Tlen pojawił się w atmosferze o 700 mln lat wcześniej niż dotychczas sądzono - ustalili naukowcy. Takie wyniki prowadzą do powstania szeregu nowych pytań na temat ewolucji.
Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego i Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej zbadali skład chemiczny najstarszej gleby, znajdującej się na Ziemi. To liczące około 3 mld lat osady w Afryce Południowej. Eksperci pobrali próbki gleb, a następnie przy wykorzystaniu zaawansowanej technologii i modeli matematycznych określili, że śladowe ilości tlenu pojawiły się w atmosferze około 700 mln lat wcześniej, niż do tej pory zakładano.
Długotrwałe natlenianie
- Nasze wyniki sugerują, że proces natleniania atmosfery rozpoczął się wcześniej w historii Ziemi - powiedział Sean Crowe, jeden z autorów badania.
Ziemia powstała około 4,6 mld lat temu. Długo po jej uformowaniu się planety w atmosferze nie było tlenu. Do tej pory sądzono, że zaczął się on akumulować się około 2,3 mld lat temu. Jednak teraz ta data znacznie się przesunęła, a co za tym idzie, przesunęło się też datowanie początku procesu ewolucji.
Inna ewolucja?
Z analizy afrykańskich gleb wynika, że potrzeba było naprawdę dużo czasu dla utworzenia się tlenu w takiej ilości, która umożliwia nam swobodne oddychanie. Badanie doprowadziło do tego, że naukowcy na nowo zaczęli przyglądać się historii ewolucji organizmów tlenowych. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Nature".
Autor: kt/mj / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock