Potencjalnie niebezpieczna asteroida zbliży się do Ziemi 1 kwietnia

Autor:
ps
Źródło:
LiveScience
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie Słonecznym
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie SłonecznymESO/spaceengine.org
wideo 2/5
Asteroidy/planetoidy

W najbliższy piątek asteroida 2007 FF1 znajdzie się w bliskiej odległości od naszej planety. Planetoida odkryta 15 lat temu jest zaliczana do obiektów potencjalnie niebezpiecznych.

Asteroida 2007 FF1 została sklasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna (ang. Potentially Hazardous Asteroid) ze względu na swój rozmiar i bliską odległość od Ziemi. Jej średnica wynosi od 110 do 260 metrów.

Nie ma jednak zagrożenia, że tym razem dojdzie do uderzenia. Asteroida przemknie obok Ziemi w odległości około 7,4 miliona kilometrów. Obiekt porusza się z prędkością około 47 950 kilometrów na godzinę.

Bliskie spotkanie nastąpi 1 kwietnia, gdy w Polsce będzie godzina 22.35. Średnia odległość dzieląca Ziemię i Księżyc wynosi około 384 400 km. Planetoida znajdzie się więc około 30 razy dalej.

Obiekt 24 marca znajdował się około 11,6 miliona km od Ziemi, co widać na poniższym zdjęciu udostępnionym przez organizację Virtual Telescope Project, usługę Obserwatorium Astronomicznego Bellatrix we Włoszech. Planetoida jest oznaczona strzałką.

Asteroida 2007 FF1 widoczna 24 marcaGianluca Masi/Virtual Telescope Project

Najbliżej od daty odkrycia

W najbliższy piątek asteroida 2007 FF1 będzie najbliżej naszej planety od czasu jej odkrycia, do którego doszło 15 lat temu. W sierpniu 2020 roku zbliżyła się na odległość około 17,3 miliona km, lecąc z prędkością około 47 950 km/h. Kolejne stosunkowo bliskie spotkanie ma nastąpić 2 kwietnia 2037 roku. Asteroidę wówczas będzie dzielić od nas około 7,9 km/h.

Obiekt jest zaliczany do Grupy Apolla, czyli planetoid krążących blisko naszej planety. Ich orbity przecinają orbitę Ziemi. Jest ich w sumie około 15 tysięcy.

Autor:ps

Źródło: LiveScience

Źródło zdjęcia głównego: Gianluca Masi/Virtual Telescope Project

Pozostałe wiadomości