska oferujące darmową wodę oraz pomoc medyczną.

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy Peru zmagają się ze skutkami katastrofalnych powodzi i osuwisk ziemi spowodowanych ekstremalnymi opadami deszczu. Zniszczenia są rozległe i dotknęły także stolicę kraju, Limę. W środę peruwiański rząd ogłosił stan wyjątkowy w 157 dystryktach.

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

Źródło:
Reuters, Infobae.com

Służby w Lidzbarku Warmińskim otrzymały zgłoszenie o wilku, który ukrywał się w psiej budzie we wsi Henrykowo nieopodal Ornety. Jak dowiedział się portal tvnmeteo.pl zwierzę, które odłączyło się od stada było chore na świerzb. Po przewiezieniu do specjalnego ośrodka zwierzę zostało poddane eutanazji.

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Źródło:
tvnmetep.pl, Henrykowo (gmina Orneta)/Facebook

Matt Wells ma 19 lat i jego pasją jest wędkarstwo. Mężczyzna od lat pływa kajakiem w północnych wodach Nowej Zelandii, ale jeszcze nigdy nie natknął się na potężnego drapieżnika. Wszystko zmieniło się na początku lutego. Jak relacjonował, płynącego tuż za nim żarłacza białego wziął najpierw za... makrelę królewską.

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Źródło:
CNN, nzherald.co.nz

W najbliższych dniach spodziewany jest wzrost temperatury. Ocieplenie będzie wiązać się z zanikiem pokrywy śnieżnej oraz odwilżą. Może padać deszcz ze śniegiem lub sam deszcz. Powieje silniejszy wiatr.

Wielkimi krokami zbliża się odwilż

Wielkimi krokami zbliża się odwilż

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni w pobliżu rezerwatu przyrody w środkowej Sri Lance - pisze BBC. Choć nie ucierpiał nikt z pasażerów, według policji był to najgorszy tego typu wypadek z udziałem dzikich zwierząt - zabitych zostało sześć słoni.

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni

Źródło:
BBC

Miniona noc po raz kolejny przyniosła silne mrozy. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej termometry w wielu miejscach pokazały kilkanaście stopni na minusie. Żadne inne miejsce nie było jednak tak zimne, jak Litworowy Kocioł, gdzie już piąty dzień z rzędu temperatura spadła poniżej -30 stopni Celsjusza.

"Worek z mrozami się otworzył". -30 stopni piąty dzień z rzędu

"Worek z mrozami się otworzył". -30 stopni piąty dzień z rzędu

Źródło:
IMGW, mrozowiska.pl, tvnmeteo.pl, PAP

Zapadlisko we wsi Godstone w Anglii przestało się powiększać - przekazały lokalne władze. Kilka dni temu z powodu powstania ogromnej dziury w drodze, która powiększyła swoją średnicę do ponad 20 metrów, ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. Pierwsze szacunki wskazują na to, że naprawa może potrwać nawet kilka miesięcy.

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

Źródło:
BBC, Reuters

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert smogowy. SMS-owe ostrzeżenia zostały wysłane do odbiorców w części województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, łódzkiego, śląskiego oraz podkarpackiego.

Tutaj lepiej nie wychodzić z domu. RCB znów rozesłało alert

Tutaj lepiej nie wychodzić z domu. RCB znów rozesłało alert

Źródło:
RCB

Na skutek silnych mrozów w ostatnich dniach zamarzło jezioro Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce. Eksperci apelują, by jednak nie wchodzić na jego tafle, ponieważ warstwa lodu w niektórych miejscach jest cienka.

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Źródło:
PAP

Około 90 delfinów wyrzuconych na plażę w Tasmanii zostanie poddanych eutanazji. Zwierzęta utknęły w miejscu, z którego nie były w stanie się wydostać, dostęp do niego był trudny także dla ratowników. - Wszystkie alternatywne opcje okazały się nieskuteczne, chociaż eutanazja jest zawsze ostatecznością - podkreśla biolożka biorąca udział w akcji ratowniczej.

Niemal sto delfinów do uśpienia. "Alternatywne opcje okazały się nieskuteczne"

Niemal sto delfinów do uśpienia. "Alternatywne opcje okazały się nieskuteczne"

Źródło:
BBC, SBS News

Pogoda na dziś, czyli na czwartek 20.02. W czwartek rano pojawią się silne zamglenia i marznące mgły. W całym kraju będzie zimno, a aura neutralnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Marznące mgły, miejscami silniejszy wiatr. Oto, co pogoda szykuje nam na dziś

Marznące mgły, miejscami silniejszy wiatr. Oto, co pogoda szykuje nam na dziś

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na niebie w wielu miejscach kraju pojawiło się coś przypominającego deszcz meteorów. Zdjęcia i nagrania tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. Polska Agencja Kosmiczna potwierdziła w środę po południu, że obiekty, które pojawiły się rano nad Polską, był fragmentami rakiety firmy SpaceX. Jak poinformowano, we wtorek do służb trafił raport o wejściu części rakiety w atmosferę. MON odpowiedziało, że raportu nie dostało.

Szczątki rakiety Falcon 9 w atmosferze. POLSA: informowaliśmy służby. MON odpowiedziało

Szczątki rakiety Falcon 9 w atmosferze. POLSA: informowaliśmy służby. MON odpowiedziało

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

W środę nad Polską przeleciały szczątki rakiety Falcon 9. Częśc z nich mogła spaść na Ziemię. - Mieliśmy dzisiaj wyjątkowego pecha albo duże szczęście, że ta deorbitacja nastąpiła nad naszym krajem - mówił na antenie TVN24 Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

"Jak coś takiego spada nam z nieba, to nie jest to pożądana sytuacja"

"Jak coś takiego spada nam z nieba, to nie jest to pożądana sytuacja"

Źródło:
TVN24

We wtorek wieczorem nad Polską przeleciał bolid. Niezwykle jasną smugę światła zaobserwowano nad Mazowszem. Zjawisko można zobaczyć na nagraniach.

Kula ognia rozświetliła niebo nad Mazowszem

Kula ognia rozświetliła niebo nad Mazowszem

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Grupa brytyjskich i egipskich archeologów dokonała niezwykłego odkrycia. Ministerstwo Starożytności i Turystyki Egiptu podało, że znaleziono grobowiec zmarłego blisko 3500 lat temu faraona Totmesa II. Miejsce pochówku władcy położone jest w pobliżu Doliny Królów na południu kraju. To pierwsze takie znalezisko od 1922 roku.

W Egipcie dokonano odkrycia, jakiego nie było od ponad stu lat

W Egipcie dokonano odkrycia, jakiego nie było od ponad stu lat

Źródło:
PAP, CNN

Nad Polską przeleciały szczątki rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Zobacz nagranie, na którym widać, jak widowiskowo błyszczały nad elektrownią wiatrową pod Wrześnią.

Szczątki rakiety Falcon 9 nad Polską. To nagranie zapiera dech w piersiach

Szczątki rakiety Falcon 9 nad Polską. To nagranie zapiera dech w piersiach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby zmarły w słynącym z gorących źródeł kurorcie w pobliżu japońskiej Fukushimy - informują media. Według lokalnych władz, ich śmierć mogła być spowodowana trującymi wyziewami, które naturalnie wydobywają się w tym miejscu spod ziemi.

Trzy ciała przy słynnych gorących źródłach. Miały ich zabić trujące wyziewy

Trzy ciała przy słynnych gorących źródłach. Miały ich zabić trujące wyziewy

Źródło:
The Guardian, Japan Times, tvn24.pl

Fala intensywnych opadów po raz kolejny w tym sezonie nadciągnęła nad Japonię. Według meteorologów prognozowana ilość śniegu, jaka ma spaść miejscami w ciągu 24 godzin, może wynosić nawet do 70 centymetrów.

W ciągu doby może spaść nawet 70 cm śniegu

W ciągu doby może spaść nawet 70 cm śniegu

Źródło:
Reuters, Asahi

Arktyczny mróz objął Stany Zjednoczone. Według prognoz w najbliższych dniach około trzy czwarte Amerykanów doświadczy ujemnej temperatury, a w kilkudziesięciu stanach mogą paść rekordy zimna. Fali chłodu szczególnie obawiają się mieszkańcy Kentucky i Wirginii Zachodniej, którzy walczą ze skutkami powodzi.

Alerty dla ponad 80 milionów mieszkańców. Mogą paść setki rekordów zimna

Alerty dla ponad 80 milionów mieszkańców. Mogą paść setki rekordów zimna

Źródło:
NWS, CNN, PAP

Potężne zapadlisko pojawiło się we wsi Godstone w Anglii. Z powodu zagrożenia ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. Teren został zabezpieczony przez policjantów.

Zapadł się fragment drogi. "Jesteśmy przerażeni"

Zapadł się fragment drogi. "Jesteśmy przerażeni"

Źródło:
BBC, Reuters

Niedźwiedź brunatny zaatakował rodzinę z dwójką małych dzieci. Do zdarzenia doszło kilka metrów od nory zwierzęcia, na szlaku prowadzącym na szczyt Hlinisko w powiecie Liptowski Mikułasz na Słowacji.

Niedźwiedź zaatakował rodzinę z dziećmi

Niedźwiedź zaatakował rodzinę z dziećmi

Źródło:
ENEX, myliptov.sme.sk

W Śnieżnej Wiosce rozrzucona została mokra bawełna z mydlinami, która miała udawać śnieg. Na taki pomysł wpadł zarząd nowo otwartej atrakcji koło Chengdu w południowo-zachodnich Chinach, która miała zapewniać odwiedzającym zimowe krajobrazy. "Śnieg" z bawełny nie przypadł jednak turystom do gustu, a jego zdjęcia i nagrania wywołały w sieci falę oburzenia.

Rozrzucili mokrą bawełnę, by udawała śnieg. Śnieżna Wioska przeprasza turystów

Rozrzucili mokrą bawełnę, by udawała śnieg. Śnieżna Wioska przeprasza turystów

Źródło:
PAP, Reuters

Od kilku dni w okolicach Pól Flegrejskich odnotowuje się wzmożoną aktywność sejsmiczną. Wstrząsy nie są bardzo silne, jednak mieszkańcy odczuwają niepokój. Niektórzy bali się spać w domach i spędzili noc w samochodach. Władze i eksperci uspokajają, że zdarzenia nie są związane z rychłymi erupcjami i zapewniają, że trzymają rękę na pulsie.

Seria wstrząsów we Włoszech. "Najdłuższa w ciągu ostatnich 40 lat"

Seria wstrząsów we Włoszech. "Najdłuższa w ciągu ostatnich 40 lat"

Źródło:
RAI, tg24.sky.it, tvnmeteo.pl

W ośrodku narciarskim położonym w mieście Henniker w amerykańskim stanie New Hampshire doszło do awarii wyciągu krzesełkowego. Usterka była na tyle poważna, że konieczna była ewakuacja ponad stu osób. Nikt nie został ranny.

Awaria wyciągu narciarskiego, ewakuacja ponad 100 osób

Awaria wyciągu narciarskiego, ewakuacja ponad 100 osób

Źródło:
NBC Boston

Brazylia mierzy się z falą upałów. Według prognoz tamtejszego instytutu meteorologicznego, w ciągu najbliższych dni w Rio de Janeiro, temperatura odczuwalna może przekroczyć 50 stopni Celsjusza. Władze obawiają się, że konsekwencje pogody będą tragiczne, gdyż niebawem rozpoczyna się karnawał.

Takich upałów nie było tam od ponad dekady

Takich upałów nie było tam od ponad dekady

Źródło:
PAP

Wzrósł tragiczny bilans powodzi, które nawiedziły Stany Zjednoczone. Najwięcej ofiar śmiertelnych odnotował stan Kentucky. Zniszczenia są ogromne, na drogach wciąż zalega woda, mnóstwo budynków zostało pozbawionych dostaw energii elektrycznej.

"Jedna z największych katastrof naturalnych w naszym życiu". Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

"Jedna z największych katastrof naturalnych w naszym życiu". Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

Źródło:
PAP, CNN