Położone w centralnej części Etiopii jeziora, każde innego koloru, wyglądają zjawiskowo na zdjęciu satelitarnym, niedawno opublikowanym przez NASA. Barwy akwenów - zielona, żółta, niebieska - są następstwem wielu czynników, między innymi składu chemicznego wody czy głębokości.
Trzy jeziora, które widzimy na poniższym zdjęciu satelitarnym, położone są w centralnej części Etiopii, w rejonie Wielkich Rowów Afrykańskich. Około 10 tysięcy lat temu były częścią jednego, wielkiego zbiornika - Jeziora Galla. Starożytny akwen był prawdopodobnie połączony z morzem przez rzekę Auasz Uenz, która płynie do dziś. Około 2000 lat temu nastąpił rozpad Jeziora Galla na trzy mniejsze zbiorniki: jezioro Shala, jezioro Abijata i jezioro Langano - informuje NASA Earth Observatory.
Wielkie Rowy Afrykańskie to rowy tektoniczne, położone we wschodniej części Afryki. Powstały na skutek oddalania się płyty afrykańskiej od płyty arabskiej i somalijskiej.
Jezioro Shala
Jezioro Shala, które na zdjęciu satelitarnym jest koloru niebieskiego, to najgłębsze i największe z trzech akwenów widocznych na fotografii. Jego maksymalna głębokość wynosi 266 metrów. Ma 12 kilometrów długości i 28 km szerokości. Woda w nim jest silnie alkaliczna/zasadowa, co oznacza, że ma wysokie pH. Pomimo ekstremalnych warunków, w jeziorze występują skorupiaki i różne mikroorganizmy. Akwen ten odwiedzają też flamingi i pelikany.
Jezioro Langano
Jezioro Langano, które ma 18 km długości i 16 km szerokości, jest koloru żółtego, dlatego, że wpadają do niego rzeki. Transportują one żółtawe i brązowawe osady z pobliskich gór. Langano jest popularnym miejscem dla plażowiczów, ponieważ jest to jedyne jezioro w regionie, w którym nie występują przywry wywołujące chorobę zwaną schistosomatozą.
Jezioro Abijata
Ostatnie z trójki - jezioro Abijata - ma 17 km długości i 15 km szerokości, jest najpłytsze z nich wszystkich. Jego maksymalna głębokość to 14 m. Jego zielony kolor jest spowodowany eutrofizacją.
Eutrofizacja to proces, który polega na wzbogacaniu zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne (na przykład azot, siarka, fosfor) skutkujący wzrostem trofii, czyli żyzności wód.
Źródło: livescience.com, NASA Earth Observatory, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Joshua Stevens/Landsat 8/NASA Earth Observatory