Zorze polarne powstają, kiedy energia wyrzucona przez słońce po burzy magnetycznej dociera do naszej planety. Niedzielny rozbłysk na Słońcu był najsilniejszy od sześciu lat. We wtorek na niebie północnej półkuli rozpoczął się niesamowity festiwal świateł. Aurora borealis rozbłysła m.in.: nad Norwegią i Finlandią.
Obłoki materii wyrzuconej podczas wybuchu na Słońcu zbliżały się do Ziemi z prędkością 2 tys. kilometrów na sekundę.
- Wybuchy były pięć razy silniejsze od dotychczasowo obserwowalnych na przestrzeni ostatnich kilku lat - twierdzi Terry Onsager z amerykańskiego Space Weather Prediction Center, które monitoruje zjawiska zachodzące w otoczeniu naszej planety.
Magnetyczna nawałnica
A to dlatego, że burza słoneczna do której doszło na powierzchni Słońca w niedzielę, była najsilniejszą odnotowaną od ponad sześciu ostatnich lat.
Poniższe filmy wideo przedstawiają malowniczy skutek tego wybuchu w postaci zórz polarnych.
Utrudniona praca urządzeń
Zorze polarne to nie jedyny skutek dotarcie cząstek słonecznych do atmosfery ziemskiej. Zazwyczaj temu zjawisku towarzyszą uszkodzenia sieci energetycznych i zaburzenia pracy satelitów.
Zdarzają się też zakłócnia łączności radiowej, zwłaszca na częstotliwościach, których linie lotnicze używają w pobliżu bieguna północnego, czyli podczas lotów miedzy Północną Ameryką, Europą i Azją.
Więcej szans na zorze
Okazji do obserwacji zorzy polarnej będzie jeszcze sporo. Po cichym okresie 11 lat, Słońce jest coraz bardziej aktywne. Burze, wyrzucające w naszą stronę obłoki meterii będą coraz częstrze i silniejsze.
Różnokolorowe cuda
Na powyższych filmach zorza ma kolor zielony, ale może mieć też barwę czerwoną, niebieską i fioletową. Kolor zależy do określonego gazu. Na czerwono i na zielono świeci tlen, w kolorach purpury i bordo azot. Lżejsze gazy, jak wodór i hel świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.
Zorze polarne najczęściej można zaobserwować na wysokich szerokościach geograficznych. Występuje głównie za kołem podbiegunowym, ale przy dobrej widoczności można ją dostrzec także w okolicy 50. równoleżnika.
Autor: mm/ŁUD, rs / Źródło: yr.no, youtube.com