Orchidee są przez wielu uważane za najpiękniejsze, rzadkie i o zniewalającym zapachu. Rośliny niedługo zaczną kwitnąć w naszym kraju.
Sezon rozkwitu storczyków trwa od maja przez czerwiec, a w górach nowe okazy orchidei pojawiają się aż do połowy lipca. Sezon rozpoczyna stoplamek bzowy i storczyk samiczy.
Tajemnicze
Orchidea to nazwa potoczna storczyka, pod tymi nazwami kryje się cały rząd roślin, z 25 tysiącami gatunków, których liczba wciąż rośnie. Storczyki występują głównie w tropikach okazuje się, że i u nas jest ich sporo. W kraju możemy podziwiać ponad 50 ich odmian, ale ta liczba wciąż rośnie. Storczyki występują na prawie wszystkich kontynentach. Na próżno szukać ich tylko na Antarktydzie.
Ich wyjątkowość polega na tajemniczości, jaką ze sobą niosą. Są za takie uważane głównie ze względu na specyfikę swojej biologii i przywiązanie do konkretnych gatunków zapylających je owadów. Są wymagające w kwestii uprawy, bywają rzadkie.
Występować mogą prawie wszędzie. Zarówno na otwartych łąkach, torfowiskach, na murawach kserotermicznych a także w lubiących ciepło zaroślach, a nawet w lasach. Istnieją również gatunki typowo górskie. W Polsce najczęściej występującym gatunkiem storczyka jest obuwik pospolity (Cypripedium calceolus). Występuje w na podłożu bogatym w węglan wapnia, w lesie, zaroślach, murawach kserotermicznych.
Chronione
Większość orchidei jest pod ścisłą ochroną gatunkową, reszta pod częściową. Gatunki nowo odkryte, lub te o których wcześniej myślano że przestały występować na obszarze naszego kraju również trafiają na te listę. Gatunki, które wyginęły, lub te tym zagrożone wpisywane są do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin.
Storczyki w Polsce rozmieszczone są nierównomiernie, ich ilość zależy od regionu. Najwięcej można ich podziwiać w północnej Polsce, na Wyżynach Południowoopolskich, w Sudetach i Karpatach.
Potrafią też zaskakiwać. Zagadką są ich tajemnicze pojawienia się, nawet w dużych ilościach, w miejscach, mocno zmodyfikowanych sztucznie przez człowieka. Rośliny możemy spotkać na skraju drogi, w rowie, w składzie drewna, na wyrobisku, hałdzie, a nawet w kamieniołomie.
Ich wyjątkowy zapach i cieszący oko wygląd umili każdy z wiosennych i letnich spacerów.
Autor: mk/rp / Źródło: lasy.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe / M. Scelina