Marsjański łazik Curiosity po raz pierwszy wykonał zdjęcie Ziemi z powierzchni Czerwonej Planety. Doszło do tego dopiero po 529 dniach na Marsie. Na zdjęciu wyglądamy jak mała świecąca kulka. W pobliżu globu widać Księżyc, ale trzeba mocno wysilić wzrok.
Łazik wykonał zdjęcie Ziemi 31 stycznia br. za pomocą kamery umieszczonej w lewym "oku".
"Curiosity najwyraźniej obserwował zachód słońca, a następnie sfotografował Ziemię na nocnym niebie", napisali przedstawiciele NASA w komentarzu do zdjęcia.
Marsjańska misja
"Dokładnie tak samo widzielibyśmy Ziemię, gdyby to nasze stopy stały na Czerwonej Planecie. Nasz glob i Księżyc mienią się jak dwie jasne gwiazdy na wieczornym niebie", napisała NASA.
Księżyc lekko świeci poniżej Niebieskiej Planety.
Zdjęcie musiało zostać przetworzone w celu usunięcia skutków promieniowania kosmicznego, poza tym jest niemodyfikowane.
Łazik Curiosity wykonał zdjęcie Ziemi 529. dnia na powierzchni Marsa. Wciąż przemierza Krater Gale'a, gdzie przebywa od sierpnia 2012 r.
Ziemia jako wdzięczna modelka
Curiosity nie jest jedynym łazikiem, który sfotografował Ziemię z powierzchni Marsa. W 2004 roku po raz pierwszy zrobił to Spirit. Było to pierwsze zdjęcie Niebieskiej Planety wykonane z innego miejsca niż Księżyc.
Ziemię fotografowano także z innych planet. Sonda Cassini sfotografowała Ziemię i Księżyc z orbity Saturna, ostatnio w lipcu 2013 r.
Natomiast w lipcu 2010 r. sonda NASA Messenger sfotografowała nasz glob z orbity Merkurego i innych planet w ramach portretowania naszego Układu Słonecznego.
Autor: mar/map / Źródło: space.com