W nadchodzący weekend Polska znajdzie się pod wpływem rozległego i aktywnego niżu znad północnej Skandynawii. Powieje silny wiatr z kierunków: w sobotę zachodniego, w niedziele północnego. Silny wiatr północy jest niebezpieczny dla północnej części Polski, nie tylko ze względu na możliwe zniszczenia, ale również z powodu tzw. cofki.
Sztormowe niże jesienno-zimowo-wiosenne, czyli w okresie kiedy aktywność potężnych niżów znad północnego Atlantyku jest największa, przynoszą często ze sobą zjawisko cofki na wybrzeżach Holandii, Belgii, Niemiec i Polski. Cofka na Wybrzeżu to podwyższenie lustra wody morskiej oraz wód w dolnych biegach rzek. Cofkę nad morzem w Polsce powoduje najczęściej silnie wiejący wiatr, zdarzają się również cofki powodowane zatorem lodowym.
Groźny północny wiatr
Woda morska oraz z górnego biegu rzeki wtłaczana jest przez silny północy wiatr w górę biegu cieku wodnego. Spiętrzenie wody u ujścia rzek, jest bardzo niebezpieczne dla okolicznych terenów. W Polsce najgroźniejsze cofki występują w rejonie delty Wisły, czyli Żuław.
Cofka nawet 150 km od Bałtyku
Ze względu na nieznaczny spadek największych polskich rzek, Odry oraz Wisły, w ich dolnym biegu, zasięg wysokich stanów morza i cofka obserwowane bywają na Odrze i Wiśle nawet 100-150 km od Bałtyku.
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)/CC-BY-SA-3.0