Zeberki są wierne partnerom. Również tej samej płci
Monogamiczne pary tworzone przez ptaki tej samej płci są sobie tak samo wierne i oddane jak pary, w których partnerami są ptaki płci przeciwnej. Wyniki badań, potwierdzających tę tezę pojawiły się w piśmie "Behavioural Ecology and Sociobiology".
Badania prowadzone nad zeberkami - małymi ptakami zamieszkującymi Australię - dowodzą, że ptaki te pozostają w jednym związku przez całe życie, są poza tym wysoce uspołecznione - śpiewają do swoich wybranków, dzielą z nimi gniazdo i czyszczą sobie nawzajem piórka.
Skomplikowane związki zwierząt
Najpierw naukowcy z Uniwersytetów Berkeley i Saint-Etienne zauważyli, że zeberki tej samej płci podczas zalotów zachowują sie podobnie do ptaków heteroseksualnych. Potem postanowili dokładniej przyjrzeć się zeberkom.
- Związki pomiędzy zwierzętami mogą być bardziej skomplikowane niż myślimy - uważa szefowa zespołu badaczy Julie Elie z Uiwersytetu w Berkeley.
Elie wraz z kolegami postanowiła wychowywać małe zeberki w grupach składających się wyłącznie z piskląt tej samej płci. Więcej niż połowa ptaków połączyła się w pary.
W kolejnym etapie badań, naukowcy wprowadzili do grupy zeberek tej samej płci samice. Z ośmiu samców, którzy pozstawali w związkach homoseksualnych, pięciu zignorowało samice.
Nie pierwszy taki przypadek
Badanie dowodzi, że łączenie się w pary ptaków jest powodowane czymś innym niż potrzeba reprodukcji.
- Znalezienie życiowego partnera, nawet jesli jest tej samej płci, staje się priorytetem. To może oznaczać, że pozostanie w parze zwiększa szanse na przetrwanie - podkresla Elie.
Natura zna podobne przypadki. Dotąd najsłynniejsza parą były pingwiny z zoo na Manhattanie - Roy i Silo. Udało im się zbudowac razem gniazdo i wysiedzieć jajko podrzucone im przez strażnika.
Autor: map/ms / Źródło: bbc.co.uk
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W Teksasie w hrabstwie Kerr trwa dramatyczna akcja ratunkowa po powodziach, które zabiły co najmniej 24 osoby. Służby wciąż poszukują 23 dziewczynek, uczestniczek chrześcijańskiego obozu. - Został on całkowicie zniszczony - relacjonowała uratowana 13-latka. Ci, którym udało się przeżyć kataklizm, opisują to, jak wyglądało nadejście gwałtownego żywiołu.
Wielka woda nadeszła o 1.30. Gdzie są 23 dziewczynki?
Do Polski dotrze dziś gorące powietrze. Sobota będzie jednak dopiero preludium do takiej pogody, bo w niedzielę będzie jeszcze cieplej. Jak długo upały zostaną w Polsce? Opowiadał o tym na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.
"Jakby buchnęło z gorącego piekarnika". Tak długo potrwa upał
Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w stanie Teksas w USA wzrosła do 24 - przekazał szeryf hrabstwa Kerr Larry Lethia. Miejscami w ciągu kilku godzin spadło tam więcej deszczu, niż notuje się w średnio w ciągu miesiąca. Trwa akcja poszukiwacza 23 dzieci, które brały udział w chrześcijańskim obozie.
Katastrofalne powodzie w USA. Szukają 23 dziewczynek
W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.
Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"
Włochy zmagają się z falą upałów. Rośnie liczba nagłych zatrzymań pracy serca, zwłaszcza na plażach, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Służby ratunkowe apelują o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, bo nikt nie jest odporny na skutki ekstremalnego gorąca.
"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz
Młody łoś zaskoczył plażowiczów w litewskiej Kłajpedzie, wskakując do wód Morza Bałtyckiego niczym do leśnego jeziora. Choć dla ludzi był to niecodzienny widok, eksperci uspokajają - łosie od czasu do czasu odwiedzają nadmorskie tereny, by się schłodzić, napić wody i kontynuować wędrówkę.
Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość
Trzeci jak do tej pory międzygwiezdny obiekt został zaobserwowany w Układzie Słonecznym. Kometa otrzymała nazwę 3I/ATLAS. Jak podała amerykańska agencja kosmiczna NASA, w momencie odkrycia znajdowała się około 520 milionów kilometrów od Ziemi, ale w październiku znacznie zbliży się do naszej planety.
Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest
Instytut Badawczy Leśnictwa wydał komunikat o wysokim zagrożeniu pożarowym w lasach. Z uwagi na brak opadów ściółka w wielu regionach jest bardzo sucha i podatna na zapalenie. Szczególnie trudne warunki mają wystąpić w weekend.
Wybierasz się w weekend do lasu? Uważaj, by nie zaprószyć ognia
Dolinę Las Vegas w Nevadzie nawiedziły silne podmuchy wiatru, które wywołały burzę piaskową. Pył pokrył między innymi lotnisko, znacznie ograniczając widoczność. Wiatr przewrócił na jezdnię słupy energetyczne, co zarejestrowała kamera zamontowana w aucie.
Słupy energetyczne runęły na jezdnię i auta. Nagranie
W znacznej części kraju panuje susza hydrologiczna. Odzwierciedlają ją wodowskazy z dramatycznie niskim stanem rzek. Susza i wysoka temperatura sprzyjają wybuchom pożarów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby nie rozpalać ognisk i grilla w pobliżu lasów.
"Takich przykładów jest bardzo dużo". Czarne trójkąty na mapie Polski
Wokół Wysp Tokara, słabo zaludnionej części południowej Japonii, w ostatnim czasie znacząco wzrosła aktywność sejsmiczna. Trzęsienia ziemi o niewielkiej sile budzą niepokój wśród mieszkańców. W rozmowie z lokalnymi mediami przyznają, że "czują, jakby ciągle się trzęsło". Władze radzą przygotować się do ewakuacji, która może zostać zarządzona w każdej chwili.
W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się temu, jaka przyszłość czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chociaż łacińska nazwa może nam niewiele mówić, każdy z nas się z nimi zetknął. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie mógł być efektem działalności właśnie tych organizmów. Gatunków pleśni jest na świecie mnóstwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to częsty gość w naszych domach, a nawet wewnątrz naszych organizmów - czy tego chcemy, czy nie.