1 grudnia na półkuli północnej zaczęła się meteorologiczna zima. Wyraźne oznaki tej pory roku w części kraju będziemy mogli zaobserwować już w poniedziałek - miejscami spadnie śnieg, a temperatura spadnie poniżej zera.
W nadchodzącym tygodniu możemy spodziewać się białych krajobrazów w kilku regionach kraju, jednak nie pozostaną z nami na długo.
Opady śniegu pojawią się w poniedziałek na północy i będą przemieszczać się w głąb kraju. Może spaść do trzech centymetrów śniegu. We wtorek słabe opady prognozowane są dla południa kraju. W kolejnych dniach będzie padał już deszcz ze śniegiem, a następnie sam deszcz.
W ciągu najbliższych dni maksymalne temperatury sięgną kilku stopni powyżej zera. Nocami, zwłaszcza podczas rozpogodzeń temperatura ma spadać do kilku stopni poniżej zera.
Zima w Polsce
Według prognozy synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na zimę 2019/2020 w Polsce, temperatura w grudniu powinna utrzymywać się powyżej normy. Kolejne miesiące zimowe mają okazać się chłodniejsze.
Zima meteorologiczna
Meteorologiczne pory roku wydzielane są na podstawie rocznych cykli temperatury. Pokrywają się one z kalendarzem gregoriańskim i każda z pór roku trwa trzy miesiące. Zima trwa od 1 grudnia do końca lutego.
Wyznaczanie meteorologicznych pór roku ma duże znaczenie dla specjalistów, między innymi klimatologów. Chodzi o to, by zawsze porównywać dokładnie ten sam okres, tymczasem astronomiczne pory roku mają ruchome daty.
Oprócz zimy meteorologicznej, istnieją też inne jej rodzaje. Zima termiczna rozpoczyna się w momencie, kiedy średnia dobowa temperatura przez kilka dni spada poniżej 5 stopni Celsjusza.
Zima kalendarzowa
Najbardziej znany podział na pory roku i taki, z którego najczęściej korzystamy, to astronomiczny (nazywany kalendarzowym). Pory roku wydzielane są na podstawie ruchu obrotowego Ziemi i jej położenia względem Słońca.
Zima astronomiczna rozpoczyna się, kiedy Słońce góruje nad zwrotnikiem Koziorożca. Moment ten nazywany jest także przesileniem zimowym, które następuje około 21-22 grudnia. Zima astronomiczna kończy się około 20 marca, w dniu równonocy wiosennej, kiedy Słońce przechodzi przez punkt Barana. Zima kalendarzowa nadejdzie 22 grudnia.
Autor: ps/ja / Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW