Lekarz, który przyjął chłopca początkowo podejrzewał zranienie odłamkiem szkła. Jednak ślady pasowały do żółwia jaszczurowatego. Na podstawie ran, jakie odniósł ośmiolatek, wielkość gada oszacowano na 40 centymetrów wzrostu i około 14 kilogramów wagi.
Agresywne zwierzę postanowiono schwytać. Podczas osuszania jeziora, dziesiątki mężczyzn przeszukuje sieci rozciągnięte niemalże przez cały akwen. Ryby i pozostali, niegroźni mieszkańcy jeziora Oggenrieder Weiher są wyłapywani i umieszczani w specjalnych zbiornikach, które przygotowała straż pożarna.
1000 euro za żółwia
Andreas Lieb, starosta regionu Allgäu także zaangażował się w poszukiwania. Została nawet ustanowiona nagroda za złapanie agresywnego żółwia - aż 1000 euro. Kąpiele w jeziorze są czasowo zakazane.
- Mamy nadzieję, że uda się go złapać. Niestety, może się zagrzebywać w mule, utrudniając to. W najgorszym przypadku, jezioro na zimę nie będzie miało wody - powiedział Andreas Lieb. - Ważne jest, by pozbyć się go z kąpieliska. Stanowi poważne zagrożenie- podkreślił Lieb.
Zakazany gad
Jezioro Oggenrieder Weiher nie jest naturalnym środowiskiem żółwi jaszczurowatych. Gad został tu prawdopodobnie porzucony przez hodowcę. Co ciekawe od 1999 r. hodowla tego gatunku w Niemczech jest prawnie zakazana.
Naturalnym środowiskiem żółwi jaszczurowatych jest Ameryka Północna i Środkowa. To niezwykle agresywne gady. W odróżnieniu od innych żółwi w razie zagrożenia nie chowają się do pancerza tylko podejmuje walkę, kąsając boleśnie potężnym dziobem. Dorosłe gady osiągają wagę nawet 30 kg.
Autor: mb//bgr / Źródło: ENEX
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Andreas Gebert