Dlaczego Mars jest czerwony? Te badania mogą ujawniać sekret przeszłości planety

Źródło:
NASA, sciencealert.com
Pierwsze dźwięki łazika Perseverance z Marsa
Pierwsze dźwięki łazika Perseverance z MarsaNASA/JPL-Caltech
wideo 2/35
Loty na Marsa

Kiedy myślimy o Marsie, to zazwyczaj wyobrażamy go sobie jako czerwoną plamę, sąsiadującą z naszą niebiesko-zieloną Ziemią. W świetle najnowszych badań okazuje się, że dotychczas mogliśmy błędnie interpretować mechanizm, który odpowiada za jego charakterystyczny kolor. Co więcej, dzięki analizom na ten temat, naukowcy zbliżyli się do rozwiązania tajemnic geologicznej przeszłości tego ciała niebieskiego.

Atmosfera Marsa jest zbyt zimna, aby na jego powierzchni mogła występować obecnie ciekła woda. Jednak dzięki wielu misjom kosmicznym mamy przesłanki, że miliardy lat temu planeta była jej pełna. Świadczą o tym na przykład formacje przypominające wyschnięte jeziora czy rzeki, a także minerały, które nadal można odnaleźć na powierzchni Czerwonej Planety.

Najnowsze badania, których wyniki opublikowano we wtorek w czasopiśmie naukowym "Nature Communications" sugerują, że to właśnie jeden z minerałów może odpowiadać za zabarwienie marsjańskiego pyłu. Jest nim ferrihydryt lub posługując się językiem chemicznym - metastabilny uwodniony tlenowodorotlenek żelaza(III). Występuje on w postaci drobnych cząsteczek, na Ziemi znajduje się w glebie i wodach gruntowych, gdzie może pełnić rolę w magazynowaniu żelaza, a także oczyszczaniu wody czy reakcjach biologicznych.

Marsjańskie minerały

Odkrycie to daje kolejną, bardzo ważną wskazówkę, która ujawnia skrawek tajemnic przeszłości geologicznej Marsa. Ferrihydryt powstaje w obecności wody i temperaturze niższej niż inne potencjalne minerały (takie jak hematyt), które wcześniej brane były pod uwagę za przyczynę zabarwienia planety. To zdaniem naukowców może potwierdzać, że Czerwona Planeta przed miliardami lat było zdolna do utrzymania wody w stanie ciekłym.

- Pytanie, dlaczego Mars jest czerwony, rozważane jest od setek, jeśli nie tysięcy lat - mówił główny autor badania Adam Valantinas z Uniwersytetu Browna w Providence w amerykańskim stanie Rhode Island. - Na podstawie naszej analizy uważamy, że ferrihydryt jest wszędzie w pyle, a także prawdopodobnie w formacjach skalnych. Nie jesteśmy pierwszymi, którzy uważają ferrihydryt za przyczynę barwy Marsa, ale teraz możemy to lepiej przetestować, wykorzystując dane obserwacyjne i nowatorskie metody laboratoryjne, aby zasadniczo odtworzyć pył marsjański w laboratorium - dodał.

MarsNASA/JPL/MSSS

- Te odkrycia wskazują, że w przeszłości Mars mógł nadawać się do zamieszkania. Podkreślają też wartość skoordynowanych badań NASA i jej międzynarodowych partnerów podczas eksploracji fundamentalnych kwestii dotyczących naszego Układu Słonecznego i przyszłości eksploracji kosmosu - przekazał Geronimo Villanueva z Centrum Lotów Kosmicznych NASA im. Goddarda w stanie Maryland, który współtworzył badanie.

Czekają na próbki marsjańskiej gleby

Wyniki pracy to efekt analizy danych mnóstwa marsjańskich misji oraz obserwacji orbitalnych wielu urządzeń. Najpierw instrumenty badawcze na orbiterach i łazikach dostarczyły szczegółowych informacji, dotyczących powierzchni planety. Następnie porównano je z eksperymentami laboratoryjnymi, w których zespół testował, w jaki sposób światło oddziałuje z cząsteczkami ferrihydrytu czy innymi minerałami w symulowanych warunkach marsjańskich.

MarsESA

- Chcemy zrozumieć pradawny klimat Marsa i jego procesy chemiczne - również te występujące obecnie - tłumaczył Valantinas. - Pojawiają się pytania o to, czy kiedykolwiek istniało tam życie. Aby to zrozumieć, trzeba poznać warunki, które panowały w czasie formowania się tego minerału. Badanie dało nam dowody wskazujące na powstawanie ferrihydrytu, a wiemy, że aby to nastąpiło, musiały zaistnieć warunki, w których tlen z powietrza lub innych źródeł i woda mogły reagować z żelazem. Warunki te bardzo różniły się od dzisiejszego suchego, zimnego środowiska. Gdy marsjański wiatr rozprzestrzenił ten pył wszędzie, stworzył on ikoniczny czerwony wygląd planety - podał.

Zespół będzie miał szansę przetestować swoje hipotezy, gdy tylko na Ziemię trafią próbki marsjańskiej powierzchni, pobrane przez łazik Perseverance.

- Mars nadal jest Czerwoną Planetą. Po prostu nasze zrozumienie, dlaczego faktycznie jest czerwony, uległo przekształceniu - podsumował Valantinas.

Skała w kształcie przekrojonego awokadoNASA/JPL-Caltech/ASU
Dziwne głazy na Marsie sfotografował łazik Perseverance. Skała po lewej stronie przypomina płetwę rekina, a ta po prawej szczypce krabaNASA/JPL-Caltech/ASU

Autorka/Autor:kw

Źródło: NASA, sciencealert.com

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL/MSSS

Pozostałe wiadomości

Synoptycy IMGW ostrzegają - w nocy i nad ranem w wielu miejscach pojawią się mgły. Sprawdź, gdzie pogoda będzie niebezpieczna.

Tu gęsta mgła utrudni widzialność. Alerty IMGW

Tu gęsta mgła utrudni widzialność. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W ostatnich dniach sroga zima ustąpiła. Wielu z nas zastanawia się, czy wiosna ruszy w naszym kraju z impetem. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w modelach meteorologicznych na marzec 2025. Z prognoz wynika, że w nadchodzącym miesiącu o mrozie i śniegu jeszcze nie zapomnimy. Sprawdź szczegóły tego, co nas czeka.

Arktyczna szarża w marcu? Synoptyk sprawdza najnowsze prognozy

Arktyczna szarża w marcu? Synoptyk sprawdza najnowsze prognozy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na środę, 26.02. Przed nami kolejna mglista noc. Środa zapowiada się pochmurno, chwilami mogą pojawiać się opady deszczu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa, 26.02. Kolejna mglista noc w niektórych regionach

Pogoda na jutro - środa, 26.02. Kolejna mglista noc w niektórych regionach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Asteroidę 2024 YR4 odkryto w grudniu ubiegłego roku. Od razu zaczęto informować, że za kilka lat może uderzyć w naszą planetę. We wtorek agencje kosmiczne NASA i ESA podały nowe wyliczenia, określające prawdopodobieństwo kolizji.

Asteroida 2024 YR4. Naukowcy zaktualizowali dane dotyczące potencjalnego uderzenia w Ziemię

Asteroida 2024 YR4. Naukowcy zaktualizowali dane dotyczące potencjalnego uderzenia w Ziemię

Źródło:
PAP

Sonda Solar Orbiter znalazła się w odległości 380 kilometrów od Wenus. To mniej niż średni dystans dzielący Ziemię i Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W tym roku w pobliżu naszej sąsiedniej planety znajdzie się jeszcze jedna sonda.

Zaledwie 380 kilometrów. Tylko tyle dzieliło sondę Solar Orbiter od Wenus

Zaledwie 380 kilometrów. Tylko tyle dzieliło sondę Solar Orbiter od Wenus

Źródło:
PAP

W tym tygodniu rozpoczyna się meteorologiczna wiosna. Możemy jednak spodziewać się, że zima jeszcze nie da za wygraną. Czekają nas dni z opadami - najpierw deszczu, a potem deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura nie powinna jednak spadać poniżej 3 stopni Celsjusza.

Wiosna meteorologiczna nadejdzie w towarzystwie opadów mokrego śniegu

Wiosna meteorologiczna nadejdzie w towarzystwie opadów mokrego śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kilkudniowe opady śniegu sparaliżowały zachodnie regiony Gruzji. Niektóre miejscowości są odcięte od świata i nie mają dostępu do wody, gazu i prądu. Pojawiają się także informacje o ofiarach śmiertelnych. W akcję ratunkową zostało zaangażowane wojsko.

Śnieg odciął ich od świata. Są ofiary śmiertelne

Śnieg odciął ich od świata. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP, Civil.ge

Światowa Organizacja Zdrowia uważnie przygląda się sytuacji w Demokratycznej Republice Konga, gdzie wskutek nieznanej choroby zmarło ponad 50 osób. Niepokój wśród naukowców wzbudza fakt, że w większości przypadków zgon nastąpił po około 48 godzinach od wystąpienia objawów. Miejscowi lekarze podejrzewają, że źródłem choroby mogą być zwierzęta.

Większość umiera w dwie doby od objawów. Nie wiedzą, co to za choroba

Większość umiera w dwie doby od objawów. Nie wiedzą, co to za choroba

Źródło:
PAP, AP

Remiza strażacka runęła pod naporem śniegu we wsi Barneveld w stanie Nowy Jork. Tuż przed zdarzeniem znajdujący się w środku ludzie zdążyli się ewakuować. Występujące w lutym ekstremalne opady śniegu doprowadziły do dziesiątek podobnych incydentów w regionie.

Dach remizy runął pod naporem śniegu. Nagranie

Dach remizy runął pod naporem śniegu. Nagranie

Źródło:
New York Post, FOX Weather, CNN

Tysiące osób bez osób bez prądu oraz dziesiątki interwencji służb - to niektóre skutki silnej burzy, jaka nawiedziła w poniedziałek okolice Seattle w stanie Waszyngton (USA). Na jednej z dróg wichura powaliła drzewo na samochód, w którym znajdowały się trzy osoby.

Drzewo spadło na samochód. W środku były trzy osoby

Drzewo spadło na samochód. W środku były trzy osoby

Źródło:
CNN, FOX Seattle

Deszcz meteorytów spadł w ubiegłym tygodniu na Lubelszczyźnie. Jak przekazał profesor Tadeusz Przylibski, prezes Polskiego Towarzystwa Meteorytowego, znaleziono już 13 okazów i jest szansa na odszukanie kolejnych. Zdaniem eksperta, zbadanie skał może przynieść wiele cennych informacji o kosmosie, ale powinno być dokonane jak najszybciej.

"To duża frajda". Znaleziono już 13 okazów, jest szansa na kolejne

"To duża frajda". Znaleziono już 13 okazów, jest szansa na kolejne

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Dębkami (województwo pomorskie). Zdjęcia tego niesamowitego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt24.

Zorza polarna rozświetliła niebo na północy kraju

Zorza polarna rozświetliła niebo na północy kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Rządowe Centrum Bezpieczeństwo wydało alert smogowy. SMS-owe ostrzeżenie zostało wysłane do odbiorców w województwie podlaskim.

"Ogranicz wietrzenie mieszkania". RCB rozesłało alert

"Ogranicz wietrzenie mieszkania". RCB rozesłało alert

Źródło:
RCB

Zima to czas, kiedy można wejść do jaskiń lodowych powstałych na lodowcu Morteratschgletscher we wschodniej Szwajcarii. Wielu turystów chce na własne oczy zobaczyć to niezwykłe dzieło natury. - Tu jest tak pięknie -powiedziała Hanny Raich, turystka z Włoch

"Jesteśmy tym miejscem po prostu zafascynowani"

"Jesteśmy tym miejscem po prostu zafascynowani"

Źródło:
Reuters

W najbliższych dniach czeka nas zmienna pogoda. W pierwszej połowie tygodnia będzie dość ciepło, bo do 10 stopni Celsjusza. W niektórych regionach spadnie słaby deszcz. W okolicach weekendu czeka nas zmiana w pogodzie.

Dostawa ciepła znad Morza Śródziemnego, a potem zwrot akcji. Pogoda na 5 dni

Dostawa ciepła znad Morza Śródziemnego, a potem zwrot akcji. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nawet kilka metrów śniegu spadło w poniedziałek w kilku japońskich regionach położonych nad Morzem Japońskim. Według meteorologów w najbliższych dniach prognozowane jest ocieplenie, co spowoduje wzrost zagrożenia lawinowego. Władze zaapelowały do mieszkańców o ostrożność.

Śnieg zasypał miasta. Obawiają się lawin

Śnieg zasypał miasta. Obawiają się lawin

Źródło:
NHK, Reuters, Snowbrains

Jeszcze tylko przez kilka godzin można głosować w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Wśród piętnastu finalistów tegorocznej edycji znalazł się dolnośląski buk znany jako Serce Wzgórz Dalkowskich. Rosnące w Polsce drzew już kilkukrotnie święciły triumfy w plebiscycie.

Polskie drzewo może wygrać. Liczy się każdy głos

Polskie drzewo może wygrać. Liczy się każdy głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mediolańscy strażacy uratowali młodego wilka, który wpadł do kanału i utknął w rowie. Na pontonie, za pomocą siatki, przeprowadzili trudną akcję ratunkową. Zdaniem ekspertów zwierzę prawdopodobnie przyszło nad kanał Naviglio Grande, aby napić się wody lub upolować nutrię.

Wilk wpadł do kanału. Nagranie z akcji ratunkowej

Wilk wpadł do kanału. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
ENEX, fanpage.it, milano.corriere.it

Północno-zachodnia część Stanów Zjednoczonych zmaga się z podtopieniami wywołanymi obfitymi opadami deszczu. W wyżej położonych regionach spadł śnieg. W hrabstwie Spokane w stanie Waszyngton zamknięto część dróg, ponieważ zostały zalane.

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Wydano ostrzeżenia przed powodzią

Rzeka atmosferyczna przyniosła ulewy. Wydano ostrzeżenia przed powodzią

Źródło:
CNN, komonews.com, fox28spokane.com

Na Santorini sytuacja zaczyna się już poprawiać. Mimo mniejszego ryzyka silnych wstrząsów sejsmicznych, w szkołach do końca miesiąca nie będą się odbywały lekcje. Decyzja ta dotyczy także wysp Ios, Anafi i Amorgos.

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Aktywność sejsmiczna na Santorini znacznie osłabła. Szkoły i tak pozostaną zamknięte

Źródło:
PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Ptaki rajskie wysyłają sygnały kolorystyczne, które są niewidoczne dla ludzkich oczu. Widać je dopiero wtedy, gdy podświetli się je światłem niebieskim lub ultrafioletowym.

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Tak świecą ptaki rajskie. Emitują tajne sygnały niewidoczne dla ludzkich oczu

Źródło:
CNN

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Zimowa burza Coral przyniosła Grecji bardzo duże opady śniegu, jak na ten rejon świata. W sobotę rano w wielu regionach, szczególnie na północy kraju termometry wskazywały ujemne wartości temperatury.

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Źródło:
ENEX, meteoalarm.org

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w amerykańskim hrabstwie Summit w stanie Kolorado. Pod śniegiem znalazł się kierowca skutera śnieżnego. Zobacz na nagraniu, jak wyglądała akcja ratunkowa.

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Źródło:
CNN, eu.coloradoan.com