Na zdjęciach satelitarnych z kosmosu widać antarktyczny lód, który ma zielony kolor.
Woda u wybrzeży Antarktydy, w Morzu Rossa, wygląda teraz jak sztucznie zabarwiona na zielono. 5 marca amerykański satelita Landsat 8 zrobił zdjęcia satelitarne, na których woda i lód mają zielone odcienie, a nie jak zwykle białe.
Winny jest fitoplankton
Glacjolog Jan Lieser, z organizacji ACE CRE (Antarctic Climate & Ecosystems Cooperative Research Centre), wyjaśnia przyczyny tego zjawiska. Jego zdaniem za zielony kolor odpowiada fitoplankton, czyli mikroskopijne organizmy roślinne. Rozwijają się one wokół Antarktydy wiosną i latem. Na półkuli południowej jest teraz koniec lata, czyli czas w którym krawędź lodu morskiego się cofa i jeszcze niedawno było dużo światła słonecznego. To sprzyja rozwojowi fitoplanktonu, który barwi lód i wodę.
Nie tylko na zielono
W zależności od koncentracji fitoplanktonu i tego jakie mikroorganizmy w nim dominują, różny może być kolor, na który barwią one wodę i lód. Oprócz zielonego może to być to niebieski, brązowy, bordowy lub pomarańczowy. Kolor oceanu jest kombinacją oddziaływania światła widzialnego z barwnikami fitoplanktonu.
Autor: AP/tw / Źródło: earthexplorer.usgs.gov/NASA/http://acecrc.org.au/
Źródło zdjęcia głównego: NASA