Od dawna wiadomo było, że delfiny wykorzystują ponad tysiąc charakterystycznych "kliknięć" i gwizdów, aby wyrazić swoją ekscytację, szczęście i podkreślić przynależność do swojej grupy. Teraz okazuje się, że ich język jest o wiele bardziej skomplikowany i przypomina normalną ludzką rozmowę.
Delfiny wykazują się świadomością i umiejętnościami, które pozwalają uznać je najbardziej inteligentne zwierzęta żyjące na naszej planecie. - Jeśli używamy względną wielkość mózgu jako miernik inteligencji, to trzeba by uznać, że delfiny są drugie w kolejce za współczesnymi ludźmi - mówi Lori Marino, neurolog z Uniwersytetu Emory, jeden z czołowych światowych ekspertów od delfinów.
Rozmawiają jak ludzie
Delfiny posiadały dużo bardziej rozwinięte i skomplikowane mózgi od ludzkich już od ponad 25 milionów lat. Wiadomo również, że delfiny aby się między sobą porozumieć, używają dźwięków. Teraz okazuje się, że rozmowa delfinów jest bardzo zbliżona do ludzkiej konwersacji. Naukowcy z Rezerwatu Przyrody Karadag na Krymie odkryli, że delfini język jest dużo bardziej rozwinięty i wykazuje wszystkie cechy języka ludzkiego.
Konstruują pięciowyrazowe zdania
Naukowcy zastosowali podwodny mikrofon umożliwiający rozróżnienie głosów zwierząt, który zarejestrował podwodną rozmowę dwóch delfinów butlonosych - Yashy i Yana. Okazało się, że mają one o wiele bardziej rozwinięty sposób komunikowania się niż mogliśmy przypuszczać. Badacze odkryli, że składają one pełne "zdania", które mogą się składać aż z 5 słów. Gdy jeden delfin je wypowiada, drugi czeka z odpowiedzią, aż ten zakończy wypowiedź. - W istocie ta wymiana przypomina rozmowę między dwojgiem ludzi - powiedział kierujący badaniami dr Wiaczesław Ryabov. Dodatkowo, opracowały one również rodzaj języka migowego, którym komunikują się za pomocą płetw.
Taki sposób komunikacji oznacza, że delfiny są nad wyraz inteligentnymi istotami i mają bardzo rozwiniętą świadomość, która pozwoliła im wykształcić tak skomplikowany język. Niestety, nadal nie rozumiemy jego treści.
Zobacz sztuczki delfinów w ogrodzie zoologicznym Attica w Grecji.
Autor: agr/jap / Źródło: mnn.com, telegraph.co.uk