Zorza polarna rozświetliła minionej nocy niebo nad Polską. Zdjęcia tego niezwykłego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. "Zaróżowiła niebo nad horyzontem, zielenie również się pojawiły" - napisał Reporter 24.
Zorza polarna pojawiła się w nocy ze środy na czwartek nad Polską. Dobre warunki atmosferyczne, umożliwiające dostrzeżenie tego niezwykłego zjawiska, panowały na północy kraju.
"Wszystko za sprawą CME z 28 lipca" - napisał Adam Hurcewicz z bloga "O kosmosie i astronautyce". Zorza polarna widoczna minionej nocy była konsekwencją uderzenia CME, czyli koronalnego wyrzutu masy. Koronalny wyrzut masy to olbrzymi obłok plazmy o wielkim natężeniu pola magnetycznego, wyrzucany z korony słonecznej w przestrzeń międzyplanetarną.
Zorza polarna na Waszych zdjęciach
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia zorzy polarnej. "Zaróżowiła niebo nad horyzontem, zielenie również się pojawiły" - napisał Reporter 24 o nicku marzka44.
Zorza polarna - czym jest i jak powstaje?
Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym, które występujące głównie w okolicach bieguna północnego i południowego. Naukowa nazwa zorzy polarnej to aurora borealis (w obrębie bieguna północnego) i aurora australis (w okolicach bieguna południowego) - pochodzi od imienia rzymskiej bogini świtu Aurory.
Zorza powstaje, kiedy naenergetyzowane cząstki gazu wysyłane przez Słońce uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z dużą prędkością (do 72 milionów kilometrów na godzinę). Planeta jest chroniona przed "atakiem" dzięki polu magnetycznemu. Przekierowuje ono cząstki w kierunku bieguna północnego i południowego, a cząsteczki wchodzą w interakcję z gazami znajdującymi się naszej atmosferze.
Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: marzka44/Kontakt 24