Początki klimatycznych modeli były dość skromne. Jednak biorąc pod uwagę, że sięgają połowy XX wieku można sądzić, że wynalezienie komputerowego modelu do przewidywania pogody jest z całą pewnością dużym krokiem w przód w dziedzinie meteorologii. Inspiracją dla twórcy pierwszego modelu były czołówki z hollywoodzkich filmów.
Film, który pokazuje jak wyglądał i pracował pradziadek obecnych modeli pochodzi od Narodowego Laboratorium Lawrence'a Livermore'a w mieście Livemore w stanie Kolorado.
Pierwszy model klimatyczny, jaki kiedykolwiek stworzono przedstawia północną półkulę, a centrum obrazu skierowany jest na biegun północny. Ziarnisty obraz i jeden kolor na czarnym tle niczym nie przypomina współczesne modele meteorologiczne, które są pełne barw. Niezmienną rzeczą pozostają produkty tych programów. Zarówno dziś, jak i dawniej model prognozował pojedyncze wybrane elementy meteorologiczne takie jak: temperatura powietrza, suma opadów, a także rozkład ciśnienia na powierzchni ziemi oraz na wysokości określonego geopotencjału (wysokość, na którym występuje określona wielkość ciśnienia - np. 500 hPa).
Czytelny sposób
Jak przyznaje twórca modelu, fizyk Chuck Leith, trywialnie wyglądający model był nie lada wyczynem. Głównym zamierzeniem było zwizualizowanie danych w bardziej przyjemny sposób, ponieważ pierwotnie przedstawiały one jedynie ciąg liczb. Informacje te na temat przyszłej pogody również pochodziły z komputerowych wyliczeń. Aby przekaz informacji był bardziej zrozumiały dla większości ludzi wykorzystał kineskopy i postanowił przestrzennie pokazać komputerowe kalkulacje.
Inspiracja z pracy
Fizykowi pomogła jego posada. Leith pracował w studiu filmowym w Hollywood i zajmował się tworzeniem czołówek do filmów. Zdobyte tam umiejętności przydały mu się podczas wizualizacji meteorologicznych danych.
Technologia gna do przodu
Pradziadek współczesnych modeli był w tamtych czasach wyposażony w najszybciej działające komputery. Jednak wraz z rozwojem technologii zmieniają się parametry komputerów i innych przyrządów elektronicznych. Dla przykładu iPhone 6 działa milion razy szybciej od najszybszych komputerów połowy XX wieku.
Autor: AD/rp / Źródło: climatecentral.org
Źródło zdjęcia głównego: Lawrence Livermore National Laboratory