Zespół niespokojnych nóg. Cierpi na nie do 10 proc. Czym jest i jak go leczyć opowiada w "Studio Active" fizjoterapeuta Adam Sierpiński.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE? SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!
Na zespół niespokojnych nóg choruje od 3,5 do 10 proc. społeczeństwa. Dolegliwość w 60 proc. jest dziedziczna, ale ciąża i choroby takie jak cukrzyca i niewydolność nerek mogą wtórnie wywołać tę przypadłość. Związana jest bowiem z niedoborami żelaza i magnezu w organizmie.
Objawy
- Nieodparta ochota poruszania nogami, uczucie mrowienia i drętwienia i to w momentach, gdy próbujemy zasnąć, to typowe objawy zespołu niespokojnych nóg - mówi fizjoterapeuta, Adam Sierpiński.
Choroba zaczyna się w okolicy 20 roku życia. Na początku objawy są niewielkie, bo ruch występuje w obrębie stawu skokowego. W miarę zaawansowania choroby jest to już ruch stawu kolanowego. W konsekwencji wymachujemy nogami i kopiemy śpiącą koło nas osobę.
Zdarza się, że objawy pojawiają się także w dzień podczas dłuższego siedzenia np. za biurkiem lub w kinie.
Leczenie
Objawy ustają kiedy zaczynamy ruszać nogami. Rozwiązaniem niefarmakologicznym jest aktywność fizyczna przed snem. Zalecany jest basen, jazda na rowerze i masaże i naprzemienne prysznice z ciepłą i zimną wodą.
Ponieważ choroba związana jest z niedoborem żelaza i magnezu lekarze zalecają odstawienie kawy, alkoholu i papierosów, które wypłukują związki mineralne z organizmu.
- Rozwiązaniem farmakologicznym jest zażywanie preparatów z żelazem i leków z rodziny antagonistów dopaminy, bo choroba związana jest też z niedoborami dopaminy w mózgu - wyjaśnia fizjoterapeuta.
Autor: mar/rp / Źródło: TVN Meteo Active