Po opadach śniegu w Tatrach panują typowo zimowe warunki. Biało zrobiło się również w Zakopanem. Na Babiej Górze występuje zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia, w Tatrach - drugiego.
"Wszystkie szlaki pokryte są warstwą świeżego, mokrego śniegu. Śnieg jest ciężki i przepadający, co znacznie utrudnia wędrowanie, zwłaszcza w wyższych partiach Tatr. W górach panują warunki zimowe i cały czas obowiązuje zagrożenie lawinowe. Poruszanie się w takich warunkach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy oraz zastosowania odpowiedniego sprzętu zimowego, jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC, czyli detektor, sonda i łopatka" - informują na swojej stronie internetowej służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Lawinowa dwójka w Tatrach
Ratownicy TOPR ogłosili drugi, umiarkowany, stopień zagrożenia lawinowego, który obowiązuje od wysokości 1700 metrów n.p.m. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy się jednak spodziewać samorzutnego schodzenia dużych lawin.
Na Kasprowym Wierchu leży już 127 centymetrów śniegu, a temperatura na szczycie spadła do minus 7 stopni Celsjusza. Z uwagi na przegląd techniczny do 14 maja nie będzie kursowała kolej linowa na Kasprowy Wierch.
Biało zrobiło się również w Zakopanem, gdzie leży kilkucentymetrowa warstwa śniegu.
Śnieg na Babiej Górze
Od niedzieli na Babiej Górze obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna występuje od 1100 metrów n.p.m., szlaki są częściowo oblodzone.
"Całodzienne opady śniegu spowodowały wzrost zagrożenia lawinowego. Możliwość wystąpienia zsuwów i małych lawin lokalnie w miejscach odłożenia starego śniegu przykrytego bieżącym opadem. Dotyczy to głównie żlebów, kociołków i zagłębień terenowych" - napisały w komunikacie służby Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Wyzwolenie lawiny jest możliwe tylko przy dużym dodatkowym obciążeniu w nielicznych miejscach w terenie ekstremalnie stromym. Na ogół panują jednak dogodne warunki do wędrówek.
Autor: anw/rp / Źródło: PAP, TOPR, TPN, GOPR
Źródło zdjęcia głównego: tvn24