Po raz pierwszy od 31 lat naukowcom udało się spotkać nieuchwytne morskie stworzenie. Allonautilus scrobiculatus to wyjątkowy mięczak.
Allonautilus scrobiculatus, gatunek z tej samej rodziny co powszechne łodziki (Nautilus), został zaobserwowany przy wybrzeżu Papui Nowej Gwinei na południowym Pacyfiku na początku sierpnia. W tym samym miejscu obserwowano tego mięczaka ponad 30 lat temu.
Odkrycie Allonautilus scrobiculatus
Muszla Allonautilus scrobiculatus znana jest znana środowisku naukowemu od 1700 roku. Jednak miękkich części mięczaka nie obserwowano do 1984 roku, kiedy to stworzenie zostało zauważone przez Bruce'a Saundersa, profesora geologii z Bryn Mawr College w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych. Peter Ward, profesor biologii i nauk o Ziemi z Uniwersytetu w Waszyngtonie, zaobserwował mięczaka kilka tygodni po Saundersie. Na kolejny raz czekać musiał aż 31 lat.
Allonautilus scrobiculatus jest tak rzadki prawdopodobnie dlatego, że jest padlinożercą.
- Mięczak musi znaleźć dużą, martwą rybę, a na świecie nie ma miejsca dla tylu padlinożerców - powiedział Ward.
Klasyfikacja mięczaka
Naukowcy rzadkie zwierzę zaklasyfikowali na początku jako Nautilusa. Miał na to wpływ fakt, że muszla po jego śmierci dryfuje po oceanie do momentu, kiedy znikną z mięczaka charakterystyczne włosy. Tak samo jest z Allonautilusem. Dlaczego więc stworzenie, które odnalazł Ward, musiało zostać inaczej sklasyfikowane?
Muszla Allonautilusa scrobiculatusa różni się od Nautilusa zarówno kolorem, jak i fakturą. Na przykład Nautilus pompilius jest biały z paskiem w kolorze krwi, natomiast Allonautilus scrobiculatus jest w kolorze złota.
- To jest po prostu niesamowity kolor - powiedział Ward.
Ponadto Nautilus uważany jest za żywą skamielinę, ponieważ na Ziemi jest od czasów dinozaurów. Natomiast Allonautilus jest dość nowym gatunkiem. Jego DNA pokazało, że ma 1 lub 2 mln lat.
Jakie jeszcze różnice wskazano? Nautilus żyje na większych głębokościach w oceanie, w pobliżu raf koralowych, natomiast Allonautilusa scrobiculatusa można spotkać na płytszych wodach. Jest on również słabszym pływakiem, prawdopodobnie dlatego, że porusza się po ścianach jaskiń.
Poza tym Allonautilus scrobiculatus woli cieplejsze wody niż Nautilus, co może wyjaśniać dlaczego rzadki mięczak ma śliską muszlę.
- Jeżeli lubisz ciepłe i płytkie morza, musisz chronić się jakoś przed drapieżnikami - wyjaśnia Ward i dodaje, że za pierwszym razem, kiedy próbował złapać mięczaka, wyślizgnął mu się z ręki.
Zupełnie wyjątkowy, ale...
- Ze wszystkich różnych gatunków Nautilusa to jest jeden, który wygląda zupełnie inaczej - powiedział Ward.
Z tego powodu naukowcy dodali do nazwy Nautilus przedrostek "allo" (z gr. inne), co tworzy zupełnie nowy rodzaj.
...zagrożony
Ekologów martwią nieduże siedliska obu gatunków mięczaków. Dodatkowo ich ekosystem może zostać zaburzony przez działalność człowieka w głębiach.
- Każde zakłócenie dostaw żywności dla tych gatunków może je po prostu zabić - wyjaśnia Ward.
Autor: mab/map / Źródło: livescience.com