Liczba zachorowań na odrę w Polsce rośnie. Od 1 stycznia do 15 marca w Polsce odnotowano 434 przypadki tej choroby, podczas gdy w tym samym okresie w 2018 roku - 31. Dane przedstawił w poniedziałek zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.
"Liczba zachorowań i zapadalność na odrę cały czas jest bardzo wysoka. Od 1 stycznia do 15 marca mieliśmy 434 przypadki, w tym samym okresie w 2018 roku - 31" - napisał na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.
Z danych tych wynika, że - biorąc pod uwagę takie same okresy bieżącego i ubiegłego roku - nastąpił 14-krotny wzrost liczby zachorowań.
Zapadalność na odrę wzrosła skokowo
Świszcz dodał, że w tych samych okresach "zapadalność, czyli liczba nowo zarejestrowanych przypadków choroby na 100 tysięcy osób, wynosiła 1,13 a w 2018 roku - 0,08".
Jak podawała w 2018 roku Izabela Kucharska z Głównego Inspektoratu Sanitarnego "zachorowania na odrę w Polsce są związane przede wszystkim z zawlekaniem choroby z zagranicy i w znacznym odsetku występują u osób nie będących narodowości polskiej."
Liczba zachorowań i zapadalność na odrę cały czas jest bardzo wysoka. Od 1.01 do 15.03 br. mieliśmy 434 przypadki (w tym samym okresie 2018 r. - 31), a zapadalność, czyli liczba nowo zarejestrowanych przypadków choroby na 100 tys. osób wynosiła 1,13 a w 2018 r. - 0,08. @RCB_RP
— Grzegorz Świszcz (@GSwiszcz) March 18, 2019
Odra w Europie
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Polsce całym 2018 roku zarejestrowano 339 przypadków odry, a w 2017 roku - 63.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że zachorowalność na odrę w Europie w 2018 r. wzrosła trzykrotnie, do rekordowych ponad 82 tysięcy przypadków.
Najwięcej, bo ponad 53,2 tys. zachorowań, zanotowano w ubiegłym roku na Ukrainie. Na drugim miejscu była Serbia z 5 tys. zachorowań, a kolejne miejsca zajęły: Francja (2,9 tys.), Rosja (2,3 tys.) i Grecja (2,2 tys.).
Co to jest odra?
Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna wywoływana przez wirus odry (paramyxowirus). Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby. Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa.
Dość częste są powikłania po odrze, lżejsze to np. zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Odra jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci do 5 lat i dla osób z zaburzeniami odporności. Chorują na nią głównie osoby niezaszczepione.
Autor: anw//rzw / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock