Koło, kwadrat, prostokąt... Są to dość nietypowe kształty pokrycia powierzchni ziemi, które zostały dostrzeżone przez astronautę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). To zdjęcie przedstawia zróżnicowany krajobraz rolniczy w zachodniej części stanu Minas Gerais w Brazylii.
Obszar ten jest niezwykle istotny pod względem gospodarczym. Słynie z dużego bogactwa mineralnego i jest jednym z większych producentów rolniczych. Pola te są zlokalizowane na na południowy zachód od miasta Perdizes. Dopiero z góry widać wielce ciekawą mozaikę, stworzoną przez uprawy nawadniane kanałami irygacyjnymi i także zraszane pompami ustawionymi w środku pól. Niewielkie cieki i sąsiadujące z nimi rozlewiska rzeki Araguari rozciągają się niczym palczaste odnogi, pomiędzy polami uprawnymi. Uprawiane są tam słoneczniki, pszenica, ziemniaki, kawa, ryż, soja i kukurydza. Są to charakterystyczne produkty dla tego regionu.
Czemu pola mają różne barwy?
W tym czasie półkula północna jest nadal w objęciach zimy, natomiast na półkuli południowej roślinność jest w okresie wegetacyjnym. Wskazuje na to wiele zielonych pól. Zdjęcie to pozwala rozpoznać różne rodzaje gleb i ich przeznaczenie. Nieużytki są reprezentowane przez fioletowe, czerwonawe i jasnobrązowe barwy, gleby te są charakterystyczne dla tej części Brazylii. Te ciemniejsze gleby są często bogate w tlenki żelaza i glinu. Są typowe dla silnie zwietrzałej ziemi, która tworzy się w gorącym i wilgotnym klimacie.
Autor: wd/rp / Źródło: NASA, Źródło głównego zdjęcie: NASA/JSC Gateway to Astronaut Photography of Earth
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JSC Gateway to Astronaut Photography of Earth