Uczniowie z hawajskiej wyspy Maui "adoptowali" naukową boję oceaniczną. Będą mogli śledzić jej odczyty i dzięki temu poznawać pracę oceanografów i klimatologów. Amerykańskie morskie instytucje zainicjowały specjalny program, którym chcą zainspirować uczniów do poznawania oceanu i wychować sobie w ten sposób przyszłych naukowców.
Uczniowie i nauczyciele ze szkół Baldwin High School i Kihei Charter School na wyspie Maui uroczyście przystąpili w poniedziałek do programu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) "Adoptuj dryfter". Podczas rejsu katamaranem Trilogy Excursion zwodowali dryfter, czyli specjalną boję wyposażoną w czujniki temperatury i nadajnik satelitarny.
Razem z naukowcami będą teraz śledzić online informacje zbierane przez urządzenie i uczyć się je analizować i interpretować. Powstaje z nich swoista "tablica oceanu", zawierająca ważne dane klimatyczne i środowiskowe. Pomaga to śledzić procesy zachodzące w oceanie - namierzać huragany, tropić zanieczyszczenia oceanu czy dryfujące plamy "morskich śmieci" czy obserwować migrację morskich gatunków.
Koryguje pomiary satelitarne
Dryftery to 20-kilogramowe boje oceaniczne, poruszające się z prądami morskimi. Mierzą temperaturę wody i przekazują dane przez satelitę. Przemieszczanie się ciepłych i zimnych prądów ma wpływ na klimat, dlatego informacje o ich ruchu pozwalają przewidzieć zjawiska pogodowe i zmiany klimatyczne.
Chociaż podobne pomiary dokonywane są także z satelitów, dane z dryfterów są potrzebne, żeby skorygować pomiary satelitarne, które mogą być zaburzone np. przez pył znajdujący się w atmosferze.
Chcą "wychować" przyszłych naukowców
Projekt ma za zadanie pokazać uczniom naukę w praktyce i pomóc im lepiej zrozumieć ocean. - Jesteśmy niezwykle dumni z naszych uczniów. Jeden uczeń z każdej wybranej klasy zdobył nagrodę w konkursie NOAA, który daje uczniom w kraju i na świecie możliwość poznania naszego prawa ochrony środowiska i korzystania z tych samych danych co naukowcyc zajmujący się oceanem i klimatolodzy - powiedziała Lisa Davis z Kihei Charter School.
To już druga akacja tego rodzaju na Hawajach. Pierwsza miała miejsce w listopadzie 2011 roku. - Tymi nieustannymi wysiłkami, żeby zaangażować uczniów, mamy nadzieję zainspirować nową generację naukowców zajmujących sie oceanem - powiedziała Malia Chow z Hawajskiego Narodowego Rezerwatu Wielorybów (Hawaiian Islands Humpback Whale National Marine.
Autor: js/mj / Źródło: NOAA